Повна версія

Головна arrow Географія arrow Країнознавство

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

КРАЇНИ АМЕРИКИ

Країни Північної Америки

До цього регіону належать три держави — Канада, США та Мексика. Вони тісно пов'язані не лише географічно та історично, а й економічно. На їх теренах все більше утверджується регіональне інтеграційне утворення НАФТА. Відбуваються складні й не позбавлені суперечностей процеси регіональної інтеграції та диференціації. Домінування США в цьому регіоні, як і в усій Америці, хоча й залишається все ще дуже сильним, але поступово згасає.

Сполучені Штати Америки

Загальні відомості. Офіційна назва — Сполучені Штати Америки (США). Столиця — Вашингтон (близько 600 тис. осіб). Площа — 9,4 млн км2 (4-те місце у світі). Населення — понад 300 млн осіб (3-тє місце). Державна мова — англійська. Грошова одиниця — американський долар.

Географічне положення. Географічне положення США не можна оцінити однозначно, так як територія країни складається з трьох несуміжних частин. Основна частина США, площею понад 7,8 млн км2, розміщується між Канадою на півночі й Мексикою на півдні. На сході вона омивається водами Атлантичного океану, на заході — Тихого. З південного сходу вона обмежена Мексиканською затокою. Друга за величиною частина — Аляска, площею понад 1,5 млн км2 межує з Канадою та омивається водами Північного Льодовитого та Тихого океанів. Третя частина США дуже віддалена від перших двох і знаходиться в центральній частині Тихого океану. Це Гавайські острови (24), загальною площею близько 17 тис. км2. США належать також володіння в Карибському морі (Пуерто-Рико та Віргінські острови) й острови Гуам, Мідуей, Уейк та ін. у Тихому океані.

У цілому географічне положення країни дуже вигідне. Вона розміщена в оптимальних природних поясах, між двома основними в транспортному сенсі океанами. США віддалені від основних регіонів політичної нестабільності та воєних конфліктів.

Історія виникнення та розвитку. Нинішня територія США (основна частина) була заселена переселенцями з Азії 20—40 тис. років тому. У XVII ст. на континенті з'явилися європейські колоністи. Заселялися ці землі переважно з Великої Британії, що визначило панування цієї країни та англійської мови. Наприкінці XVIІІ ст. поступово почали загострюватися відносини між метрополією та її колоніями в Північній Америці. У війні за незалежність північноамериканські колонії Британії перемогли, а метрополія зазнала поразки. 4 липня 1776 р. була проголошена Декларація незалежності Сполучених Штатів. Після цього відбулася швидка експансія на захід і південь: у Франції купили Луїзіану, іспанці подарували Флориду, війна з Мексикою у 1846—1848 pp. привела до збільшення території США ще на 2,3 млн км2. На завойованих землях виникли штати Аризона, Каліфорнія, Колорадо, Невада, Нью-Мексико та Юта. Ще раніше США анексували у Мексики Техас.

У 1861 р. між північними та південними штатами вибухнула громадянська війна, у якій північ отримав перемогу, почався швидкий розвиток країни на ринкових засадах. У 1867 р. США купили в Росії Аляску та Алеутські острови. Наприкінці XIX ст. відбулася американо-іспанська війна, у якій США отримали перемогу й захопили іспанські колонії Філіппіни, Пуерто-Рико, Гуам. Америка брала участь у двох світових війнах. Після останньої США стали найпотужнішою державою світу. Вони поклали на себе місію боротьби з комунізмом у всьому світі. Це призвело до воєн, конфліктів та конфронтації з тоталітарними комуністичними режимами, які підтримував Радянський Союз. Після розпаду СРСР США стали єдиною супердержавою світу. Намагання втручатися в усі головні процеси, які відбуваються на нашій планеті, та підтримка Ізраїлю призвели до конфронтації з ісламськими фундаменталистами та шокуючих терористичних актів у Нью-Йорку й Вашингтоні 11 вересня 2001 р. Після цього США вдалися до прямої агресії в Іраку й Афганістані. Нині вони все більше втягуються в абсолютно безперспективну конфронтацію з ісламським світом, який перебуває на геополітичному підйомі.

Державний устрій і форма правління. США — федеративна держава, президентська республіка. Уряд очолює президент, прем'єр-міністра немає. Законодавча влада належить Конгресу, який складається з сенату та палати представників. Сенат має термін повноважень шість років. Кожні два роки переобирають третину його складу. Палата представників має термін повноважень два роки. Країна складається з п'ятдесяти штатів і одного федерального округу (Колумбія).

Природні умови та ресурси. Рельєф США надзвичайно різноманітний. У західній частині та на Алясці простяглися майже суцільні гірські системи Кордильєри, "пожвавлені" міжгірськими долинами, плато та плоскогір'ями. На Алясці знаходиться найвища точка США г. Мак-Кінлі (6139 м). На сході CШA — середньовисотні гори Аппалачі. Вони мають виположені схили. Між цими гірськими системами в центрі країни знаходяться рівнини. Гавайські острови є вершинами вулканів, які здіймаються над Тихим океаном до 4205 м.

Дуже розмаїтий і клімат США. На основній частині території країни переважає помірний і субтропічний клімат: у Чикаго в січні -4 °С, а в Лос-Анджелесі — +12,3 °С, у Маямі — 20 °С (в останньому місті на півдні Флориди клімат тропічний, як і на Гавайських островах). Більша частина Аляски знаходиться в субарктичному кліматі: тут взимку бувають морози до -65 °С. У Долині Смерті на південному заході США зафіксована одна з найвищих температур повітря у світі +56,7 °С. Кількість опадів на більшій частині території змінюється із заходу на схід від 300 до 1500 мм на рік.

У США багато могутніх багатоводних річок. Міссісіпі з притоками Міссурі та Огайо належить до найбільших річок Землі. Великими річками є Юкон на Алясці, Колорадо, Колумбія, Ріо-Гранде. Залежно від режиму випадання опадів річки мають різну сезонну водність. У пониззях Міссісіпі бувають катастрофічні паводки. На півночі США знаходяться великі озера: Верхнє, Гурон, Мічиган, Ері та Онтаріо. їхня глибина сягає 300 м.

Ґрунтовий покрив США дуже різноманітний. Найродючішими є каштанові та чорноземні ґрунти, що знаходяться в центральній частині прерій. На сході переважають бурі лісові. На Алясці бідні арктичні й тундрові ґрунти. Тут панує вічна (багаторічна) мерзлота. На південному сході країни — жовтоземи та червоноземи.

У минулому майже 50% території США було вкрито густими лісами, які характерні для помірних та субтропічних поясів. Нині вони збереглися в горах, на півночі та на Алясці. На сході в Аппалачах ліси з клена, дуба, тюльпанового дерева. На півночі та на сході

Аляски переважають хвойні (сосна, ялина, ялиця). На схилах Сьєрра-Невади в Каліфорнії ростуть гігантські секвої. На півдні біля кордонів з Мексикою багато велетенських кактусів.

Своєрідний і тваринний світ США. На півночі в лісах звичайними мешканцями є ведмеді гризлі, росомахи, рисі, куниці. Зовсім інші тварини на південному сході — кайманові черепахи, крокодили, алігатори, пекарі. На півдні можна зустріти броненосця й алігатора, а у західній частині країни — хижу пуму. В національних парках прерій збереглися бізони, вилорогі антилопи, олені. На Алеутських островах є калани й котики.

У США вперше у світі були організовані національні парки. Нині їх площа перевищує 30 млн га. Серед них всесвітньо відомий Йосемітський, Йєллоустонський, Секвоя, Великий Каньйон.

З корисних копалин у США виділяються великі запаси нафти, природного газу й кам'яного вугілля. Є практично всі руди металів: від залізної руди до міді, цинку, молібдену, вольфраму тощо. Є золото та срібло. Величезні поклади будівельних матеріалів, калійної та кухонної солі, сірки, фосфоритів тощо.

Земельні, водні, лісові, рекреаційні та інші природні ресурси США мають світове значення та інтенсивно, раціонально й ефективно експлуатуються.

Населення. Середня густота населення США невелика й ледве перевищує 29 осіб на 1 км2. Воно розміщене по території дуже нерівномірно. Східне узбережжя найбільш густо заселене, у деяких місцях цей показник перевищує 400 осіб на 1 км2. На Середньому Заході в аграрних районах густота населення зменшується до 2—5 осіб на 1 км2. На безлюдній Алясці на 1 особу припадає 3 км2.

США належать до найурбанізованіших держав світу. Міське населення перевищує 77%. Найбільшими містами є Нью-Йорк (7,5 млн осіб), Лос-Анджелес (4 млн), Чикаго (3 млн). Ще вісім міст мають понад 1 млн осіб.

При народжуваності 16%о смертність у країні близько 9%о. Таким чином природний приріст становить 6%о.

Близьке 74% населення є євроамериканцями, 13% — афроамериканцями. У країні велика кількість латиноамериканців, понад 2% індійців і ескімосів. За релігійною належністю 58% протестантів і 21% католиків.

Господарство. США є найбільш економічно розвинутою державою світу. Це постіндустріальна країна, у якій 2/3 зайнятого населення працює у нематеріальній сфері (фінанси, торгівля, послуги, управління тощо). Підприємства США виробляють п'яту частину всієї промислової продукції світу. В економіці гармонійно поєднуються державна, корпоративна та приватна власність. Роль держави дуже велика. Вона найбільший землевласник, а також володіє всіма стратегічними об'єктами. У матеріальному виробництві домінують великі корпорації. Вони охоплюють своїми філіями майже увесь світ. Серед них найвідоміші: "Дженерал моторе", "Форд моторе", "Дженерал електрик", "Боїнг", "Філліп Моріс", "Мобіл" та ін. У торгівлі, обслуговуванні та харчуванні переважає приватна власність.

Найпотужнішими галузями американської індустрії є електроенергетика, машинобудування, чорна та кольорова металургія, хімічна, текстильна та харчова промисловість. За виробництвом електроенергії США належить перше місце з великим відривом від усіх інших країн. За виплавкою металів країні належать такі місця у світі: алюмінію — 1-ше, сталі — 3-тє, чавуну — 4-те, срібла — 3-тє, міді та золота — 2-ге, цинку — 5-те. На цій базі працює потужне багатогалузеве машинобудування: насамперед автомобілебудування, яке є галуззю-організатором не лише для металургії, хімії, легкої промисловості, а й для власне самого машинобудування. Сучасний автомобіль є надзвичайно складним агрегатом з гумовими покришками (хімія), оббивкою салону (легка промисловість), фарбою (хімія) тощо. Розвиваючи автомобілебудування, США автоматично стимулюють розвиток майже всіх інших галузей індустрії, в тому числі й електронної та електротехнічної. Світовим лідером є ця країна й у виробництві авіаційної та аерокосмічної продукції.

США один із найбільших виробників у світі продукції хімічної промисловості, особливо з випуску пластмас і синтетичних смол. Потужними є деревообробна та паперова і промисловість будматеріалів. Серед галузей легкої промисловості домінує текстильна. Харчова промисловість виробляє найбільше у світі найрізноманітніших продуктів харчування.

Сільське господарство США багатогалузеве, високомеханізоване, високоефективне та високорентабельне. Країна не лише забезпечує власні потреби, а й є найбільшим у світі експортером сільськогосподарської продукції. їй послідовно належать такі місця у виробництві тієї чи іншої продукції у світі: кукурудза і соя (1-ше місце), цитрусові (2-ге), пшениця та арахіс (3-тє), цукрові буряки та виноград (4-те), соняшник (6-те). У США добре розвинене тваринництво. Країна посідає друге місце у світі за поголів'ям свиней і третє — за поголів'ям великої рогатої худоби. Бройлерів щорічно вирощують до 6 млрд. США належать до найбільших риболовецьких країн світу.

За рівнем розвитку транспорту США належить перше місце у світі. Довжина залізничних колій перевищує 200 тис. км. Мережа залізниць формується із 7 трансконтинентальних і 10 меридіональних магістралей. Це найдовша у світі залізниця. Перше місце у світі належить США і за довжиною автомобільних доріг — понад 6,5 млн км. У країні налічується близько 200 млн автомобілів. Це теж найвищий показник у світі. Не має собі рівних у світі й авіаційний транспорт США. Тут найбільше у світі аеропортів, магістральних літаків, найбільше перевозиться пасажирів.

Розвинутий річковий і морський транспорт. Найбільша мережа нафто-, газо- та трубопроводів.

Культура та соціальний розвиток. Населення США має дуже високий життєвий рівень. Воно дуже добре захищене соціально. Витрати на охорону здоров'я найбільші у світі й становлять 12,7% ВНП. Кількість студентів на 100 тис. осіб — 5591. Витрати на освіту — 7,0% ВНП.

Хоча США виникли трохи більше як 200 років тому, в країні дуже бережуть власну історико-культурну спадщину. У столиці не лише численні пам'ятники державним діячам, а й музеї, художні галереї, бібліотеки тощо. У Нью-Йорку знаменита вулиця Бродвей просто "нашпигована" театрами, виставками та музеями. У країні тисячі симфонічних оркестрів, вона має найкращу у світі мережу спортивно-оздоровчих установ.

Мільйони туристів з усієї країни ринуть до святих для американців місць — будинку "Індепенденс-Холл" у Філадельфії, де було проголошено незалежність США, та театралізованого містечка Нью-Плімут, де у 1620 р. з корабля "Мейфлауер" висадилися на Американський материк перші переселенці з Англії.

За кількістю періодичних видань США посідає провідне місце у світі. їх газети "Нью-Йорк тайме", "Вашингтон пост", журнали "Тайм", "Лайф", радіо- і телеком панії відомі по всьому світу.

Сполучені Штати Америки визнали незалежну Україну 26 грудня 1991 р. Дипломатичні відносини встановлені 3 січня 1992 р. У Києві працює велике посольство США, а також інші дипломатичні, культурні, економічні та інші представництва.

 
<<   ЗМІСТ   >>