Повна версія

Головна arrow Право arrow Актуальні питання кримінального процесу України

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Процесуальні особливості відновлення досудового розслідування

Діяльність слідчого, прокурора у зупиненому провадженні тісно пов'язана з його поновленням. Зупинене досудове розслідування відновляється мотивованою постановою слідчого після того, як немає підстав для його зупинення або виникла необхідність проведення додаткових слідчих дій.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 282 КПК України зупинене досудове розслідування відновлюється постановою слідчого, прокурора, якщо підстави для його зупинення перестали існувати (підозрюваний видужав, його місцезнаходження встановлено, завершено проведення процесуальних дій у межах міжнародного співробітництва), а також за потреби проведення слідчих (розшукових) чи інших процесуальних дій. Копія постанови про відновлення досудового розслідування надсилається стороні захисту, потерпілому. Крім того, зупинене досудове розслідуваний також відновлюється у разі скасування слідчим суддею постанови про зупинення досудового розслідування.

Постанова слідчого про поновлення досудового розслідування повинна містити короткі вказівки на сутність справи, фактичні обставини, які спричинили зупинення досудового розслідування, і на підстави до його поновлення.

Як свідчить вивчення практики у справах, зупинених у зв'язку з невідомістю місцезнаходження підозрюваного, досудове розслідування відновлюється:

  • - коли підозрюваного затримано;
  • - коли в справі необхідно вчинити слідчі дії;
  • - коли підозрюваний після затримання доставлений до місця провадження досудового розслідування.

З моменту затримання підозрюваного досудове розслідування зазвичай відновляється в тих випадках, коли підозрюваний затримується на місці провадження досудового розслідування або хоча й в іншому місці, однак швидко, протягом одного-трьох днів, спеціальним конвоєм доставляється до слідчого, а також у випадках, коли слідчий знаходиться в тому ж місті або районі, де виявлено обвинуваченого, і бере безпосередню участь у його затримці. У цьому випадку момент затримки підозрюваного, як правило, збігається з моментом, коли слідчому стало відомо про те, що підстав для зупинення досудового розслідування немає.

У багатьох кримінальних провадженнях досудове розслідування відновляються з моменту необхідності провадження слідчих дій у справі. В окремих випадках ці слідчі дії, а отже і поновлення досудового розслідування, провадяться до затримання підозрюваного або в процесі виконання перших слідчих дій, наприклад допиту або обшуку.

Однак досудове розслідування більшості кримінальних проваджень відновлюється або з моменту доставлення підозрюваного до місця провадження досудового розслідування, тобто, коли слідчий одержує повідомлення зі слідчого ізолятора про те, що підозрюваний доставлений і утримується під вартою, або ще пізніше, коли слідчий, прибувши до слідчого ізолятора або викликавши до себе підозрюваного, вперше його допитує.

При настанні однієї із зазначених обставин: затримання підозрюваного, провадження слідчих дій до його затримання і доставлення підозрюваного до місця провадження досудового розслідування в слідчого виникає необхідність поновити провадження досудового розслідування у зупиненому провадженні.

Досудове розслідування у кримінальних провадженнях, припинених у зв'язку із хворобою підозрюваних, як правило, відновляється з моменту видужання підозрюваного або такого поліпшення стану його здоров'я, що дозволяє йому брати участь у провадженні досудового розслідування.

У цій категорії кримінальних проваджень також виникають труднощі, пов'язані з визначенням моменту поновлення досудового розслідування. На практиці мають місце факти, коли підозрюваного виписують з лікарні у зв'язку з поліпшенням стану здоров'я, однак, на руках він має листок тимчасової непрацездатності. Деякі слідчі в таких випадках сам факт виписки підозрюваного з лікарні розглядають як підставу для поновлення досудового розслідування. Інші вважають, що справу не можна відновлювати доти, доки обвинувачуваний цілком не відновить свою працездатність.

За таких ситуацій слідчий повинен зробити запит в лікарню, щоб з'ясувати можливість для підозрюваного за станом здоров'я брати участь у провадженні слідчих дій. Якщо стан здоров'я підозрюваного дозволяє йому брати участь у провадженні слідчих дій, то кримінальне провадження повинно бути відновлено незалежно від того, чи є в нього листок тимчасової непрацездатності. У спірних випадках слідчий може призначити для вирішення цього питання судово-медичну експертизу, попередньо відновивши досудове розслідування, якщо кримінальний процесуальний закон не дає змоги робити додаткові слідчі дії у зупиненому кримінальному провадженні.

При поновленні кримінального провадження справи у зв'язку з необхідністю провадження додаткових слідчих дій слідчий не обмежений якими-небудь умовами. Він може в будь-який момент відновити досудове розслідування у кримінальному провадженні.

Розслідування, що провадиться у відновленому кримінальному провадженні, має особливості. При розслідуванні зупинених кримінальних проваджень після їх відновлення насамперед необхідно враховувати фактор часу. Як правило, відновлення зупинених кримінальних проваджень провадиться через деякий час після подій кримінального правопорушення, що не може не позначитися на тактиці розслідування й особливо на тактиці окремих слідчих дій, наприклад допиту.

Після поновлення зупиненого кримінального провадження слідчі проводять велику роботу з вивчення особистості підозрюваного. Це пов'язано з двома обставинами. З одного боку, слідчі до зупинення кримінального провадження не завжди використовують усі можливості для дослідження особистості підозрюваного, збирають дані про його судимості, характеристики з колишніх місць роботи, не допитують осіб, які добре знають підозрюваного за місцем проживання і роботи, тощо. З іншого - низка нових фактів у біографії підозрюваного стає відома слідчому тільки після поновлення кримінального провадження і допиту підозрюваного.

Таким чином, обсяг проведеного розслідування і його методика багато в чому визначаються змістом показань затриманого підозрюваного і необхідністю їх перевірки. Як свідчить слідча практика, слідчі в основному успішно вирішують в цих випадках завдання, у ході розслідування у відновлених справах збирають докази, достатні для закінчення розслідування і складання обвинувального акта або зупинення справи на законних підставах. Це пов'язано з тим, що основні, вирішальні докази винності підозрюваного були зібрані до зупинення провадження, що істотно полегшує розслідування кримінального провадження після його відновлення.

 
<<   ЗМІСТ   >>