Повна версія

Головна arrow Право arrow Адвокатура

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Домінантність інтересів клієнтів

У межах дотримання принципу законності адвокат зобов'язаний у своїй професійній діяльності виходити з переваги інтересів клієнтів над власними інтересами, інтересами колег, партнерів, співробітників, інтересами законних представників клієнтів чи їх опікунів, піклувальників та інших осіб, а також будь-якими іншими міркуваннями.

Адвокат повинен поважати свободу вибору клієнта і ні до прийняття доручення, ні у процесі його виконання не вчиняти перешкод до реалізації цієї свободи.

Неприпустимість представництва клієнтів із суперечливими інтересами

Адвокат не може представляти одночасно двох або більше клієнтів, інтереси яких є взаємно суперечливими або з високим ступенем вірогідності можуть стати суперечливими.

Конфіденційність

Дотримання принципу конфіденційності є необхідною і найважливішою передумовою довірливих відносин між адвокатом і клієнтом, без чого неможливе належне надання правової допомоги.

Тому збереження конфіденційності будь-якої інформації, отриманої адвокатом від клієнта, а також про клієнта (зокрема, щодо його особи) або інших осіб у процесі здійснення адвокатської діяльності є правом адвоката у відносинах з усіма суб'єктами права, які можуть вимагати розголошення такої інформації, та обов'язком щодо клієнта і тих осіб, кого ця інформація стосується.

Дія принципу конфіденційності не обмежена в часі. Конфіденційність певної інформації, що охороняється правилами цієї статті, може бути відмінена тільки особою, зацікавленою в її дотриманні (або спадкоємцями такої фізичної особи чи правонаступниками юридичної особи), в письмовій або іншій зафіксованій формі.

Адвокат не відповідає за порушення цього принципу у випадках допиту його у встановленому законом порядку як свідка стосовно обставин, які виходять за межі предмета адвокатської таємниці, визначеного чинним законодавством, хоча й охоплюється предметом конфіденційності інформації, передбаченим цими Правилами.

З метою дотримання цього принципу в своїй професійній діяльності адвокат зобов'язаний протистояти будь-яким спробам посягань на його право, бути твердим і принциповим при виконанні своїх професійних обов'язків, зберігати адвокатську таємницю, твердо відстоювати свої процесуальні права та можливості, ефективно використовувати їх в інтересах клієнта.

Саме тут слід коротко зупинитися на такому спірному моменті, як право адвоката на збереження таємниці прізвища клієнта, що звернувся за правовою допомогою. Цій темі в науковій літературі приділено багато уваги. І вона заслуговує того.

На наш погляд, ця проблема має лише одне вирішення - адвокат без згоди клієнта не має права розголошувати його прізвище на будь-який запит. Більш того, ця інформація потребує обережного ставлення навіть зі слідчим, що веде справу.

Приклад. Наприкінці листопада на одній із вулиць міста легковим автомобілем, за кермом якого знаходився водій А., було здійснено наїзд на жінку, яка переходила дорогу. Потерпіла зазнала важких тілесних ушкоджень. До одного з адвокатів звернувся клієнт з проханням представляти інтереси потерпілої.

У бесіді зі слідчим на запитання останнього, хто саме звернувся по допомогу, адвокат цілком природно назвав прізвище клієнтки. Через декілька днів клієнтка відвідала адвоката і повідомила його, що змушена відмовитися від укладеної угоди через те, що вона щодня отримує телефонні погрози від якихось людей, які вимагають, щоб вона "не лізла в цю справу, якщо не хоче ще страшнішої біди на свою голову", аза день до цього була здійснена спроба спалити Ті авто.

Пізніше з ясувалося, що слідчий, підтримував з водієм А. "тісні" позапроцесуальні стосунки і одразу ж повідомив йому прізвище адвоката.

Враховуючи правовий менталітет окремих працівників правоохоронних органів, можна тільки уявити собі, наскільки будуть підірвані самі основи адвокатури, якщо адвокат-захисник виявиться юридично нездатним захистити клієнта від погроз злочинців.

За всіх інших обставин при визначенні обсягу відомостей, на які поширюється обов'язок збереження конфіденційності, адвокат повинен керуватись зазначеними вище Правилами.

Розголошення відомостей, що становлять адвокатську таємницю, забороняється за будь-яких обставин. До яких, зокрема, відносяться незаконні спроби органів дізнання, попереднього слідства і суду допитати адвоката про обставини, що становлять адвокатську таємницю.

Адвокат (адвокатське об'єднання) зобов'язаний забезпечити розуміння і дотримання принципу конфіденційності його помічниками та членами технічного персоналу.

Адвокат (адвокатське об'єднання) зобов'язаний забезпечити такі умови зберігання документів, переданих йому клієнтом, адвокатських досьє та інших матеріалів, що перебувають в його розпорядженні і містять конфіденційну інформацію, які виключають доступ до них сторонніх осіб.

 
<<   ЗМІСТ   >>