Головна Туризм
Економіка туризму
|
|
|||||
Спеціалізація і кооперація в економіці туризмуСпеціалізація виробництва є ефективною формою суспільного поділу праці. Спеціалізація веде до підвищення однорідності виробництва, що означає посилення конструктивної і технологічної однорідності продукції, що випускається, обмеження розмаїтості застосовуваного устаткування і технологічних процесів, вихідних матеріалів, а також форм організації виробництва. Розрізняють спеціалізацію галузі, підприємства, спеціалізацію усередині підприємства. Спеціалізація галузі виражається в розщепленні існуючих підгалузей і створенні нових виробництв, що випускають визначену продукцію, а також у поділі праці між підприємствами галузі. Спеціалізація підприємства та його окремих виробничих підрозділів означає зосередження їх діяльності на випуску визначеної продукції чи виконанні окремих видів робіт. Процес спеціалізації в галузі здійснюється за такими напрямами:
Відповідно до цих напрямів існують дві основні форми спеціалізації виробництва: предметна і технологічна (стадійна). Предметна спеціалізація охоплює підприємства і галузі, що випускають якийсь вид однорідної продукції (автомобілі, трактори, верстати, турбіни тощо). Предметна спеціалізація підприємства супроводжується проникненням її всередину підприємств (об'єднань), де створюються спеціалізовані філії. Технологічна спеціалізація характерна для підприємств, які виготовляють матеріали, напівфабрикати і виконують окремі технологічні операції. Конкретні форми спеціалізації, їх частка і значення залежать від особливостей і рівня розвитку кожної галузі. Для оцінки і планування розвитку спеціалізації виробництва користуються такою системою показників:
Науково-технічний прогрес веде до концентрації в одному продукті витрат праці працівників усе більшої кількості спеціалізованих галузей, що ускладнює виробничі зв'язки і вимагає розвитку кооперування. Кооперуванням називають планово-організовані виробничі зв'язки між підприємствами, що спільно виготовляють якийсь вид продукції. Як наслідок розвитку спеціалізації виробниче кооперування характеризується відносною сталістю і стійкістю зв'язків, суворим дотриманням технічних умов підприємства-суміжників. Виробниче кооперування істотно відрізняється від матеріально-технічного забезпечення, що не випливає безпосередньо з форм спеціалізації і не завжди засновано на тривалих виробничих зв'язках. Якщо кооперування охоплює виробничі зв'язки з конкретними підприємствами стосовно деталей вузлів, агрегатів, напівфабрикатів, технологічних операцій, що здійснюються то матеріально-технічне забезпечена постачає сировину, матеріали, паливо, машини, устаткування й інші засоби виробництва будь-якому споживачу. У промисловості кооперовані зв'язки розрізняють за галузевими і територіальними ознаками. За галузевою ознакою розрізняють внутрішньогалузеве кооперування, коли виробничі зв'язки встановлюються між підприємствами однієї галузі, і міжгалузеве - між підприємствами різних галузей. За територіальною ознакою кооперування поділяється на внутрішньорайонне, коли виробничі зв'язки налагоджуються між підприємствами одного економічного району, і міжрайонне - між підприємствами, розташованими в різних економічних районах країни. Рівень виробничого кооперування характеризується такими показниками:
Спеціалізація - важливий фактор підвищення ефективності суспільного виробництва, тому що вона відкриває простір для широкого використання нової високопродуктивної техніки, для усе більш повної автоматизації виробництва, робить економічно виправданим її застосування в масовому виробництві, тому що це суттєво підвищує продуктивність праці і поліпшує якість продукції, що випускається. Отже, спеціалізація, сприяє науково-технічному прогресу. Раціональний розвиток спеціалізації помітно впливає на всі аспекти удосконалення суспільного виробництва і на підвищення його ефективності. Для визначення економічної ефективності спеціалізації виробництва використовують три основних показники:
|
<< | ЗМІСТ | >> |
---|