Повна версія

Головна arrow Економіка arrow Економіко-правові основи капітального будівництва

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Який порядок атестації та вимоги до атестування виконавців робіт?

Відповідальні виконавці окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, проходять професійну атестацію. Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 № 554 "Деякі питання професійної атестації відповідальних виконавців окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури" передбачено проходження професійної атестації архітекторами, інженерами-проектувальниками, інженерами технічного нагляду та експертами за напрямками діяльності: розроблення містобудівної документації, архітектурне та інженерно-будівельне проектування, експертиза та обстеження у будівництві, технічний нагляд, інжинірингова діяльність у сфері будівництва в частині координації дій всіх учасників будівництва. Особи, які здійснюють виконання робіт (виконроби) до зазначеного переліку не належать. Також згідно ст. 19 Закону України "Про архітектурну діяльність" не потребує наявності у фахівців відповідного кваліфікаційного сертифіката виконання проектних робіт по створенню об'єктів архітектури у разі:

  • — здійснення проектних робіт під керівництвом іншого фахівця, який має кваліфікаційний сертифікат на виконання робіт відповідного профілю;
  • — розробка проектних матеріалів, не передбачених для реалізації (ескізні, пошукові, концептуальні тощо), пропозицій щодо можливості і умов забудови будь-якої земельної ділянки;
  • — виконання робіт, що пов'язані з участю в містобудівних та архітектурних конкурсах (втім, умовами конкурсу може бути передбачено обов'язкову наявність сертифіката у учасників);
  • — проектування індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, на присадибних, дачних і садових земельних ділянках.

Професійна атестація архітекторів, інженерів та експертів здійснюється Атестаційною архітектурно-будівельною комісією, яка визначає рівень кваліфікації і знань фахівців, їх спеціалізацію та видає відповідні кваліфікаційні сертифікати, а також може скасовувати рішення про їх видачу.

До професійної атестації допускаються громадяни, які:

  • — здобули вищу освіту за освітньо-кваліфікаційними рівнями спеціаліста, магістра за напрямом професійної атестації, мають стаж роботи за фахом не менш як три роки;
  • — не здобули вищої освіти за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліст, магістр за напрямом професійної атестації, але мають стаж роботи у сфері містобудування не менш як десять років.

Програма передатестаційної підготовки затверджена рішенням Атестаційної архітектурно-будівельної комісії — протокол № 1 від 25.11.2011 р. Для проходження атестації фахівець звертається із заявою до відповідної комісії, до якої додає документи про освіту, стаж роботи, підвищення кваліфікації, звіт про професійну діяльність.

Робочими органами секцій комісії з атестації за напрямами професійної атестації є:

для архітекторів — Національна спілка архітекторів України (вул. Бориса Гринченка, 7, тел. (044) 279-63-57);

для експертів — Всеукраїнська громадська організація "Асоціація експертів будівельної галузі" (вул. Івана Клименко, 5/2, сантехнічний корпус, каб.12, тел. 0 800 50-57-15, (044) 384-39-51, (096) 316-37-73);

для інженерів-проектувальників — Всеукраїнська громадська організація "Гільдія проектувальників у будівництві" (вул. Максима Кривоноса, 2а, тел. (044) 249-35-10);

для інженерів технічного нагляду — громадська організація "Гільдія інженерів технічного нагляду за будівництвом об'єктів архітектури" (пр-т Возз'єднання, 15/17, тел. (044) 550-94-85).

Також комісією утворено регіональні офіси у місті Одесі (пр. Адміральський, 38 к. 17, тел. (048) 705-16-55), у місті Харкові (пр-т Московський, 64-а, тел. (057) 756-19-14) у місті Львові (вул. Водогонна, 2, к. 106 тел. (032) 243-88-45).

Атестаційна комісія розглядає документи та проводить іспит, після чого приймає рішення про видачу сертифікату або про відмову у видачі. Спеціалістам, які пройшли професійну атестацію, видається відповідний кваліфікаційний сертифікат, а відомості про них вносяться до реєстру атестованих осіб.

Атестаційна архітектурно-будівельна комісія здійснює обмін кваліфікаційних сертифікатів, які були раніше видані Архітектурно-будівельною атестаційною комісією та Архітектурно-будівельною атестаційною комісією інженерів технічного нагляду, після завершення строку їх дії на сертифікати нового зразка без проведення іспиту. Відповідно печатки, отримані на підставі кваліфікаційних сертифікатів, що підлягають обміну, чинні до обміну кваліфікаційного сертифіката на сертифікат нового зразка.

Враховуючи порядок видачі, власником кваліфікаційного сертифіката може бути виключно фізична особа, сертифікат є особистим документом спеціаліста. Юридична особа, у якої працює спеціаліст не набуває прав на сертифікат і може укладати договори на виконання робіт, що зазначені у сертифікаті, за наявності у неї відповідних трудових (або цивільних) договорів із спеціалістами.

 
<<   ЗМІСТ   >>