Державна податкова служба України
Державна податкова служба України була створена у 1990 році, як складова частина Державної податкової служби Радянського Союзу, до складу якого тоді надходила Україна.
Перші кроки зі створення власної системи податкових органів були зроблені наприкінці 1990 року з прийняттям Закону Української РСР "Про державну податкову службу в Українській РСР". Цей Закон був прийнятий
Верховною Радою Української РСР 4 грудня 1990 року. Виконання передбачених цим Законом функцій Головної державної податкової інспекції Української РСР на період до 1 січня 1992 року було покладено на Державну податкову інспекцію Міністерства фінансів Української РСР. Але цей Закон ще не відповідав повністю реальному змісту та задачам податкового контролю.
З набуттям Україною незалежності у 1991 році в Закон "Про державну податкову службу в Українській РСР" 7 липня 1992 року Верховною Радою України були внесені наступні зміни:
- - в структуру;
- - в правові засади діяльності;
- - у назву та текст Закону.
Відповідно до нової назви держави - Україна - у назві та тексті Закону слова "Українській РСР" були замінені словами "України".
Цим Законом Державна податкова служба в Україні створювалась при Міністерстві фінансів України у складі Головної державної податкової інспекції України та державних податкових інспекцій по Республіці Крим, областях, районах, містах і районах у містах.
Подальші економічні зміни в державі спричинили необхідність змін в роботі податкової служби. З цією метою Верховна Рада 24 грудня 1993 року прийняла нову редакцію Закону України "Про Державну податкову службу в Україні". Цей Закон визначив статус Державної податкової служби в Україні, її функції, правові основи діяльності, права та повноваження.
22 серпня 1996 року Указом Президента України № 760/96 "Про утворення Державної податкової адміністрації України та місцевих державних податкових адміністрацій" статус Державної податкової служби був змінений.
Відповідно до цього Указу:
- 1) Головна державна податкова інспекція України, державні податкові інспекції по Автономній Республіці Крим, областях, районах, містах і районах у містах були ліквідовані, а на їх базі були утворені Державна податкова адміністрація України та відповідно державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, районах, містах і районах у містах.
- 2) Державна податкова адміністрація України набула статусу центрального органу виконавчої влади.
- 3) Державна податкова служба та її органи - Державні податкові адміністрації в областях, районах, містах і районах у містах -не можуть входити до складу місцевих державних адміністрацій, не підзвітні їм, а підпорядковуються Президенту України.
- 4) Державній податковій адміністрації України підпорядковані підрозділи Міністерства внутрішніх справ України з боротьби з кримінальним приховуванням прибутків від оподаткування.
Прийняття Закону України № 783-Х^ від 30 червня 1999 року "Про джерела фінансування органів державної влади" спричинило необхідність внесення змін до Закону України "Про державну податкову службу в Україні".
5 лютого 1998 року був прийнятий Закон України № 83/98-ВР "Про внесення змін до Закону України "Про Державну податкову службу в Україні"". Він переглянув структуру і склад Державної податкової служби в Україні.
Таким чином, згідно з останньою редакцією Закону України "Про Державну податкову службу в Україні", органи податкової служби:
- - є юридичними особами, мають рахунки в установах банків;
- - видатки на їх утримання визначаються Кабінетом Міністрів України і фінансуються з Державного бюджету;
- - у своїй діяльності керуються Конституцією України, Бюджетним кодексом, законами України, іншими нормативно-правовими актами органів державної влади, а також рішеннями Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань оподаткування, виданими у межах їх повноважень;
- - координують свою діяльність з фінансовими органами, органами Державного казначейства України, органами служби безпеки, внутрішніх справ, прокуратури, статистики, державними митною та контрольно-ревізійною службами, іншими контролюючими органами, установами банків, а також з податковими службами інших держав.
У процесі своєї діяльності органи Державної податкової служби вирішують наступні завдання:
- - здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів
- (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством;
- - внесення у встановленому порядку пропозицій щодо вдосконалення податкового законодавства;
- - прийняття у випадках, передбачених законом, нормативно-правових актів і методичних рекомендацій з питань оподаткування;
- - формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб;
- - роз'яснення законодавства з питань оподаткування серед платників податків;
- - запобігання злочинам та іншим правопорушенням, віднесеним законом до компетенції податкової міліції, їх розкриття, припинення, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення.
Система органів Державної податкової служби складається з 3-х рівнів (рис. 21):
- 1 рівень - Державна податкова адміністрація України - центральний орган виконавчої влади;
- 2 рівень - Державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі;
- 3 рівень - Державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції.

Рисунок 21 - Схема підпорядкованості органів Державної податкової служби
Державна податкова адміністрація України залежно від кількості платників податків та інших місцевих умов може утворювати міжрайонні (на два і більше районів), об'єднані (на місто і район) державні податкові інспекції. Склад керівництва Державної податкової служби України наведений в таблиці 9.
Таблиця 9
Керівництво Державної податкової служби України
Державна податкова служба України у складі:
|
Керівництво
|
Призначає та звільняє
|
І рівень - Державна податкова адміністрація (ДПА) - центральний рівень
|
Голова Державної податкової адміністрації України
|
Президент за поданням
Прем'єр-міністра
України
|
Заступники
|
Кабінет міністрів України за поданням Голови ДПА України
|
ІІ рівень - ДПА в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі
|
Голова ДПА
|
Кабінет міністрів України за поданням голови ДПА України
|
Заступники
|
ДПА України
|
ІІІ рівень - Державні податкові інспекції (ДПІ) в районах
|
Начальник ДПІ
|
Голова ДПА України за поданням голів адміністрацій відповідного ІІ рівня
|
Заступники ДПА ІІ рівня
|
У складі органів податкової служби 1-го та 2-го рівнів створюються колегії, які є дорадчими органами і уповноважені розглядати найважливіші напрями діяльності відповідних державних податкових адміністрацій.
Затвердження чисельності та складу колегій здійснюють:
- - на рівні Державної податкової адміністрації України - Кабінет Міністрів України;
- - на рівні державних податкових адміністрацій в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі - Державна податкова адміністрація України.
Державна податкова адміністрація України - це центральний орган виконавчої влади, структура якого затверджується Кабінетом Міністрів України.
Структура Державної податкової адміністрації України наведена на рисунку 22.
Державна податкова адміністрація України здійснює такі функції відповідно до завдань і компетенції:
- 1) Виконує безпосередньо, а також організовує роботу державних податкових адміністрацій та державних податкових інспекцій, пов'язану із здійсненням контролю:
- - за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів);
- - за валютними операціями;
- - за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку;
- - за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів;
- - за додержанням виконавчими комітетами сільських і селищних рад порядку прийняття і обліку податків, інших платежів від платників податків, своєчасністю і повнотою перерахування цих сум до бюджету;
- - обліком платників податків, інших платежів;
- - виявленням і веденням обліку надходжень податків, інших платежів;
- - проведенням роботи з боротьби з незаконним обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
- 2) Видає нормативно-правові акти і методичні рекомендації з питань оподаткування, які підлягають обов'язковому опублікуванню
- 3) Затверджує форми податкових розрахунків, звітів, декларацій та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків.
- 4) У порядку, встановленому законом, надає податкові роз'яснення, організовує виконання цієї роботи органами державної податкової служби.
- 5) Здійснює кадрову політику.

- 6) Надає органам державної податкової служби методичну і практичну допомогу в організації роботи, проводить обстеження та перевірки її стану.
- 7) Організовує роботу зі створення інформаційної системи автоматизованих робочих місць, засобів автоматизації та комп'ютеризації робіт органів державної податкової служби.
- 8) Розробляє проекти законів України та інших нормативно-правових актів щодо форм та методів проведення планових та позапланових виїзних перевірок у рамках контролю за додержанням законодавства.
- 9) При виявленні фактів або дій, що свідчать про організовану злочинну діяльність, направляє матеріали з цих питань відповідним спеціальним органам з боротьби з організованою злочинністю.
- 10) Подає Міністерству фінансів України та Головному управлінню Державного казначейства України звіт про надходження податків, інших платежів.
- 11) Вносить пропозиції та розробляє проекти міжнародних договорів стосовно оподаткування.
- 12) Надає фізичним особам - платникам податків та інших обов'язкових платежів - ідентифікаційні номери, та веде Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб.
- 13) Прогнозує, аналізує надходження податків, інших платежів, джерела податкових надходжень, вивчає вплив макроекономічних показників і податкового законодавства на надходження податків, інших платежів, розробляє пропозиції щодо їх збільшення та зменшення втрат бюджету.
- 14) Забезпечує виготовлення марок акцизного збору, їх зберігання, продаж, контролює їх наявності на пляшках алкогольних напоїв і на пачках тютюнових виробів.
- 15) Вносить в установленому порядку пропозиції щодо вдосконалення податкового законодавства.
- 16) Організовує у межах своїх повноважень роботу щодо забезпечення охорони державної таємниці в органах державної податкової служби.
Функції державних податкових адміністрацій в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та державних податкових інспекцій в містах з районним поділом (крім міст Києва та Севастополя)
- 1) Роз'яснення через засоби масової інформації порядку застосування законодавчих та інших нормативно-правових актів про податки, інші платежі та організація виконання цієї роботи органами державної податкової служби.
- 2) Здійснення кадрової політики.
- 3) Надання органам державної податкової служби методичної і практичної допомоги в організації роботи, проведення обстежень та перевірок її стану.
- 4) Організація роботи зі створення інформаційної системи автоматизованих робочих місць, засобів автоматизації та комп'ютеризації робіт органів державної податкової служби.
- 5) При виявленні фактів або дій, що свідчать про організовану злочинну діяльність, спрямування матеріалів з цих питань відповідним спеціальним органам по боротьбі з організованою злочинністю.
- 6) Прогнозування, аналіз надходжень податків, інших платежів, джерел податкових надходжень, вивчення впливу макроекономічних показників і податкового законодавства на надходження податків, інших платежів, розробка пропозицій щодо їх збільшення та зменшення втрат бюджету.
- 7) Забезпечення зберігання, продажу марок акцизного збору, контроль їх наявності на пляшках алкогольних напоїв і на пачках тютюнових виробів.
- 8) Організація у межах своїх повноважень роботи щодо забезпечення охорони державної таємниці в органах державної податкової служби.
При здійсненні контролю за платниками податків та інших платежів Державні податкові адміністрації 2-го рівня виконують ті ж функції, що й Державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції.
Державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують такі функції:
- 1) здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів);
- 2) забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб -платників податків та інших обов'язкових платежів;
- 3) контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів;
- 4) здійснюють у межах своїх повноважень контроль за законністю валютних операцій, додержанням установленого порядку готівкових розрахунків за товари та послуги, за наявністю свідоцтв, ліцензій, патентів;
- 5) ведуть облік векселів; здійснюють контроль за їх погашенням; видають суб'єктам підприємницької діяльності дозволи на відстрочення оплати (погашення) векселів із зазначених операцій;
- 6) забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами;
- 7) аналізують причини і оцінюють дані про факти порушень податкового законодавства;
- 8) проводять перевірки фактів приховування і заниження сум податків, інших платежів;
- 9) за дорученням спеціальних підрозділів по боротьбі зорганізованою злочинністю проводять перевірки своєчасності подання та достовірності документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, інших платежів;
- 10) передають відповідним правоохоронним органам матеріали за фактами правопорушень;
- 11) подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна;
- 12) проводять роботу, пов'язану з виявленням, обліком, оцінкою та реалізацією у встановленому законом порядку безхазяйного майна, майна, що перейшло за правом успадкування до держави, скарбів і конфіскованого майна;
- 13) контролюють дотримання виконавчими комітетами сільських і селищних рад порядку прийняття і обліку податків, інших платежів від платників податків, своєчасність і повноту перерахування цих сум до бюджету;
- 14) розглядають звернення громадян, підприємств, установ і організацій з питань оподаткування;
- 15) подають відповідним фінансовим органам та органам Державного казначейства України звіт про надходження податків, інших платежів;
- 16) здійснюють контроль за наявністю марок акцизного збору на пляшках (упаковках) алкогольних напоїв і на пачках (упаковках)тютюнових виробів під час їх транспортування, зберігання і реалізації;
- 17) надають відповіді на запити платника податків згідно з нормативно-правовими актами.
У складі податкової служби для боротьби з податковими правопорушеннями діють спеціальні підрозділи - податкова міліція.
Відповідно до законодавства податкова міліція здійснює наступні функції:
- - контроль за додержанням податкового законодавства;
- - оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції.
Основними завданнями податкової міліції є:
- - запобігання злочинам та іншим правопорушенням у сфері оподаткування, їх розкриття, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення;
- - розшук платників, які ухиляються від сплати податків, інших платежів;
- - запобігання корупції в органах державної податкової служби та виявлення її фактів;
- - забезпечення безпеки діяльності працівників органів державної податкової служби, захисту їх від протиправних посягань, пов'язаних з виконанням службових обов'язків.
Структура податкової міліції
Податкова міліція діє у складі відповідних органі Державної податкової служби і її структура залежить від рівня податкової служби (табл. 10).
На всіх рівнях податкової служби у складі податкової міліції діє спеціальний структурний підрозділ, який проводить роботу з боротьби з незаконним обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Таблиця 10
Структурні підрозділи податкової міліції в залежності від рівня податкової служби
Рівень податкової служби
|
Структурні підрозділи податкової міліції
|
1 рівень
|
Державна податкова адміністрація України
|
- - Головне управління податкової міліції;
- - Слідче управління податкової міліції;
- - Управління з боротьби з корупцією в органах державної податкової служби
|
2 рівень
|
Державні податкові адміністрації в АР Крим, областях, м. Києві та Севастополі
|
- - Управління податкової міліції;
- - Слідчі відділи податкової міліції;
- - Відділи з боротьби з корупцією в органах державної податкової служби відповідних податкових адміністрацій
|
3 рівень
|
Державні податкові інспекцій в районах, містах, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції
|
- - Відділи податкової міліції;
- - Слідчі відділення (групи) податкової міліції відповідних податкових інспекцій
|
Ці структурні підрозділи були введені до складу податкової міліції відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" N 1685-Ш від 20 квітня 2000 року.
Податкову міліцію очолює начальник податкової міліції - за посадою - Перший заступник Голови Державної податкової адміністрації України.
Податкову міліцію в державних податкових адміністраціях в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі очолюють начальники управлінь податкової міліції - за посадою - перші заступники голів відповідних державних податкових адміністрацій.
|