Повна версія

Головна arrow Географія arrow Країнознавство

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Країни Центральної Америки

Регіон, який складається з невеликих держав, розміщених або в найвужчій південній частині Північноамериканського материка, або ж на численних островах Карибського моря. Об'єднує їх не лише історія та географія, а й значною мірою сучасна політична ситуація та перспективи розвитку. Однією з найбільших країн регіону, яка знаходиться в процесі політичної та соціально-економічної трансформації, є Куба.

Куба

Загальні відомості. Офіційна назва — Республіка Куба. Столиця — Гавана (понад 2,2 млн осіб). Площа — 111 тис. км2 (102-ге місце у світі). Населення — понад 11 млн осіб (65-те місце). Державна мова — іспанська. Грошова одиниця — кубинське песо.

Географічне положення. Острівна держава, розташована в Центральній Америці на однойменному острові. Він є найбільшим серед Великих Антильських островів. Біля нього декілька невеликих островів, які належать Кубі. На суходолі сусідів немає. Оточена водами Карибського моря та має берегову лінію 3500 км. На півночі найближче до Куби знаходяться США та Багамські Острови, на заході — Мексика, півдні — Ямайка, сході — Гаїті. Географічне положення в цілому середньо сприятливе.

Історія виникнення та розвитку. Близько 4 тис. років до н. е. на Кубі поселилися перші індіанці. У VII—IX ст. почалося переселення на острів індіанців з Північної Америки. Після появи біля берегів Куби X. Колумба наприкінці XV ст. уже з 1511 р. почалася колонізація острова іспанцями. Протягом XVI ст. місцеве індіанське населення було практично винищено. Почалося завезения на плантації рабів з Африки. Під час війни за незалежність іспанських колоній Америки Куба незалежності не отримала. Це сталося лише 10 жовтня 1898 p., після чого почалася війна з Іспанією та конфронтація між нею й США за контроль над Кубою. Лише 20 травня 1902 р. на світ з'явилася офіційно визнана незалежна Республіка Куба.

Вся подальша історія Куби аж до Фіделя Кастро була історією протекторату та прямих воєнних інтервенцій США, повстань і переворотів. Після збройної боротьби з режимом Р.-Ф. Батисти загони повстанців під керівництвом Ф. Кастро захопили столицю у 1959 р. З того часу Ф. Кастро є незмінним керівником Куби. Це світовий рекорд утримування влади в країні однією особою за останній період історії світу.

З цього часу почалася переважно економічна блокада Куби з боку США. Куба взяла на себе місію поширення комуністичних ідей у Латинській Америці, брала участь у війнах в Африці (Ангола та Ефіопія). Сотні тисяч кубинців на човнах, надувних матрацах, плотах, викрадених літаках і вертольотах намагалися втекти до США. Нині на Кубі обережно впроваджуються елементи демократії та ринкового господарства.

Державний устрій і форма правління. Куба є унітарною державою, соціалістичною республікою. Глава держави та уряду Фідель Кастро. Законодавча влада належить Національній асамблеї народної влади. Термін її повноважень — 5 років. Реально влада в країні належить Комуністичній партії Куби на чолі з братами Кастро. Всі 601 член парламенту є комуністами. Куба поділяється на 15 провінцій.

Природні умови та ресурси. Більша частина Куби рівнинна. Лише на південному сході височать гори Сьєрра-Маестра з найвищою точкою країни (1974 м). Великих річок немає. Клімат тропічний пасатний. Температури в середньому: літа до +28 °С, зими — до +22 °С. Опадів за рік випадає від 800 мм на рівнині та до 2200 — у горах. Протягом року є вологий і сухий періоди. За період дощів (травень — жовтень) випадає понад 80% опадів. У цей час відбуваються руйнівні тропічні урагани.

Ліси збереглися практично лише в горах. Рослинний і тваринний світ небагатий.

Серед мінеральних ресурсів переважають руди кольорових металів. За запасами нікелю Куба посідає 2-ге місце у світі. Є родовища мідних, цинкових, залізних та марганцевих руд. Серед хімічної сировини переважають фосфорити та кам'яна сіль. Будівельні матеріали представлені найвідомішим в Америці родовищем мармуру.

Багата Куба й на природні рекреаційні ресурси.

Населення. Середня густота населення перевищує 100 осіб на 1 км2 і по території розміщене досить рівномірно. Коефіцієнт народжуваності становить 12%о, смертності — 7%о. Таким чином природний приріст населення порівняно невеликий — 5%о. Частка міського населення досягла 75%. Окрім Гавани більше міст- мільйонерів на Кубі немає. Представників європейської раси у країні близько 70%, мулатів та метисів — близько 17, негрів — 13%.

Господарство. Агропромисловий комплекс (сільське господарство та переробні галузі харчової та легкої промисловості) домінує. В країні переважають великі сільськогосподарські кооперативи. Основними сільськогосподарськими культурами, за якими Кубу знають у світі, є цукрова тростина та тютюн. З них виготовляють цукор, ром і відповідно знамениті сигари. Відома Куба також своїми плантаціями цитрусових. Вона спеціалізується на вирощуванні грейпфрутів. Вирощують також ананаси, банани, каву, какао, манго тощо. Основною продовольчою зерновою культурою є рис. На території країни значні плантації кокосових горіхів. Тваринництво, зокрема птахівництво, відіграє допоміжну роль. У прибережних районах значним додатком до харчового раціону є риба.

Розвинута багатогалузева гірничовидобувна промисловість, особливо розвинутий видобуток нікелевих руд (одне з провідних місць у світі). Відома Куба також розробками родовищ руд інших кольорових металів і залізної руди. Зростає інтенсивність використання родовищ нафти та газу. Далеко за межі Америки експортується кубинський мармур.

На базі родовищ руд кольорових і чорних металів розвивається чорна та кольорова металургія. Вони, у свою чергу, служать основою поширення різних галузей машинобудування. У будівельній індустрії найрозвинутішою галуззю є цементна. Розвинута також і хімічна промисловість.

У зовнішніх зв'язках провідне місце належить морському транспорту з такими найбільшими портами країни, як Гавана та Сантьяго-де-Куба. Довжина залізничних магістралей близько 5 тис. км. Автомобільні шляхи мають протяжність 15 тис. км. У Гавані є міжнародний аеропорт.

Культура та соціальний розвиток. На Кубі однією з найкраще розвинутих у світі є галузь охорони здоров'я. На одного лікаря країни припадає 270 осіб (у США — 420, Німеччині — 320). Понад 95% населення письменне. Витрати на освіту становлять близько 7% ВНП. Тривалість життя жінок становить 73 роки, чоловіків — 75 років.

У країні значна мережа національних парків. У столиці Гавані дуже велика кількість музеїв, зокрема: декоративного мистецтва, народного мистецтва, національний, антропологічний, наполеонівський, мистецтва XVІІI ст. тощо. В Гавані безліч пам'яток архітектури XVI—XX ст. Є музеї та історичні пам'ятки і в інших містах. У списку ЮНЕСКО — 2 об'єкти.

Республіка Куба визнала незалежну Україну 6 грудня 1991 р. Протокол про встановлення дипломатичних відносин між двома державами підписано 12 березня 1992 р. Існує близько 20 різних документів, якими регулюються двосторонні відносини.

Запитання та завдання

  • 1. Дайте характеристику виникнення і розвитку Куби.
  • 2. Який з природних ресурсів, на вашу думку, є найважливішим у розвитку економіки Куби?
  • 3. Чому Куба, на вашу думку, однією з перших визнала незалежність України?
 
<<   ЗМІСТ   >>