Повна версія

Головна arrow Товарознавство arrow Експертиза товарів

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Особливості проведення експертизи імпортної плодоовочевої продукції

При проведенні експертизи імпортної плодоовочевої продукції всі необхідні дані експерт записує в робочий зошит, а потім використовує їх для складання акта експертизи.

У завдання експертизи бананів і ананасів входить визначення середньої ваги одиниці тари, ваги стовбурів і гребенів бананів, ростових пагонів ананасів у відсотках по відношенню до загальної ваги нетто, а також визначення якості плодів. Банани і ананаси, пред'явлені експерту не розсортовані, розглядаються як єдина партія. Перед початком проведення експертизи експерт повинен визначити температуру і відносну вологість повітря в приміщенні (температура повітря не нижче +12 °С для бананів і не нижче +8°С для ананасів).

Визначення середньої ваги одиниці тари проводять окремо по кожному виду тари таким чином: від партії бананів в гвінейській упаковці (кетяги упаковані в двошаровий крафтпапір з прокладкою з рисової соломи) відбирають 5 % кетягів в повноцінній упаковці з різних місць партії з таким розрахунком, щоб вага брутто відповідала вазі 5 % брутто, вказаній у ваговій відомості одержувача товару. Від партії бананів в поліетиленових мішках, бананів або ананасів в бамбукових корзинах, дерев'яних ящиках і картонних коробках відбирають 5 % місць з повноцінною упаковкою з різних місць партії. Потім тару звільняють від вмісту, зважують разом з пакувальним матеріалом і визначають середню вагу одиниці тари. При неоднорідності тари (упаковки) проводиться угрупування місць за ємкістю і виглядом, і встановлюється середня вага одиниці тари кожного виду окремо. Одержувач товару складає акт розташування товару за виглядом тари і прикладає його до акта експертизи. Визначення ваги стовбурів і гребенів бананів проводять одночасно з визначенням середньої ваги одиниці тари. Для цього беруть кетяги, звільнені від упаковки і зважені раніше при визначенні ваги тари. Грону плодів відокремлюють ножем від стовбура по кільцю гребеня так, щоб вони не втрачали своєї форми і плоди не відділялися від кисті. Стовбури з гребенями зважують і встановлюють їх вагу у відсотковому відношенні до ваги нетто.

Після визначення середньої ваги одиниці тари вся партія бананів розпаковується і визначається якість плодів. У разі надходження бананів, однорідних за ступенем зрілості та якістю, відбирають з різних місць партії не менше 5 % кетягів і розсортовують за товарними сортами. У разі надходження бананів, неоднорідних за ступенем зрілості та якістю, експерт зобов'язаний зажадати розпакування їх і розсортувати на наступні групи: кетяги із зеленими плодами; кетяги із зрілими плодами; кетяги з перезрілими і пошкодженими плодами; кетяги з плодами, що погнили; опадання плодів. Визначення якості бананів проводять у кожній групі окремо. Одержувач товару оформляє акт розсортування бананів за групами, який додається до акта експертизи. Кетяги з перезрілими та пошкодженими плодами і опадання плодів піддають стовідсотковому розсортовуванню за товарними сортами, визначаючи їх якість в першу чергу. У тих випадках, коли банани, що надійшли, містять велику кількість кетягів з перезрілими плодами, що загнили і гнилими, експерт на прохання замовника експертизи і з дозволу керівництва відділу товарних експертиз проводить визначення якості за фактичним виходом плодів.

Плоди ананасів, що надійшли на базу або склад, розташовуються одержувачем товару за ступенем зрілості і видом тари відповідно до маркування на тарі. За відсутності маркування на тарі розташування плодів за ступенем зрілості проводять після розташування всіх місць.

Для визначення якості плодів відбирають не менше 5 % неповноцінних упаковок з плодами споживчого ступеня зрілості з різних місць партії, розпаковують їх, і плоди розсортовують за товарними сортами. Визначення якості плодів, що не досягли споживчого ступеня зрілості, проводять після процесу дозрівання.

На далекі відстані кавуни, дині і гарбузи перевозяться у вагонах укладеними на підстилку завтовшки не менше 10 см. Висота завантаження кавунів у вагон не повинна перевищувати 130 см. Укладання кавунів різносортних і з різним забарвленням шкірки проводиться окремо.

Дині у вагонах перевозяться або без тари (з укладанням на підстилку заввишки в 2-3 шари), або упакованими в ящики. Практикують перевезення динь у вагонах, обладнаних полицями-стелажами. Дині укладають на підстилці в 2-3 шари, а також підвішують, обв'язавши їх трав'янистими джгутами.

Гарбузи перевозять в ящиках або навалом з підстилкою.

У кожній упаковці господарсько-ботанічний сорт динь і гарбузів повинен бути однорідний.

Перевезення кабачків і патисонів здійснюється тільки на короткі відстані автомобільним транспортом в ящиках по 16-20 кг. Приймання свіжих плодів баштанних культур проводиться партіями. Для визначення якості відбирається середній зразок з різних місць вагону. При безтарному перевезенні середній зразок відбирається у розмірі від 2 до 3 % від ваги партії. При перевезенні плодів у тарі для складання середнього зразка з партії до 100 місць відбирають не менше трьох одиниць упаковки, а з партії понад 100 місць відбирається додатково на кожні 50 місць по одній одиниці упаковки. Середній зразок зважується і аналізується за всіма показниками, передбаченими у відповідних стандартах.

Для визначення внутрішнього стану плодів кавунів беруть до 10 % плодів від ваги стандартної частини зразка, але не менше 5 плодів, і шляхом розрізання встановлюють кількість зрілих і незрілих плодів у відсотках.

При експертизі якості невеликих партій кавунів і динь (1-3 вагони) рекомендується визначати наявність пошкоджених і гнилих плодів за їх фактичною вагою. При цьому спочатку з вагону вивантажують цілі, здорові плоди, а ті, що залишилися у вагоні — биті і гнилі плоди — зважують і за фактичною вагою обчислюють їх процентний вміст в партії. Плоди, пошкоджені в процесі вивантаження, не враховуються. За результатами аналізу середнього зразка експерт дає висновок про якість плодів у відсотках до ваги партії, без урахування допусків, передбачених стандартами. В заключенні вказується причина псування (загнивання) плодів.

Найбільш поширені хвороби плодів баштанних культур представлені в таблиці 2.2.

Таблиця 2.2. Найбільш поширені хвороби плодів баштанних культур

з/п

Найменування хвороби

Найменування Зовнішні ознаки хвороби плодів

1

Антракноз

З'являються бурі поглиблення зі спорами, плями у вигляді нальоту, потім на них утворюються жовтувато-рожеві подушечки. М'якоть плодів робиться рихлою і гіркою на смак. Хвороба здатна передаватися на здорові плоди

Кавуни, дині, гарбузи, кабачки

2

Аскохітоз або сіра плямистість

Округлі, світло-сірі або бурі плями з численними чорними пікнідами

Кавуни, дині

3

Оливкова плямистість

На плодах бурі плями з темно-оливковим нальотом

Кавуни, дині, гарбузи, кабачки

4

Бура плямистість

На плодах темні плями спор

Гарбузи, кабачки

5

Біла гниль

На уражених тканинах плоду білий або рожевий пластівчастий щільний наліт з чорними або білими (незрілими) склероціями

Кавуни, дині, гарбузи, кабачки

6

Сіра гниль

На плодах сірий пухнастий наліт, можуть бути дрібні чорні склероції

Кавуни, дині, гарбузи, кабачки

7

Чорна гниль

На плодах рожевий або світло-сірий наліт, уражена тканина плоду тверда, чорна, плід муміфікується

Кавуни

8

Бактеріальна гниль

На плодах наліт відсутній, шкірка плоду бура, м'якоть жовта. Уражена тканина містить токсичні речовини

Кавуни

9

Мокра гниль

На ураженій тканині наліт відсутній, тканина перетворюється на слизисту масу, в якій багато бактерій

Дині

10

Рожева гниль

На плодах рожевий наліт або пліснявий (спори безбарвні)

Дині, гарбузи, кабачки

11

Сіра цвіль

Темно-сірий наліт з чорними головками, спори темні

Гарбузи, кабачки

12

Рожева гниль

Уражена тканина плоду розм'якшується, спори безбарвні, грушовидні

Кавуни, гарбузи, кабачки

Примітка. Захворювання викликаються грибками-паразитами і бактеріями. Плоди особливо інтенсивно уражаються гниллю при високій температурі та великій вологості.

Експертиза консервів. Якщо кількість та якість перевіряється водночас, то відбирається від партії вихідний зразок — 2 % місць. При визначенні кількості місць в партії проводиться суцільний підрахунок при вивантаженні та звіряється з транспортними документами. Консерви в підмоченій або пошкодженій упаковці перевіряються окремо, про що робиться запис в акті. Якщо експертиза проводиться на складі отримувача, то кількість місць вказується в акті на основі даних супровідних документів або приймального акта. Для встановлення відповідності кількості одиниць фасування в транспортній упаковці даним маркування на ящиках експерт відбирає і відкриває 2 % одиниць упакування. Результати співставляються з даними маркування і супровідними документами та фіксуються в акті. Якщо виявлена нестача, бій або невідповідність товару даним маркування, результати перевірки розповсюджуються тільки на перевірену кількість упакувань. Експерт може провести суцільну перевірку всієї партії. Для визначення якості консервів за органолептичними, фізико-хімічними і бактеріологічними показниками відбирають і відкривають 2 % одиниць упакувань. При цьому експерт звертає особливу увагу на маркування товару, піддає суцільному зовнішньому огляду, розсортуванню за зовнішніми дефектами. Якщо за зовнішнім виглядом консерви не відповідають вимогам контракту, то вихідний зразок подвоюється. Для органолептичної оцінки (зовнішній вигляд, колір, консистенція, запах, смак, кількість шматків) експерт відкриває не менше 2 одиниць споживчих упакувань. Продукт перевіряють в холодному або підігрітому вигляді, в залежності від способу вживання. При перевірці консервів у металевих банках експерт звертає увагу на внутрішню поверхню банки, стан лакового покриття. Для лабораторного, органолептичного і бактеріологічного дослідження експерт відбирає з вихідного зразка середній зразок від 3 до 17 одиниць в залежності від ємкості тари.

Відібраний контрольний зразок зберігається 6 місяців. Його упаковують, опломбовують і передають замовнику експертизи для направлення в нейтральну лабораторію з актом відбору проб (один додається до акта експертизи, другий — замовнику). Повторне дослідження при необхідності проводять в подвійній пробі. Результати дослідження відображаються в акті експертизи. На основі досліджень експерт дає в акті заключения про відповідність або невідповідність (конкретно) умовам контракту. До акта експертизи додається акт відбору проб і акт лабораторного дослідження.

Якщо партія розвантажена на склад без присутності експерта, він робить запис: "На замовлення отримувача, товар надійшов за такими транспортними документами".

Експертиза сухофруктів. Кількість сухофруктів визначається під час вивантаження товару шляхом 100 %-го підрахунку місць і суцільного переважування маси брутто в присутності представника замовника. Товар у дефектних упакуваннях зважується окремо. Результати підрахунку товарних місць і визначення маси брутто записуються в спеціальну відомість, де вказують всі необхідні дані про товар. На замовлення експерт визначає середню вагу тари або середню вагу нетто одиниці упакування. Для цього відбирають під час вивантаження 4-6 % місць з партії до 500 місць, а з партії 500 і більше місць — 2-3 %. Результати розповсюджуються на всю партію. Для визначення якості складають вихідний зразок. Беруть 2 % одиниць упакування, піддають ретельному огляду на зараження шкідниками. Відбирають загальну вибірку з ящика масою 500-1 000 г з верхнього, середнього і нижнього шарів. В пошкоджених упакуваннях пробу відбирають окремо. Середній зразок відбирають в кількості: винограду і вишні — 1 200 г, сливи, абрикосів — 2 000 г, груш, яблук, інжиру — 3 000 г. При виявленні шкідників відбирають додатково 500 г для дрібних плодів і 1 000 г — для великих і визначають зараженість ними сухофруктів.

У середньому зразку перевіряють колір, запах, смак, розмір, наявність плодів, пошкоджених шкідниками, прив'ялених, з сонячними опіками, сторонні домішки, металодомішки, вміст вологи [6, 14, 23, 27, 28, 32, 35, 36, 39, 41, 46, 50].

 
<<   ЗМІСТ   >>