Повна версія

Головна arrow Право arrow Адвокатура

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Присяга адвоката України (ст. 11 Закону)

1. Особа, стосовно якої радою адвокатів регіону прийнято рішення про видачу свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, не пізніше тридцяти днів з дня прийняття цього рішення складає перед радою адвокатів регіону присягу адвоката України такого змісту:

"Я (ім'я та прізвище), урочисто присягаю у своїй адвокатській діяльності дотримуватися принципів верховенства права, законності, незалежності та конфіденційності, правил адвокатської етики, чесно і сумлінно забезпечувати право на захист та надавати правову допомогу відповідно до Конституції України і законів України, з високою відповідальністю виконувати покладені на мене обов'язки, бути вірним присязі".

2. Текст присяги адвоката України підписується адвокатом і зберігається радою адвокатів регіону, а її копія надається адвокату.

Прийняття присяги адвоката України є етико-правовим завершальним актом на шляху до набуття адвокатського статусу. Правовим тому, що такий акт передбачено Законом. На думку автора, присяга при добровільному вступі до недержавної організації не може бути примусовою за Законом - це нонсенс. Жодна Європейська держава, навіть Німеччина, не кажучи вже про СІЛА, не регламентують у законному порядку процедурні питання вступу, а тим більше не нав'язують тексту присяги. Присяга - це етична категорія, урочиста заява, яка підкреслює добровільне сприйняття особою правил і настанов організації, до якої він вступає. Етичним - тому, що присяга проголошується не стільки словами, скільки душею. Присяга не містить якихось конкретних обіцянок виконати ту чи іншу дію. Вона несе більш масштабне навантаження. В присязі йдеться про вірність принципам верховенства права, законності, незалежності та конфіденційності, правилам адвокатської етики.

Фактор прилюдного прийняття присяги та форма звернення до присутніх порівнюють присягу з клятвою вірності певним принципам не за вимогою Закону а за покликом душі і серця.

Українська адвокатура, як і інші професійні корпорації вкрай потребує повернення відповідального ставлення до присяги, як до вищого прояву вірності і відданості обраній справі. В ідеалі навмисне порушення присяги вимагає максимальної відповідальності, оскільки вона є адекватною зраді загальних морально-етичних розумінь та принципів.

Присяга проголошується особисто, її текст з власним підписом залучається до особистої справи адвоката, а копія надається адвокатові. Ця подія відбувається не пізніш як за тридцять днів з дня ухвалення рішення про видачу свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю.

Складаючи присягу, майбутній адвокат урочисто клянеться дотримуватися у своїй діяльності Правил адвокатської етики. Уперше в Україні такі Правила були затверджені Рішенням ВККА від 1 жовтня 1999 р. Норми адвокатської етики - це сукупність правил поведінки адвокатів напрацьованих попередніми поколіннями вітчизняних адвокатів і збагачені накопиченим віками світовим досвідом. Вони конкретизують і зберігають гуманне призначення адвокатури як єдиної конституційної правозахисницької інституції в Україні.. Дотримання правил етики забезпечується внутрішнім духовним сприйняттям адвоката істинності і невід'ємності цих правил поведінки від повсякденної практики і його твердим переконанням дотримуватися їх постійно і завжди. Це переконання адвоката підкріплюється колективною волею органів адвокатського співтовариства, а нерідко і правовими процесуальними нормами.

Вочевидь, внутрішні корпоративні документи Ради адвокатів України та ВКДКАУ, на наш погляд слід налаштовувати регіональні Ради адвокатів на створення та збереження урочистої атмосфери при складенні присяги як значної події у житті майбутнього адвоката і всієї корпорації.

17 листопада 2012 р. Установчим З'їздом адвокатів України затверджено нові Правила адвокатської етики. Закон України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" передбачає дисциплінарне стягнення у вигляді припинення права на заняття адвокатською діяльністю в разі систематичного або грубого одноразового порушення правил адвокатської етики (ст. 31 Закону), а також позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю в разі систематичного або грубого одноразового порушення правил адвокатської етики, що підриває авторитет адвокатури України (ст. 32 Закону).

Автори нових Правил адвокатської етики, очевидно, відчували некоректність Закону щодо його втручання у відповідальність адвоката за порушення правил адвокатської етики і вчинили досить етично, повністю перенісши питання відповідальності за такі дії у площину корпоративних відносин.

У своїй діяльності адвокат незалежна процесуальна фігура. Від нього самого залежить ступінь власної свободи від будь-якого зовнішнього впливу (органів державної виконавчої влади, судових органів, громадських організацій і об'єднань). Адвокат самостійний в прийняті рішень під час провадження справи. У свою чергу, незалежність передбачає і високу відповідальність за кожне самостійно прийняте рішення. Єдина людина, з ким узгоджує адвокат кожен свій крок -це підзахисний чи клієнт.

Поняття адвокатської таємниці яскраво описане А.Ф. Коні: "Между защитником и тем, кто в тревоге и скорби от грозного обвинения, которое надвигается, обращается к нему расчитывая на помощь, установливается тесная связь доверия и искренности. Защитнику открываются тайники души, ему стремятся объяснить свою невиновность либо объяснить своё падение и свой скрытый от других позор, такими подробностями личной жизни и семейного быта, по отношению к каким слепая Фемида должна быть и глухой". (Кони А. Ф. Этические начала в уголовном процессе. Собрание сочинений. - Том 4. - М. 1967 р. - с. 54).

Адвокат зобов'язаний берегти адвокатську таємницю і створити умови, що забезпечували б недоступність сторонніх осіб до адвокатської таємниці або її розголошення. Адвокат несе дисциплінарне стягнення у вигляді аж до позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю за розголошення відомостей, що складають адвокатську таємницю.

Свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю, посвідчення адвоката України (ст. 12 Закону)

  • 1. Особі, яка склала присягу адвоката України, радою адвокатів регіону у день складання присяги безоплатно видаються свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю та посвідчення адвоката України.
  • 2. Свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю і посвідчення адвоката України не обмежуються віком особи та є безстроковими.

Зразки свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю і посвідчення адвоката України затверджуються Радою адвокатів України.

 
<<   ЗМІСТ   >>