Повна версія

Головна arrow Менеджмент arrow Антикризовий менеджмент

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Особливості стратегії росту великих фірм

Великі підприємства, на відміну від малих, мають можливість розгортати масове стандартизоване виробництво, а також розширювати сферу своєї діяльності (диверсифікація виробництва). Проте пропорційно зростанню розмірів компанії падає її гнучкість.

Залежно від темпів зростання і ступеня диверсифікації виробництва великі компанії можна поділити на три групи: "Горді леви", "Могутні слони", "Неповороткі бегемоти", їх основні характеристики подано в таблиці (8.6):

Таблиця 8.6. Умовний поділ великих компаній на групи

Характеристики

"Горді леви"

"Могутні слони"

"Неповороткі бегемоти"

Ріст

Прискорений

Середній, стабільний

Уповільнений

Профіль

Спеціалізація у важливому, перспективному і значному сегменті ринку

Широка диверсифікація в межах великого ринку

Надмірна, безладна диверсифікація на багатьох ринках (сегментах)

Прибуток

Достатній для прискореного росту

Достатні для забезпечення стійкості на ринку

Недостатній, може завдавати збитків

Типовим "Гордим левом" є підприємство "Соні" - лідер у виробництві побутової електроніки упродовж багатьох років. Ця підприємство першою почала виробництво транзисторних радіоприймачів, побутових відеомагнітофонів, лазерних компакт-дисків, телевізорів високої чіткості.

Типовий "Могутній слон" - підприємство "Сімменс", виробнича програма якої охоплює практично всю електротехніку. Чий би не був винахід, вигоду від нього завжди одержить "Сімменс", оскільки має можливість використовувати його в численних електротехнічних приладах.

Типовим "Неповоротким бегемотом" є концерн "Філіпс". Німецький часопис "Менеджер магазин" так охарактеризував проблеми цього електротехнічного концерну: "Концерн має близько 380 фабрик, розкиданих по всьому світу. Часто потерпаючи від їхнього неповного завантаження, "Філіпс" намагається все, аж до останнього цвяха, виробляти сам... Як у дріб'язковій лавці, асортимент "Філіпс" простягається від бритви до приладу для лікування нервів, від довгограючої платівки до персонального комп'ютера".

Особливості стратегії середніх фірм

Середні підприємства немовби стиснуті між лещатами преса великих фірм і жалкими уколами малих. Устояти на ринку середні підприємства зможуть лише за допомогою нішової спеціалізації. Ніша для середніх фірм необхідна насамперед як засіб захисту від прямої конкурентної боротьби з великими підприємствами, оскільки іншого захисного засобу - переваг малого розміру - у них немає.

Середні підприємства, що дотримуються нішової спеціалізації, можуть вибрати один із чотирьох видів стратегії росту. Вибір залежить від темпів зростання середньої підприємства і темпів збільшення ніші, у котрій ця підприємство діє.

Стратегія збереження спрямована на збереження існуючого становища підприємства , оскільки немає необхідності розширення його діяльності (темпи збільшення ніші стабільні), і можливості (темпи росту невеликі). У цій стратегії є небезпека втрати ніші через зміну потреб.

Стратегія пошуку загарбника застосовується тоді, коли у підприємства відчувається гострий брак ресурсів для збереження свого становища в межах ніші. Опинившись у подібній ситуації, як правило, середня підприємство починає шукати велику компанію, що могла б поглинути її, зберігши при цьому її як відносно самостійний, автономний виробничий підрозділ. Використання фінансових ресурсів великої компанії дасть змогу середній фірмі зберегти своє місце в ніші, підприємство при цьому може постійно змінювати власників, зберігаючи свою нішову спеціалізацію.

Матриця "темпи росту підприємства/темпи збільшення ніші" наведена в табл. 8.7:

Таблиця 8.7. Матриця базових стратегій середніх фірм "Темпи росту підприємства/Темпи збільшення ніші"

Темпи росту підприємства

Темпи збільшення ніші

Помірні

Прискорені

Помірні

Стратегія збереження

Стратегія пошуку загарбника

Прискорені

Стратегія виходу за межі ніші

Стратегія лідерства в ніші

Стратегія лідерства в ніші можлива тільки в двох випадках:

  • 1) підприємство росте так само швидко, як і ніша, що дає змогу їй перетворитися в головну монопольну компанію і не пропустити в нішу конкурентів;
  • 2) підприємство повинна мати відповідні фінансові ресурси для підтримання свого прискореного росту.

Стратегія виходу за межі ніші ефективна тільки тоді, коли ці межі занадто вузькі для підприємства. Підприємство може спробувати перетворитися у велику монополію з втратою нішового "обличчя". Дійшовши до межі ніші, вона зіткнеться з прямою конкуренцією сильніших і більших фірм (раніше від прямої конкуренції захищала наявність ніші). Для цього "бою" підприємство повинна нагромадити ще в межах ніші достатній обсяг фінансових та інших ресурсів.

 
<<   ЗМІСТ   >>