Головна Економіка
Бюджетний менеджмент
|
|
|||||
. ОБЛІК ВИКОНАННЯ ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ
Мета вивчення: зрозуміти організаційні засади та особливості бухгалтерського обліку виконання бюджету; засвоїти характеристику основних складових системи обліку; усвідомити бухгалтерські проводки з обліку операцій виконання бюджету за доходами та обліку зобов'язань розпорядників бюджетних коштів в органах Державного казначейства; з'ясувати процес визначення результатів виконання бюджету. Організація обліку виконання бюджетуВажливе значення в умовах ринкових відносин для забезпечення ефективного процесу виконання Державного та місцевих бюджетів належить чіткої організації системи обліку. Система обліку складається з:
Складові системи обліку:
Бухгалтерський облік забезпечує своєчасне та повне відображення всіх операції органів Державного казначейства України. На його основі складається фінансова звітність. Бюджетний облік ведеться з метою накопичення даних про доходи, видатки, фінансування бюджетів, підведення результатів виконання бюджетів. Управлінський облік ведеться з метою забезпечення інформацією керівництва органів Державного казначейства України для ефективного планування, управління бюджетними коштами, контролю за використанням бюджетних коштів. Управлінський облік ведеться органами Державного казначейства для внутрішнього користування. Бухгалтерський облік - основа всієї інформаційної системи Державного казначейства України. Організація бухгалтерського обліку виконання Державного бюджету регламентується наступними нормативно-правовими актами:
Бухгалтерський облік в органах Державного казначейства - це складова системи обліку, що включає сукупність правил, методик та процедур обліку для реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та обміну інформацією про операції виконання бюджетів. За допомогою бухгалтерського обліку операції виконання бюджетів відображаються за відповідними рахунками в автоматизованому режимі, що дає змогу:
Але повнота та достовірність операцій в обліку можливі тільки за умови функціонування ефективної облікової політики, яка має бути не тільки постійною впродовж тривалого періоду, але й забезпечувати:
Основна мета бухгалтерського обліку виконання бюджетів - надання користувачам правдивої та повної інформації про фінансовий стан, результати виконання бюджетів та рух бюджетних коштів. Користувачами економічної інформації бухгалтерського обліку є:
Основні завдання системи бухгалтерського обліку Державного казначейства по виконанню бюджетів:
Бухгалтерський облік виконує основні функції:
Особливості бухгалтерського обліку виконання бюджетів:
Система бухгалтерського обліку виконання бюджету складається з елементів, наведених на рисунку 32. Рисунок 32 - Система бухгалтерського обліку виконання бюджету Суб'єкт бухгалтерського обліку виконання бюджету - органи Державного казначейства, які встановлюють відповідно до законодавства єдині правила та порядок ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності Об'єктами бухгалтерського обліку виконання бюджетів є дохідна і видаткова частини бюджетів, а також ресурси і зобов'язання бюджетів, визначення результату та інші заходи, що здійснюються у бюджетному процесі. Предметом бухгалтерського обліку виконання бюджету є процес виконання державного бюджету, який відображає розподільчі відносини, що здійснюються через бюджет. Саме процес розподілу та перерозподілу сформованого за певний період національного доходу стосується інтересів усіх членів суспільства, і тому достовірний та повний облік даних відносин викликає загальний інтерес у суспільстві. Методи бухгалтерського обліку виконання бюджетів - це сукупність спеціальних способів і прийомів, за допомогою яких вивчається предмет бухгалтерського обліку. У бухгалтерському обліку застосовують такі методи:
Система бухгалтерського обліку виконання бюджетів забезпечує автоматичне щоденне формування балансу рахунків Державного казначейства за грошовими операціями на підставі даних, отриманих із СЕП НБУ. Принципи обліку - законність, повнота та достовірність усіх операцій з виконання бюджетів в органах Державного казначейства з забезпеченням всіх правил бухгалтерського обліку та вимог відповідних нормативних актів. В Україні застосовується касовий метод виконання бюджетів. Це означає, що доходи реєструються в бухгалтерському обліку під час зарахування податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету на єдиний казначейський рахунок. Видатки бюджету відображаються під час оплати рахунків розпорядників та одержувачів коштів з рахунків. І доходи і видатки записуються в тому бюджетному періоді, в якому їх було здійснено. Організація обліку виконання бюджету включає 3 складові:
Згідно з "Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку": Первинні документи - це письмові свідоцтва, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення. Господарські операції - це факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов'язань і фінансових результатів. Первинні документи:
Усі операції органів Державного казначейства повинні оформлятися відповідними документами і вміщувати інформацію про характер операції та бути підставою для відображення операцій в обліку. Для безготівкових перерахувань за рахунками в Україні використовуються наступні меморіальні документи:
Електронні документи - розрахункові документи, повідомлення визначеного формату, які містять встановлені реквізити і несуть інформацію про перерахування коштів у вигляді файлу при передачі електронною поштою. Облікові регістри - це носії спеціального формату (паперові або електронні) у вигляді відомостей, книг, ордерів, журналів, карток обліку тощо, призначені для хронологічного, систематичного чи комбінованого накопичення, групування та узагальнення інформації з первинних документів, що прийняті до обліку. В Україні для здійснення обліку виконання бюджету використовуються наступні форми облікових регістрів:
До регістрів аналітичного обліку відносяться:
Дані аналітичних рахунків мають бути тотожними відповідним рахункам синтетичного обліку. Не рідше одного разу на місяць відповідальними виконавцями здійснюється перевірка тотожності даних аналітичних рахунків відповідним рахункам синтетичного обліку. 3вірка даних перевірочної відомості з балансом підтверджується підписами посадових осіб органу Державного казначейства - головного бухгалтера та його заступника. Надання Державному казначейству України статусу учасника системи електронних платежів НБУ та створення внутрішньої платіжної системи Держказначейства- потребували зміни форми ведення бухгалтерського обліку - переходу до автоматизованої форми. Для забезпечення функціонування автоматизованої форми обліку (а СЕП НБУ - це бухгалтерська модель обліку, розрахована на повну автоматизацію) використовуються такі форми облікових регістрів: щоденний оборотно-сальдовий баланс, оборотно-сальдова відомість та сальдова відомість за аналітичними рахунками. У щоденному оборотно-сальдовому балансі відображаються обороти за дебетом і кредитом за день, вихідні залишки за активом і пасивом за кожним балансовим, бюджетним та позабалансовим рахунками, а також за рахунками управлінського обліку з проміжним підсумком за рахунками другого та третього порядків. В оборотно-сальдовому балансі відображаються підсумки за кожним класом рахунків і загальний підсумок за всіма рахунками. Правильність складання щоденного балансу оборотів та залишків контролюється рівністю дебетових і кредитових оборотів та залишків за активом і пасивом. Наявність такої рівності є обов'язковою умовою початку нового операційного дня в органі Державного казначейства. Рисунок 34 - Форма сальдової відомості Автоматизована форма забезпечує щоденний облік всіх операцій з виконання бюджетів у хронологічному та систематичному порядку з мінімальними витратами на здійснення обліку. Дані про здійснені операції з виконання бюджетів автоматично групуються за дебетовими та кредитовими оборотами на синтетичних та аналітичних рахунках, визначається сальдо та формуються обігові відомості. |
<< | ЗМІСТ | >> |
---|