Повна версія

Головна arrow Економіка arrow Вексельна справа

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

ОФОРМЛЕННЯ ВЕКСЕЛЬНИХ ЗОБОВ'ЯЗАНЬ

Вексельні зобов'язання, складені або видані на території України і місце оплати яких також розташоване в Україні, виписуються українською мовою. Якщо вексель видається в Україні, а місце платежу за ним розташоване на території іншої держави, мова складання векселя узгоджується між українським векселедавцем та іноземним векселетримачем. При цьому допускається написання тексту як українською, так і будь-якою іншою мовою.

Аналогічне право діє і у випадках складання і видачі векселів на територіях іноземних держав, місцем платежу за якими вказується Україна. Тобто такий вексель може складатися і українською, і будь-якою іншою мовою згідно з угодою чи діловим звичаєм. Водночас недотримання вимоги про мови не стає підставою недійсності простого або переказного векселя. Тримач векселя може за власні кошти виготовити Його переклад, засвідчити його у нотаріуса, а витрати на це додати до суми, яка стягується ним з будь-якого вексельного боржника.

Виписування і видача векселя насамперед пов'язані з оформленням вексельного договору. При цьому обов'язково ураховуються головні особливості векселя, про які вже йшлося. Коротко нагадаємо їх:

  • • у векселі не вказується причина появи грошового боргу, тобто вексель є абстрактним борговим зобов'язанням;
  • • векселеві властиві беззастережність і обов'язковість оплати згідно з положеннями, що містяться у Його тексті;
  • • вексель виписується на порівняно короткий строк. Формально він може виписуватися на термін до одного року, але фактично це робиться на один—три місяці. Період перебування векселя в обігу визначається переважно динамікою господарсько-збутових операцій. Проходження через них кредитованих сум дає змогу своєчасно нагромадити належну вексельну суму у грошовій формі і здійснити повний та своєчасний платіж;
  • • предметом вексельного зобов'язання можуть бути лише гроші — у національній чи іноземній валюті.

Щоби кредитор став власником векселя і набув усіх прав за ним, вексель має бути переданий у його володіння і повне розпорядження. При цьому сукупність відносин отримання векселя не регламентується нормами вексельного права. Для дії вексельних норм відкривається відповідний простір лише за фактом оволодіння векселем кредитором. Застереження цивільного права про те, що будь-яка річ є власністю її власника, якщо інше не доведене, дає підставу під видачею векселя розуміти будь-який спосіб його придбання. Тобто набуття векселя з позицій цивільного права охоплює також його помилкову видачу, примусове відторгнення чи обман. Водночас визнання незаконності придбання векселя стосується лише тієї особи, яка допустила подібні дії. Усі ж наступні власники векселя, що набули його законно, не можуть бути позбавлені своїх прав.

Порядок емісії векселів суворо регламентується. Назвемо лише ті вимоги, про які не йшлося в попередніх підрозділах.

Вексель володіє силою вексельного права лише тоді, коли виписується на спеціальному бланку розміром 105x297 мм, що виготовляється зі спеціального паперу за спеціальною технологією. До складу цього паперу входять волокно з льону та бавовни, оптичні відбілювачі (бланко-фори) й інші технологічні засоби, щоби бланк не можна було підробити.

Для друку вексельних бланків застосовуються високоякісні поліграфічні фарби офсетного і високого друку, а також особливі фарби, що дають ефект люмінесценції в ультрафіолетовому випромінюванні. Допускається використання фарб, які мають магнітні або електропровідні властивості чи візуалізуються у невидимій частині спектра.

Сам друк має виконуватися так, щоб друковані реквізити (основні сюжетні зображення, фонова захисна сітка, серійний номер) були чіткими, не мали забитих фарбою ділянок. Тон фарби, розмір полів усіх примірників, що належать до одного тиражу, мають бути однаковими.

Ці та інші засоби захисту покликані надійно протистояти спробам фальсифікації на основі відомих фото- і репрографічних методів. Якщо ж на бланках спостерігаються косина полів, подрібнення зображення, це стає причиною глибшої перевірки їхньої автентичності, а коли підозра підтверджується, вексель, виписаний на такому бланку, вилучається з обігу.

 
<<   ЗМІСТ   >>