Повна версія

Головна arrow Бухоблік та Аудит arrow Бухгалтерський облік в торгівлі та ресторанному господарстві

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Облік реалізації товарів через інтернет-магазини

Документом, який регламентує основні положення здійснення торгівлі через Інтернет, є Правила продажу товарів на замовлення та поза торговельними або офісними приміщеннями, затверджені наказом Міністерства економіки України від 19 квітня 2007 р. N 103 [59].

Відповідно п.1.2 Правил торгівлі на замовлення: продаж товарів на замовлення - це вид торгівлі, за якої споживач укладає договір купівлі-продажу товарів із продавцем на відстані за допомогою засобів дистанційного зв'язку або здійснює їх попереднє замовлення безпосередньо в продавця.

Обравши товар, відвідувач переходить на сторінку сайта, де розміщено бланк замовлення на доставку товару. Форму такого бланка кожен магазин розробляє самостійно. Заповнивши безпосередньо на сторінці сайта бланк замовлення, відвідувач-покупець надсилає його продавцю (інтернет-магазину). Після цього замовлення надходить у роботу - замовлені товари разом з товаросупровідними документами надсилаються покупцю.

Найпоширенішими розрахунками оплати при торгівлі через інтернет-магазини є безготівковий та готівковий. Окремо слід зазначити про види оплати, які для продавця є безготівковими, а для покупця - готівковими:

  • - післяоплата - застосовується при доставці товарів поштою;
  • - оплата сторонньому кур'єру - якщо покупець оплачує товари готівкою кур'єру, а кур'єр не є працівником продавця, останній може вносити отримані кошти не в касу продавця, а на його банківський рахунок.

Значно рідше при інтернет-торгівлі застосовується оплата за допомогою банківської платіжної картки (БПК) та електронними грошима.

Дохід від реалізації товарів через інтернет-магазини відображається в момент передачі права власності на товар покупцеві. Це відбувається, як правило, у момент вручення товару покупцеві.

А при передачі товару кур'єру чи кур'єрській організації товар відображається на окремому субрахунку рахунку 282 "Товари в торгівлі". У разі використання електронних грошей буде використовуватися субрахунок 333 "Грошові кошти в дорозі в національній валюті".

Облік реалізації товарів за замовленням та вдома у покупців

Облік реалізації товарів за замовленнями та вдома у покупців регламентовано "Правилами продажу товарів на замовлення та поза торговельними або офісними приміщеннями", що затверджені наказом Міністерства економіки України від 19 квітня 2007 р. N 103 [59].

Суб'єкти господарювання можуть продавати товари на замовлення покупців через спеціалізовані магазини (магазини замовлень), склади-магазини, через відділи замовлень магазинів загального профілю, а також автомагазини системи споживчої кооперації.

Замовлення на товари приймаються від громадян у порядку, встановленому суб'єктом господарювання (безпосередньо у магазині, за телефоном, за місцем роботи громадян на підприємствах, установах, організаціях, з доставкою додому).

Замовлення оформлюється на бланку замовлення у двох примірниках. Перший примірник оформленого бланка замовлення передається покупцю, другий - залишається у суб'єкта господарювання.

Якщо проведена попередня оплата, то в бланку замовлення робиться спеціальна відмітка. Доставка замовлень додому проводиться в узгоджений з покупцем час.

При оплаті замовлення, що прийняте за телефоном, удома покупцю видається перший примірник бланка замовлення з відміткою про оплату та дату (час) виконання замовлення, яка завіряється штампом (печаткою) і підписом уповноваженої особи суб'єкта господарювання. На непродовольчі товари виписується також товарний чек. Розрахунки за товари відображаються у товарно-касовій книзі.

При передачі покупцю замовлення уповноважена особа суб'єкта господарювання забезпечує перевірку відповідності товарів виконаному замовленню. На другому примірнику бланка замовлення покупець своїм підписом підтверджує отримання замовлення та сплату грошей.

На товари, що продані вдома у покупця, уповноважена особа суб'єкта господарювання виписує товарний чек у двох примірниках із зазначенням у ньому найменування суб'єкта господарювання, дати продажу, назви товару, його ціни (за один кілограм або сто грамів, одиницю розфасовки, упаковки, штуку, один метр), кількості, плати за послуги з торгівлі вдома, загальної вартості покупки.

Перший примірник товарного чека передається покупцю, другий примірник із підписом покупця про отримання замовлення і підтвердження оплати залишається в уповноваженої особи суб'єкта господарювання.

Розрахунки за товари відображаються у товарно-касовій книзі. Покупцеві товарів, на які встановлені гарантійні терміни, крім зазначених документів, видається технічний паспорт чи інший документ, що його замінює.

Дохід від реалізації товарів відображається в момент передачі права власності на товар покупцеві, а облік операцій здійснюється відповідно обліку реалізації через поштою.

 
<<   ЗМІСТ   >>