Головна Право
Актуальні питання кримінального процесу України
|
|
|||||
Потерпілий та його представникПотерпілим у кримінальному провадженні може бути фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди. Права і обов'язки потерпілого виникають з моменту подання заяви про вчинення щодо неї кримінального правопорушення або заяви про залучення її до провадження як потерпілого. Якщо внаслідок кримінального правопорушення настала смерть особи або особа перебуває у стані, який унеможливлює подання нею відповідної заяви, потерпілим може бути визнано близьких родичів або членів сім'ї такої особи. За відповідним клопотанням потерпілими можуть бути визнані кілька осіб і тоді всі вони мають рівні права й однакові обов'язки. Слідчий, прокурор, суд мають право визнати особу потерпілою лише за її письмовою згодою. За відсутності такої згоди особа (за необхідності) може бути залучена до кримінального провадження як свідок. Стаття 477 КПК України визначає перелік кримінальних правопорушень, провадження щодо яких може бути розпочате лише на підставі заяви потерпілого (у формі приватного обвинувачення). Зазначимо, що вмотивованою постановою слідчого (прокурора) у визнанні потерпілим може бути відмовлено. Зазвичай такі рішення приймаються за відсутності причинного зв'язку заподіяної шкоди з учиненим правопорушенням або такої шкоди, яка прямо не зазначена в ч. 1 ст. 55 КПК України (наприклад, моральна шкода юридичній особі). Разом з тим у Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (ЄДРПОУ) зареєстровано чимало приватних підприємств, власником (засновником) яких є громадянин - фізична особа. За певних обставин, залежно від категорії вчиненого злочинного посягання, юридична особа, окрім матеріальних збитків, зазнає (нерідко значно більшої) шкоди власній діловій репутації, і така шкода є одночасно моральною шкодою її власнику, оскільки його ім'я завжди пов'язується з діяльністю власного підприємства. Відмова слідчого (прокурора) у визнанні потерпілим може бути оскаржена слідчому судді. Підстави, умови й порядок такого оскарження визначаються п. 5 ст. 303, ст.ст. 304-307 КПК України. Враховуючи пряму процесуальну норму (п. 2 ст. 55 КПК України) та системний її аналіз у поєднанні зі ст. 110 КПК України, обов'язкового винесення слідчим (прокурором) постанови про визнання потерпілим закон не вимагає, оскільки його процесуальні права і обов'язки виникають з моменту подання відповідної заяви. Однак з огляду на те, що потерпілий є одним з ключових учасників кримінального провадження, а за певних обставин і його стороною з боку обвинувачення, винесення такої постанови є доцільним. Потерпілий під час кримінального провадження має право:
Відшкодування потерпілому завданої шкоди має суттєве значення з усього кола його прав у кримінальному провадженні, оскільки породжує правове підґрунтя для реалізації основоположної складової сучасного кримінального провадження - розумності його строків: добровільне відшкодування завданої злочином шкоди сприяє примиренню з підозрюваним (обвинуваченим) і, як наслідок, закриттю кримінального провадження. Тим самим поряд з реальним поновленням порушених прав потерпілого досягається процесуальна економія розслідування;
Наведені вище права потерпілого можуть (і мають) реалізовуватися на всіх стадіях кримінального провадження від внесення заяви (повідомлення) в ЄРДР до постановлений судом вироку. Потерпілому надано і низку інших прав, якими він може скористатись виключно на окремих стадіях провадження - досудового розслідування чи судового розгляду (процесу). Так, під час досудового розслідування потерпілий має право:
Під час судового провадження в будь-якій інстанції потерпілий має право:
На всіх стадіях кримінального провадження потерпілий має право примиритися з підозрюваним, обвинуваченим і укласти угоду про примирення на підставах і в порядку, визначених ст.ст. 469, 471, 474 КПК України. Поряд з широким колом прав потерпілий згідно зі ст. 57 КПК України має і низку обов'язків, за невиконання окремих з яких він підлягає адміністративній (ст. 185-1 КУпАП) чи кримінальній (ч. 1 ст. 381 КК України) відповідальності. Зокрема, потерпілий зобов'язаний:
Потерпілого у кримінальному провадженні може представляти представник, яким може бути особа, яка у кримінальному провадженні має право бути захисником. Представником юридичної особи, яка є потерпілим, може бути її керівник, інша особа, уповноважена законом або установчими документами, працівник юридичної особи за довіреністю, а також особа, яка має право бути захисником у кримінальному провадженні. Повноваження представника потерпілого на участь у кримінальному провадженні мають бути підтверджені:
Представник користується процесуальними правами потерпілого, інтереси якого він представляє, крім тих, що здійснюються безпосередньо потерпілим і не можуть бути доручені представнику. Якщо потерпілим є неповнолітній або визнаний в установленому законом порядку недієздатним чи обмежено дієздатним, до участі в процесуальній діяльності разом з такою особою залучається її законний представник. |
<< | ЗМІСТ | >> |
---|