Головна Маркетинг
Маркетинг промислового підприємства
|
|
|||||
АгентиАгенти вважаються найважливішою групою серед залежних збутових посередників, які представляють підприємства-продавці ТПП на довготривалішій основі, ніж брокери чи комісіонери. За агентською угодою агент (повірений) зобов'язується від імені та за рахунок довірителя (принципала) здійснити визначені дії на користь останнього. Як правило, агенти є юридичними особами. Агенти також поділяються на дві підгрупи: промислові агенти та збутові агенти. Промислові агенти (або агенти виробника) виконують роль збутового апарату підприємства, але, на відміну від працівників служби збуту цих підприємств, отримують не заробітну плату, а комісійну винагороду, розмір якої може складати приблизно 5-10% від обсягів збуту. Промислові агенти, зберігаючи за собою формальну самостійність, дуже залежать від виробника. Вони, як правило, працюють із декількома виробниками одночасно, мають справу з не конкуруючими між собою, а взаємодоповнюючими товарами при ексклюзивному праві їх збуту на певній території від виробника. Агенти цього типу мають справу з незначною частиною продукції підприємства, тому виробник може використовувати декілька агентів, кожен із яких займається реалізацією різноманітної продукції на певній території. Потужні підприємства можуть мати агентів для кожної асортиментної групи. Промислові агенти впливають обмежено на маркетингові заходи виробника (наприклад, пропоновану ним структуру цін, умови реалізації товарів тощо). Збутові агенти мають справу з невеликими промисловими фірмами і на умовах договору відповідають за маркетинг всієї їхньої продукції. Вони перетворюються в своєрідний маркетинговий підрозділ виробника і мають повноваження вести переговори про ціни, кредити, поставки та інші умови реалізації. Як правило, збутові агенти обслуговують постійне обмежене число промислових підприємств, але інколи можуть представляти декілька, навіть конкуруючих між собою виробників, і не обмежують свою діяльність певним географічним ринком. Поставка промислових товарів за договорами, які укладені збутовими агентами, проводиться транзитом, що дозволяє досягати низьких операційних витрат відносно до обсягів продажу (близько 4%). Агенти будь-якого типу як канал збуту ТПП мають такі переваги:
До недоліків діяльності агентів можна віднести такі: 1. Керівники служб збуту ТПП вважають, що діяльність агентів не може так контролюватись, як діяльність власної збутової організації. Наприклад, важко змусити збутових агентів проводити роз'яснювальну роботу чи пробний продаж ТПП, який не приносить їм комісійних. Проте, збут через незалежних торговельних посередників ще менше піддається контролю.
БрокериБрокери - це залежні збутові посередники, які організовують продаж товару, не купуючи його у власність, а лише зводять продавця і покупця, отримуючи за свої послуги від 2 до 6% від обсягу продаж. Брокери добре обізнані з станом кон'юнктури ринку, умовами продажу, потенційними споживачами і мають досить широкі ділові зв'язки, завдяки чому можуть кваліфіковано провести переговори та швидко виконати окремі доручення. Але вони не відіграють суттєвої ролі у збуті ТПП, хоча деякі виробники постійно підтримують контакти з ними, щоб скористатись їхніми послугами у випадку необхідності (наприклад, при появі певних труднощів при збуті; проведенні термінової збутової операції тощо). КомісіонериКомісіонери - це залежні збутові посередники, які організовують продаж товару, отримуючи його від виробника на умовах консигнації чи комісії. Консигнація - це умова продажу товарів через консигнаційні склади посередника, коли право власності на товар, що надійшов на склад посередника, залишається за постачальником до моменту продажу товару споживачеві. За договором комісії комісіонер зобов'язується за дорученнями комітента (особи, за дорученням якої здійснюється угода) здійснити одну або декілька угод за винагороду від свого імені за рахунок комітента. При цьому збут товару комісіонером не гарантується. Інколи комісіонери пропонують продаж товару в кредит, здійснюють додатковий контроль якості товару, забезпечують його зберігання і доставку, проте, як правило, не допомагають у просуванні товару. Виробничі витрати щодо збуту в комісіонерів одні із найвищих в групі залежних збутових посередників - близько 6-7%. До послуг комісіонерів звертаються виробники ТПП у випадку, якщо необхідно збути надлишки товарних партій. У цілому комісіонери займають досить скромне місце в загальному обсязі збуту товарів промислового призначення. Ефективну допомогу вони можуть надавати, як і брокери, лише при збуті стандартних виробів, дрібного інструменту, негабаритного обладнання тощо. |
<< | ЗМІСТ | >> |
---|