Повна версія

Головна arrow БЖД arrow Охорона праці

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Вимоги безпеки при вантажно-розвантажувальних і транспортних роботах

Заходи безпеки на вантажно-розвантажувальних роботах

Яким вимогам безпеки мають відповідати майданчики для виконання вантажно-розвантажувальних робіт?

Майданчики для виконання вантажно-розвантажувальних робіт поділяють на постійні (бази) і тимчасові (будівельні та інші об’єкти).

На безпеку праці при виконанні вантажно-розвантажувальних робіт значною мірою впливають розміри зони розвантажувальних і навантажувальних робіт. Ширина доріг для поїзду на майданчиках при двосторонньому русі транспортних засобів має бути не менше 6,2 м, а при односторонньому - не менше 3,5 м. Під’їзні шляхи мають бути з твердим покриттям і утримуватися у справному стані, а територія бути спланованою.

У межах фронту робіт можна використовувати бокову, торцеву і косокутну схеми розташування транспортних засобів.

Для безпечного руху транспортних засобів на майданчиках встановлюють знаки "В’їзд", "Виїзд", "Розворот" та ін.

Як класифікуються вантажі залежно від їх небезпечності?

За властивостями вантажі поділяють на такі основні класи: навалочні, штучні, наливні та спеціальні.

За ваговими властивостями вантажі поділяються на три категорії: І-категорія - вантажі вагою одного місця до 80 кг, а також сипучі, штучні та ті, що перевозяться навалом;

2-категорія - вантажі вагою одного місця від 80 кг до 500 кг; З-категорія - вантажі вагою одного місця понад 500 кг.

За ступенем небезпеки при виконанні вантажно-розвантажувальних робіт вантажі поділяються на сім груп:

  • 1 — вантажі мало небезпечні;
  • 2 - вантажі горючі;

З—пилові і горючі вантажі;

  • 4 — балони зі стиснутим газом;
  • 5 — обпікаючі рідини;
  • 6- вантажі небезпечні за своїми розмірами;
  • 7 — вантажі особливо небезпечні.

Кожен вантаж має своє маркування, що дає можливість правильно вибрати способи складування, переміщення і зберігання вантажів, а також вибір безпечних прийомів при виконанні вказаних операцій.

Маркування вантажів буває товарним, вантажним, транспортним і спеціальним. Спецмаркування у вигляді умовних знаків вимагають вантажі, перевезення і зберігання яких вимагає особливих зусиль та уваги.

Знаки та види маркування вантажів повинні знати робітники, які зайняті на цих видах робіт.

Яких заходів безпеки необхідно додержуватися при навантажуванні транспортних засобів?

Під час навантаження і розвантаження необхідно правильно розподіляти вантаж на транспортних засобах.

Вантаж рівномірно укладають по всій площі, щоб він не виступав через борти машини і був надійно закріпленим. Поштучні вантажі, що виступають вище бортів кузова мають ув’язуватися міцними мотузками. Забороняється з’єднувати їх металевим дротом або стальними канатами. Висота вантажу має не перевищувати допустиму висоту переїздів під мостами, шляхо- і трубопроводами, і не може бути більше 3,8 м від поверхні дороги до найвищої точки вантажу.

При навантажуванні навалом сипучих і мало сипучих матеріалів стежать, щоб вантаж не піднімався над бортами кузова (стандартними і нарощеними) і був розміщений рівномірно по всій площі.

Задні колеса машини під час навантаження загальмовують, а на передніх закріплюють додаткові вантажі. Штучний вантаж (бочки, ящики, піддони та ін.) укладають щільно, без проміжків, щоб при гальмуванні під час руху він не переміщався по кузову, оскільки це може порушувати стійкість транспортного засобу.

Навантажувати та розвантажувати вантажі необхідно відповідно до вимог ГОСТ 12.3.009-76 * під керівництвом відповідальної особи. Працівники, які постійно зайняті на вантажно-розвантажувальних роботах, забезпечуються необхідними 313 та проходять обов’язкові медичні огляди.

 
<<   ЗМІСТ   >>