Повна версія

Головна arrow Товарознавство arrow Технологія зберігання продовольчих товарів

 • Увеличить шрифт
 • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Методи створення регульованого і модифікованого складів газового середовища

Шляхи створення оптимального складу газового середовища можна поділити на два способи:

 • 1) модифікований склад газового середовища (МГС) одержують за рахунок дихання плодів і овочів при зберіганні їх в закритих ємкостях;
 • 2) зараннє підготовлена газова суміш визначеного складу подається в закриті ємкості або камери, де зберігається продукція, тобто створюється регульоване газове середовище (РГС).

Для одержання необхідного складу РГС застосовують газогенераторні установки.

Принципова схема газогенераторної установки показана на рисунку 38.

Принципова схема установки УРГС-30

Рис. 38. Принципова схема установки УРГС-30 1 — вхід газу; 2 — вентилятор на горіння; 3 — безтопочна камера згорання з рекуператором; 4 — вентилятор на рекуперативний підогрів повітря; 5 — інжектор для пониження температури повітря на опалення; 6 — вентилятор для регенерації фільтрів; 7 — фільтри з активним вугіллям; 8 — зброс повітря в атмосферу; 9 — соленоїдний клапан зброса газової суміші в атмосферу; 10 — вентилятор для циркуляції газової суміші із ємкості; 11 — соленоїдний клапан на вході газової суміші в сховище; 12 — чотирьохходові крани для переключення фільтрів; 13 — лінія підмішування газової суміші;14 — трубопровод для злива води охолодження і конденсата; 15 — конденсатозбірник; 16 — водяний холодильник; 17 — ввод води на охолодження

В проточних установках згорання відбувається у повітрі, одержану газову суміш подають у приміщення зберігання і витісняють нею газове середовище в атмосферу, що знаходилась в приміщенні.

В рециркуляційних генераторах горючі гази згорають в середовищах, забираємих з приміщень зберігання. Після вижигання надлишку кисню і обробки одержання газова суміш повертається назад.

Додаткові фактори, що покращують збереженість продукції в стаціонарних сховищах

Озонування. При насиченні повітря озоном здійснюється фунгіцидна і бактерицидна дія на поверхню продукції, очищення повітря камери при зміні продуктів, що зберігалися. Великими дозами озону можна дезінфікувати обладнання і тару в холодильних камерах. Але озон дезінфікує поверхню продукції, а тому повністю запобігти її псуванню не може. Проводячи роботи в камерах, де здійснювалось озонування продукції, слід дотримуватися техніки безпеки, оскільки вдихання підвищених доз озону може викликати пневмонію з трагічним кінцем.

Опромінення. Для дезінфекції повітря, стерилізації поверхні продукції з метою запобігання розвитку бактерій і плісняви в сховищах використовують ультрафіолетове опромінення,а також застосовують рентгенівські і гама-промені. Під дією ультрафіолетових променів утворюється озон, який при високій відносній вологості повітря має бактерицидні дії. Але опромінення не усуває розвиток бактерій і плісняви, а тільки їх пригнічує.

Промивання повітря. Для промивання повітря застосовують спеціальні прилади, через які пропускається повітря сховищ для очистки і воно знову може подаватись для циркуляції в холодильну камеру. При пропусканні повітря камери через воду відбувається зв'язування водню і видалення із сховища ароматичних речовин, якщо там зберігаються плоди або овочі; зменшується вміст спор в повітрі, а також очищення повітря від пилу і інших летких сполук за допомогою мідних фільтрів або цинкової стружки, які є складовою частиною установки; здійснюється додаткова циркуляція повітря.

Зберігання при пониженому атмосферному тиску. Створення зниженого тиску в холодильних камерах застосовується в основному при зберіганні соковитої продукції, зокрема в спеціальних контейнерах і трейлерах. Для встановлення зниженого атмосферного тиску в камері холодильна, повітря з неї відкачується вакуум-насосом. Зниження тиску пропорційно зменшує парціальний тиск всіх газових компонентів атмосфери. У плодах, що зберігалися в умовах зниженого тиску, краще зберігається щільність, цукор, органічні кислоти, затримується розпад хлорофілу. Інтенсивність дихання знижується більше ніж у половину. Зберігання при пониженому тиску позитивно позначається на якості і збереженості плодів, зокрема природній втраті маси (табл. 3), оскільки внутрішньо тканинна концентрація етилену в яблуках, що зберігалися в камерах зі зниженим тиском, на 40-50 % нижче, ніж в яблуках, що зберігались в звичайних холодильних камерах.

Таблиця 3. Вплив тиску камери холодильника на природній убуток маси яблук

Тривалість зберігання, діб

Тип камери холодильника

Звичайна холодильна камера

З РГС

З пониженим тиском

58

2,4

-

0

78

3,5

-

0,1

98

4,0

3,0

0,2

118

-

3,2

0,9

Атмосферний тиск легко і точно регулюється, якщо камера добре загерметизована, а визначеному тиску відповідає кількість СО2 і О2 в атмосфері. При зниженому тиску температура і вологість регулюється точно, причому задані межі однакові по всьому об'єму продукції, тому плоди, картопля і овочі зберігаються значно довше, ніж при звичайних способах зберігання (табл.4)

Таблиця 4. Збереженість овочів в холодильниках і сховищі з пониженим атмосферним тиском

Термін зберігання, днів

Овочі

В холодильниках

При пониженому атмосферному тиску

Огірки

10-14

41

Зелена квасоля

10-19

30

Цибуля зелена

2-3

15

Салат кочанний

14

40-50

Томати: молочні

14-21

60-100

стиглі

10-12

28-42

Підготовка до сезону зберігання

Зберігання продукції може бути успішним лише при правильній і своєчасній підготовці. Серед таких заходів можна виділити наступні:

 • - заключення договорів купівлі-продажу на заготівлю сільськогосподарської продукції;
 • - визначити очікуваний валовий урожай згідно договорів купівлі-продажу, його структуру, якість, а також преднамірність його до хвороб при зберіганні;
 • - перевірити відповідність фактичної агротехніки вирощування урожаю запланованої згідно договору купівлі-продажу, направленої на вирощування продукції з високими лежкоздатними властивостями;
 • - встановити потенційну лежкоздатність вирощеного урожаю, що планується закупити;
 • - здійснити ремонт матеріально-технічної бази зберігання, дезинфекцію, газацію і дегазацію сховищ та інвентаря;
 • - провести ремонт та підготовку до зберігання тарного господарства;
 • - виконати всі роботи по протипожежній безпеці, перевірити електричне обладнання, а також наявність і справність приладів по контролю режимів зберігання.
 
<<   ЗМІСТ   >>