Повна версія

Головна arrow Право arrow Адвокатура

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Обов'язковість виконання адвокатами рішень органів адвокатського самоврядування

З огляду на коло завдань адвокатського самоврядування рішення будуть прийматися саме в рамках завдань, що постають перед органами адвокатського самоврядування: а) утворення самоврядних структур; б) очищення адвокатури від людей випадкових для цієї сфери; в) підняття на незрівнянно вищий рівень справи постійного підвищення професійної кваліфікації адвокатів; г) перетворення адвокатської асоціації в істинно національний центр правової культури і правового захисту прав людини і громадянина.

Вирішенні цих завдань під силу лише організації, де кожен її учасник, починаючи з голови Ради адвокатів Україні до рядового члена корпорації свідомо візьме собі за правило беззаперечно виконувати рішення органів самоврядування. Безумовно, якщо ці рішення не порушують правових і моральних засад адвокатської професії.

Підзвітність

Йдеться про підзвітність органів адвокатського самоврядування перед своїми колегами. Цей принцип отримав своє громадянське право на існування з часів, коли відбулися перші в світі вибори. Він може бути справді визначальним і дієвим, коли ті, хто обирав, не бояться по-справжньому спитати у своїх обранців за все вдіяне і не виконане. В іншому разі підзвітність перетворюється на пусту формальність, а несумлінні обранці починають почуватися небожителями. Тому самоврядування - це рух у зустрічному напрямку з дотриманням усіх правил руху.

Заборона втручання органів адвокатського самоврядування у професійну діяльність адвоката.

Вперше озвучено на законодавчому рівні постулат незалежності адвоката в професійній діяльності і в конкретній роботі. Вступаючи в НААУ і отримавши документ на право займатися адвокатською діяльністю, адвокат бере на себе певні обов'язки правового і етичного характеру, залишаючись при цьому абсолютно незалежним у своїй професійній діяльності. Незалежним у питаннях вибору професійної спеціалізації, організації свого робочого місця і часу, у визначенні власних пріоритетів загальної діяльності, формуванні власних поглядів та позицій у конкретній справі тощо.

Цілком зрозуміло, що, будучи добровільним членом великої корпорації, адвокат керується у своїх вчинках і в діяльності Законом, загальними корпоративними правилами і етичними настановами.

На завершення аналізу ст. 43 коротко зупинимося на ч.2, де проголошується: "Брати участь у роботі органів адвокатського самоврядування та бути обраними до їх складу можуть лише адвокати України". Людям молодим така правова настанова може бути не дуже зрозумілою, бувалим адвокатам давно відомо, що адвокатуру України за радянських часів та у період незалежності завжди прагнули повчати представники прокуратури, суду, чиновники Мін'юсту тощо. Не будучи адвокатами і не дуже вникаючи в адвокатські проблеми, вони часто-густо вирішували долю адвокатів і адвокатури загалом. Навіть комісія з підготовки Закону "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" складалася переважно з чиновників, далеких від адвокатури.

Закон кладе край цій несправедливості, підкреслюючи, що адвокатські питання віднині будуть вирішувати самі адвокати і лише адвокати. Це шлях до повної демократизації професії. Але не слід забувати, що демократія швидко перетворюється на безлад, коли не вчитися жити за принципом "демократія - не вседозволеність, а лише система вимог кожної людини передусім до себе самої".

Завдання адвокатського самоврядування, (ст. 44 Закону)

Такими завданнями є:

  • - забезпечення незалежності адвокатів, захист від втручання у здійснення адвокатської діяльності;
  • - підтримання високого професійного рівня адвокатів; утворення та забезпечення діяльності кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури;
  • - створення сприятливих умов для здійснення адвокатської діяльності;
  • - забезпечення відкритості інформації про адвокатуру та адвокатську діяльність;
  • - забезпечення ведення Єдиного реєстру адвокатів України;
  • - участь у формуванні Вищої ради юстиції у порядку, визначеному законом.

Пункт 1 ст. 44 першим завданням адвокатського самоврядування визначає: забезпечення незалежності адвокатів, захист від втручання у здійснення адвокатської діяльності. По суті, це головна мета законодавчого проголошення адвокатського самоврядування. Коли йдеться про незалежність цілого інституту, що забезпечує безперебійність роботи судової влади, державної системи слідчих апаратів, щоденного правового обслуговування мільйонів людей, мимоволі виникає запитання: Незалежність від кого? Хто здатен порушити незалежність такої розгалуженої, всебічної й організованої системи? Відповідь постає сама собою: порушення незалежності такої інституції може порушити лише сама держава в особі її владних гілок - законодавчої, виконавчої, судової.

Незалежність інституту адвокатури - це передусім незалежність кожного адвоката зокрема. Порушення незалежності цілого інституту може здійснюватися на місцях шляхом інерційного ігнорування прав адвокатів - членів НААУ під час здійснення адвокатської діяльності. Адвокатське самоврядування повинно не залишати без розгляду жодної скарги адвоката на утиск незалежності з боку слідчих, суддів, чиновників місцевого самоврядування. Адвокати мають безпосередньо відчувати, що їхні обранці не лише охоче відвідують закордонні форуми і конференції, але і дбають про професійний комфорт тих, хто своєю працею створює самі можливості для міжнародного спілкування з іноземними колегами.

У свою чергу, адвокатам, які повсякденною працею створюють належні умови для органів самоврядування, потрібно навчитися більш вимогливо ставитися до стилю і ефективності діяльності останніх.

Щодо втручання в діяльність адвокатів, то слід зауважити, що найбільш ефективною зброєю проти такого зла є адекватна поведінка самого адвоката. Ознайомлення з дисциплінарною практикою стосовно адвокатів свідчить про те, що більшість конфліктних ситуацій виникає саме через некоректність, неетичність, а деколи і відверту вседозволеність самих адвокатів. Тут є над чим задуматися.

 
<<   ЗМІСТ   >>