Повна версія

Головна arrow Фінанси arrow Валютні операції

 • Увеличить шрифт
 • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Крос-курси та їх розрахунок

До числа найбільш активних міжнародних ринків конверсійних операцій щодо крос-курсів належать: фунт стерлінгів до японської єни СВР/ІРУ, євро до японської єни ЕЗК/]РУ, євро до швейцарського франка ЕІЖ/СНЕ В Україні ринок крос-курсів представлено всього кількома валютами: англійський фунт до української гривні СВР/иАН, карбованець Росії до української гривні ІШВ/иАН, євро до української гривні EUR/UAH. На жаль, визначення курсів інших валют до гриви в Україні не проводиться через те, що практично всі торговельні контр акти укладаються у доларах США.

Крос-курси валют - це вторинний показник. Вони розраховуються через основні курси валют відносно долара. Тобто крос-курс англійського фунта до японської єни розраховується виходячи з поточних курсів англійського фунта і єни відносно долара. Навіть коли немає можливості проводити операції з крос-курсами, можна виконати ці операції & допомогою основних курсів валют відносно долара. Деякі "екзотичні" валюти можуть узагалі не мати крос-курсу одна з одною і торгуються тільки через долар США.

Крос-курс - співвідношення між двома валютами, яке визначено через їх курс до третьої валюти (звичайно до долара США).

Основні способи розрахунку крос-курсів за А. В. Тимофеєвим (з урахуванням того, чи є котирування валют до долара прямим чи непрямим):

 • - два прямі котирування;
 • - пряме і непряме котирування;
 • - два зворотні котирування.
 • 1. Розрахунок крос-курсу для валют із прямим котируванням до долара США (долар є базою котирування для обох валют).

Наприклад, потрібно знайти крос-курс швейцарского франку і японської єни - CHF/JPY за умови:

USD/CHF 0.9016/0.9020 USD/JPY=77.18/77.19

Існує правило розрахунку крос-курсу для валют із прямим котируванням до долара США:

 • - для одержання сторони bid крос-курсу слід розділити сторону bid курсу валюти, що виступає в крос-курсі валютою котирування, на сторону offer курсу валюти, що у крос-курсі служить базою котирування;
 • - для одержання сторони offer крос-курсу розділити сторону offer курсу валюти, що виступає в крос-курсі валютою котирування, на сторону bid курсу валюти, що у крос-курсі служить базою котирування.

Отже, якщо долар США є базою котирування для обох валют, то для розрахунку їхнього крос-курсу треба розділити доларові курси цих валют.

Проведемо розрахунок значень сторін крос-курсу з округленням до 1-го знака:

Таким чином, крос-курс CHF/JPY - 85.5654/85.6145

У разі необхідності можна розрахувати і крос-курс JPY/CHF за допомогою тих же правил: 100 JPY/ CHF.

2. Розрахунок крос-курсу для валют із прямим та непрямим котируванням до долара США, де долар є базою котирування для однієї з валют.

Наприклад, потрібно знайти крос-курс австралійського долара до шведської крони - AUD/SEK при умові, що

AUD/USD - 1.0272/1.0277 - непрямим котируванням,

USD/SEK= 6.6065/6.6115 - пряме котирування.

Існує правило розрахунку крос-курсу з прямим та непрямим котируванням:

 • - для одержання лівої сторони bid крос-курсу слід помножити сторони bid доларових курсів цих валют;
 • - для одержання правої сторони offer слід помножити сторони offer доларових курсів цих валют

Проведемо розрахунок:

bid AUD/SEK = bid AUD/USD o bid USD/SEK - 1.0272 o 6.6065= -6.7862

offer AUD/SEK - offer AUD /USD o offer USD/ SEK --1.0277 o6.6115=6.7946.

Таким чином, крос-курс AUD/SEK - 6.7862/6.7946.

3. Розрахунок крос-курсу для валют із непрямим котируванням до долара США, де долар є валютою котирування для обох валют.

Наприклад, дилеру необхідно визначити крос-курс новозеландського долара до євро NZD/ EUR, за умови:

N2D/USD =0.7852/0.7862 EUR/USD =1.3755/1.3760

У даному разі існує правило розрахунку крос-курсу для валют із непрямим котируванням до долара США:

 • - для одержання сторони bid крос-курсу слід розділити сторону bid курсу базової валюти на сторону offer курсу валюти котирування;
 • - для одержання сторони offer крос-курсу розділити сторону offer курсу базової валюти на сторону bid курсу валюти котирування.

Розрахунки:

Таким чином, котирування крос-курсу NZD/EUR буде 0.5706/ 0.5715.

Котирування за основними крос-курсами можна знайти на сторінках інформаційної системи Reuters.

У реальній міжнародній практиці для ліквідних ринків валютні дилери часто розраховують крос-курси легшим способом. Вони беруть середнє з кожних котирувань доларового курсу валют і шляхом множення чи ділення отримують середній крос-курс цих валют. Потім просто розширюють спред від середнього значення. Такий спосіб розрахунку спреда крос-курсу особливо актуальний для неліквідних кросів (екзотичних валют), ринок угод по яких розвинутий слабо.

За Правилами здійснення конверсійних операцій з готівковою іноземною валютою уповноваженими банками (постанова Правління НБУ від 25.03.96 № 68) крос-курс розраховується у такий спосіб (на конкретному прикладі) [2].

На певну дату офіційний курс гривні становить: українська гривня/долар США - X грн. за дол. США; українська гривня/євро - Y грн. за євро; крос-курс долара США до євро - X/Y євро за дол. США. Якщо клієнт бажає у цей день обміняти N доларів США на євро, то з урахуванням крос-курсу він має отримати

Nx (X: Y) євро.

За цією ж схемою визначається крос-курс і для інших валют у разі здійснення конверсійних операцій з готівковою іноземною валютою.

Суб'єкти українського валютного ринку не мають права здійснювані двосторонній обмін іноземної валюти 1 групи Класифікатора валют НБУ на іноземну валюту 3 групи класифікатора (Ухвала НБУ N° 281 від 10.08.05).

Таким чином, при проведенні крос-курсових операцій, українські оператори валютного ринку обмежені і мають нагоду проводити двосторонні операції виключно з валютами вказаними в 1 та 2 групі.

 
<<   ЗМІСТ   >>