Головна Банківська справа
Банківські операції
|
|
|||||||
Характеристика операцій банків із цінними паперамиУ загальному операції банків із цінними паперами можна поділити на балансові та позабалансові. У свою чергу, балансові операції класифікують (табл. 6.2):
Таблиця 6.2 Види операцій банків із цінними паперами за їх функціональною суттю
Позабалансові операції з цінними паперами можна розподілити:
Первинна і повторні емісії банками акційВ Україні банківські установи організовано у формі акціонерних товариств. Власний акціонерний капітал вони формують за рахунок грошових внесків учасників банків, що забезпечуються випуском акцій. Порядок випуску цінних паперів акціонерними банками ґрунтується на міжнародній банківській практиці і на основних законодавчих актах України, а саме: на підставі Законів України "Про банки і банківську діяльність", "Про цінні папери та фондовий ринок", Положення про умови здійснення комерційними банками діяльності з випуску та обігу цінних паперів. Процедура випуску (емісії) акцій включає:
Рішення про первинний випуск акцій приймають загальні збори акціонерів банку, оформляють його протоколом. Проспект емісії розробляє правління банку, підписує голова правління (за первинної емісії проспект готують учасники банку). У проспекті вміщуються всі дані про банк, його фінансовий стан, загальні дані про умови випуску акцій, їх розповсюдження і сплату доходу. Щоб отримати право на первинну емісію акцій, банк повинен сплатити встановлений законодавством відсоток від заявленої суми статутного капіталу. Решту суми вносять учасники впродовж року. Публікація проспекту емісії в засобах масової інформації можлива лише після державної реєстрації випуску. При заснуванні акціонерного банку всі акції первинного випуску повинні бути розподілені серед учасників банку, тому публікація проспекту емісії в цьому випуску не передбачена. Розміщення акцій може здійснюватися шляхом прямої передплати (публічне відкрите розміщення) юридичними і фізичними особами акцій або через фондову біржу. Акції розповсюджуються за курсовою вартістю, яка визначається як сума номінальної вартості і курсової надбавки з укладенням договору купівлі-продажу між банком та клієнтом-акціонером. Кошти за придбані акції вносяться готівкою в касу банку або перераховуються на його кореспондентський рахунок. На кожного акціонера відкривають у банку особовий рахунок, а після зарахування коштів за акції на коррахунок банку акціонерові видають свідоцтво про кількість і номінальну вартість акцій. Інвестор, який вкладає кошти в банківські акції, повинен знати, чи принесуть вони йому дохід. Поточна дохідність акцій визначається за формулою: Звіт про підсумки емісії має містити таку інформацію:
Звіт підписують керівники даного акціонерного банку і затверджує незалежна аудиторська фірма. Для збільшення статутного капіталу згідно з вимогами Національного банку України щодо мінімального його розміру акціонерні банки вдаються до повторних емісій, які проводяться за повної оплати акціонерами всіх раніше випущених акцій. Рішення про повторну емісію ухвалюють загальні збори акціонерів банку. Якщо сума такої емісії не перевищує 1/3 статутного капіталу, то рішення про її проведення приймає правління банку. За повторних емісій банк повинен виконувати такі умови:
Випуск банками облігаційДля залучення ресурсів на тривалий термін банки вдаються до емісії облігацій, які є дуже ліквідними і дохідними цінними паперами для інвесторів, а в деяких випадках надають їм можливість конвертувати облігації в акції банку-емітента. Облігації - це цінні папери, що базуються на кредитних відносинах, тому кошти, отримані банком за розповсюджені облігації, відносять до позичених ресурсів. Згідно із законодавством України облігації можуть випускатися:
Облігації можуть випускати на суму, що не перевищує 25% від розміру статутного капіталу, і тільки після повної оплати всіх випущених раніше акцій. Рішення про випуск облігацій приймається правлінням банку-емітента і оформляється протоколом, який містить інформацію про банк-емітент і умови випуску та погашення облігацій і сплату доходів за ними. Процедура випуску і реєстрації облігацій подібна на процедуру випуску акцій. Сума позикового капіталу в банку залежить від певної кількості факторів, не останнім з яких є процент, що банк сплачує власникам облігацій. Під час зниження процентів на ринку банкові вигідно мобілізувати капітал за рахунок випуску акцій. Перевагами цього методу є постійна вартість капіталу впродовж певної кількості років, звичайно, якщо за облігаціями пропонується фіксована процентна ставка. Недоліком випуску облігацій є те, що процент, який сплачується власникам облігацій, - це витрати, які банк несе щороку, і, крім цього банк може мати ускладнення в ті роки, коли в нього очікуються невисокі прибутки. Банки України вдаються до мобілізації капіталу шляхом випуску довготермінових облігацій ще досить рідко. |
<< | ЗМІСТ | >> |
---|