Повна версія

Головна arrow Географія arrow Країнознавство

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Країни Центральної Європи

До складу Центральної Європи належать країни колишнього соціалістичного табору, які в минулому були сателітами Радянського Союзу. Всі вони або вже увійшли до ЄС і НАТО, або ж прагнуть це зробити. Вони переорієнтували свої політичні, економічні, освітні, культурні та інші інтереси з Росії на ЄС. Це дало їм змогу успішно розвиватися. Серед цих держав найхарактернішою, ключовою, безперечно є Польща.

Польща

Загальні відомості. Офіційна назва — Республіка Польща. Столиця — Варшава (понад 1,7 млн осіб). Площа — 313 тис. км2 (68-ме місце у світі). Населення близько 39 млн осіб (30-те місце). Державна мова — польська. Грошова одиниця — злотий.

Географічне положення. Польща знаходиться в басейні річок Вісли та Одри. На північному сході межує з Росією (анклав Калінінградська обл.) та Литвою. На сході і південному сході простяглися кордони з Білоруссю й Україною. На півдні і південному заході Польща межує зі Словаччиною та Чехією. Західні кордони відділяють її від Німеччини. Географічне положення Польщі в цілому дуже вигідне. За транспортно-географічним рейтингом Польща друга у Європі після України.

Історія виникнення та розвитку. Початок державності закладено династією П'ястів у X ст. У 1385 р. утворилась унія Польщі з Великим князівством Литовським. На основі Люблінської унії 1569 р. Польща і Литва утворили одну державу — Річ Посполиту. Наприкінці XVI ст. майже безперервні війни зі Швецією, Росією й Османською імперією внутрішньо ослабили

Польщу, що призвело до її поділу наприкінці XVIII ст. між Росією, Пруссією і Австрією. Аж до XX ст. незалежної польської держави не існувало. Численні повстання поляків закінчувалися поразками. У 1918—1919 pp. Польща як незалежна держава була відновлена. У війні з російськими більшовиками 1919—1921 pp. незалежність вдалося відстояти. Але в 1939 р. внаслідок узгодженого нападу з заходу Німеччини та зі сходу Радянського Союзу Польща знову втратила незалежність. Після перемоги СРСР над Німеччиною за допомогою радянських військ у Польщі було створено тоталітарну державу. Опір суспільства і соціально-економічна криза призвели до відновлення багатопартійної політичної системи з 1989 р. У 1997 р. прийнято демократичну конституцію. У 2004 р. Польща стала членом НАТО, увійшла до складу ЄС.

Державний устрій і форма правління. Польща унітарна держава, парламентська республіка. Глава держави — президент, який обирається на 5 років на загальних всенародних виборах. Виконавча влада належить президенту й уряду (раді міністрів). Голова уряду призначається президентом. Законодавча влада здійснюється двопалатним парламентом, що складається із сейму та сенату. Депутати і сенатори обираються терміном на 4 роки на основі всенародного голосування. У сеймі 460 депутатів, у сенаті — 100 сенаторів.

Природні умови та ресурси. Понад 90% території Польщі займають рівнини (низовини і височини). На півдні країни височать гори. Це Західні Карпати і Судети. Найвища точка 2499 м.

Клімат Польщі помірний, перехідний від морського до континентального. Температура повітря взимку знижується у східному напрямку, а влітку — підвищується. На рівнинній частині країни кількість опадів коливається від 500 до 700 мм.

Більшість річок впадають до басейну Балтійського моря. Вони доволі повноводні. Вісла та Одра судноплавні і з'єднані між собою каналами. У Польщі понад 900 озер. Найбільш їх розташовано на півночі.

На території Польщі переважно бідні дерново-підзолисті ґрунти. В минулому на них росли могутні ліси. Нині лісистість території становить близько 27%. На сході й півночі збереглися незаймані ліси (пущі) — Біловезька, Августовська. В них водяться зубри, лосі, олені, козулі, кабани, вовки, рисі. Багато цінних промислових птахів — тетеруків, глухарів, куріпок. У Польщі більше десяти національних парків. У Балтійському морі багаті рибні запаси (тріска, салака).

Країна володіє багатою мінерально-сировинною базою. Особливо виділяють поклади кам'яного та бурого вугілля, сірки, кухонної солі, мідної та цинкової руд. Є численні джерела мінеральних вод. Гідроенергетичні ресурси незначні.

Населення. За чисельністю населення Польщі посідає сьоме місце в Європі. Середня його густота — близько 124 особи на 1 км2. Найгустіше заселена центральна, південна частина та узбережжя Балтійського моря, найменше — гірські райони. Спостерігається незначний природний приріст населення (0,9%о). Середня тривалість життя жінок становить 77 років, чоловіків — 68 років. Переважає міське населення — близько 64%. Крім столиці більше міст-мільйонерів немає. Лодзь має понад 800 тис. жителів, Краків — близько 750 тис. Поляки становлять майже 99% населення країни.

Господарство. Економіка Польщі перебуває в стані ринкової трансформації. Це типова індустріально-аграрна країна. В промисловості переважає машинобудування й хімічна промисловість. Розвинута легка та гірничо-видобувна галузі.

Основним енергоносієм Польщі є кам'яне вугілля Верхньосілезького басейну, за видобутком якого їй належить перше місце в Європі, а також вона є найбільшим його експортером. Видобуток нафти та природного газу незначні. Основний осередок чорної металургії на півдні в районі Кракова і Ченстохова. У Верхній Сілезії діє металопереробна галузь: виплавляють цинк, алюміній і мідь. До цієї металургійної бази тяжіє важке машинобудування. Найбільшими машинобудівними центрами є найбільші міста. Випускають автомобілі, сільськогосподарські машини, морські судна; варшавські заводи спеціалізуються на виробництві приладів, верстатів, електроніки.

Хімічна промисловість представлена всіма найважливішими галузями. У Плоцьку діє потужний нафтопереробний завод. Розвинута фармацевтична промисловість.

У Польщі традиційно розвинуті легка та харчова промисловість. Головний центр виробництва текстилю — м. Лодзь. Харчова промисловість виробляє м'ясні та плодоовочеві консерви, бекон, переробляє картоплю, а також борошно і цукор.

У структурі сільського господарства переважає рослинництво. Вирощують пшеницю, жито, ячмінь. Повсюдно вирощують картоплю. На півдні переважають значні посіви цукрових буряків (7-ме місце у світі). За поголів'ям свиней Польща посідає 7-ме місце у світі. Щорічно у Балтійському морі виловлюють близько 500 тис. тонн риби.

Країна має густу транспортну інфраструктуру. Довжина залізничних колій перевищує 30 тис. км, автомобільних магістралей — 150 тис. км. Інтенсивно використовуються для судноплавства річки та канали. Найбільші морські порти — Гданськ, Гдиня й Щецин.

Культура та соціальний розвиток. Польща має багату культурну, духовну та архітектурну спадщину: театри, музеї, численні костьоли, монастирі, палаци. У списку ЮНЕСКО нараховується 5 об'єктів. Країна має розвинуту мережу освітніх закладів. Обов'язковою є 8-річна освіта. На 100 тис. жителів припадає 1521 студент. Найбільшими університетами є Варшавський, Познанський та Ягеллонський (Краків). Останній належить до найстаріших у світі (заснований у 1364 p.). Медицина та охорона здоров'я мають високий європейський рівень розвитку.

У Польщі близько 12,5% економічно активного населення не мають роботи.

Найбільш тиражованими газетами є "Жеч Посполита", "Газета виборча" і "Жиче Варшави".

Польща визнала державну незалежність України 2 грудня 1991 р., тобто однією з перших у світі. Дипломатичні відносини між країнами встановлено 4 січня 1992 р. Польща та Україна підписали понад сто двосторонніх документів про співпрацю.

Зовнішньоторговельний оборот між обома країнами в окремі роки сягав 1 млрд дол. США.

Запитання та завдання

  • 1. Пригадайте з раніше вивченого, які країни належать до Центральної Європи.
  • 2. Чому Польща раніше, ніж Україна, увійшла до НАТО та ЄС?
  • 3. Чому, на вашу думку, Польща намагається сприяти входженню України до НАТО та ЄС?
 
<<   ЗМІСТ   >>