Повна версія

Головна arrow Товарознавство arrow Товарознавство продовольчих товарів

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Дивина фіолетова

Коровяк фиолетовый

Родина Ранникові

Над розеткою темно-зеленого листя підноситься тонке струнке стебло з яскравими великими квітками, зібраними у видовжену китицю. Стебло та довгі квітконіжки тонкі й забарвлені в темно-фіолетовий колір. На відміну од усіх інших жовтоцвітах видів дивини, квітки забарвлені в червоно-фіолетовий колір різних відтінків. Віночок майже правильний, 5-роздільний, до 25 мм завширшки. Тичинок 5. Стеблові листки нечисленні, дрібні, сидячі, ланцетовидні, прикореневі - зібрані в розетку, довгасто-яйцевидні, черешкові, великозубчасті по краю. Стебло просте, вгорі залозисто-волосисте. Цвітіння починається в другій половині травня і триває до липня. Одна рослина цвіте 10-15 днів. Пелюстки розкриваються вранці й надвечір. Лише в похмуру погоду квітки розкриті весь день. На нижній, найбільшій, пелюстці часто, ніби роса, блищать крапельки рідини - нектар. Міцне, розгалужене кореневище проникає в ґрунт більш як на 1 м. Стебло з'являється тільки через кілька років після початку розвитку рослини, а до того цей багаторічник перебуває в стадії розетки. Звичайна рослина степової зони, на решті території зустрічається рідше (у Карпатах не росте).

Елізанта липуча

Злизанта липкая

Родина Гвоздикові

Коли спадає спека і починає сутеніти, в степу з'являються великі білі плями. То розкрила білі запашні квітки елізанта липуча. Висока рослина з прямостоячими стеблами, що росте великими ділянками. Пелюстки віночка двороздільні, білі або жовтувато-зеленуваті. Уранці пелюстки закриваються. Квітки елізанти липучої запилюються лише нічними метеликами. Рослина залозисто-волохата, клейка, особливо під суцвіттям. Це перешкоджає повзаючим комахам добиратися до нектару. Цвіте майже все літо, перші квітки з'являються в травні. Відцвітаючи, утворює плоди - одногнізді коробочки. Після достигання насіння рослина всихає. Весною з насіння виростає лише розетка листків, а квітконосне стебло розвивається на наступний рік. Часто росте на степах та степових схилах, на сухих трав'янистих місцях, пагорбках, кам'янистих схилах. Поширена в лісостепових і степових районах і Північному Криму.

Еспарцет донський

Эспарцет донской

Родина Бобові

Рослина зацвітає наприкінці весни. Густі багатоквіткові суцвіття до 8 см завдовжки - на верхівках довгих безлистих квітконосів. Віночок 7-10 мм, ясно-рожевий, з великим округлим посмугованим прапорцем. Листки непарноперисті, з 17-25 видовжених дрібних листочків. Нижні листки довгоче-решкові. Біля листків розвинені яйцевидні, по краю війчасті прилистки. Добре розгалужене коріння, завдовжки понад 2 м. Стебел завжди кілька, з віком їх стає більше, в старих особин буває по 20-30, причому рослина розростається по периферії, а центральні пагони відмирають. Рослина багаторічна. Ростки пагонів наступного року закладаються ще в жовтні. Вони зимують під захистом відмерлого листя і торішніх пагонів, а в березні починають відростати. Цвіте з другої половини травня до середини липня. Плодоносить у липні-серпні. Плід - напівкулястий біб, 4-5 мм завдовжки, по гребеню ко-роткозубчастий Росте на степах, на степових схилах, узліссях, сухих луках, іноді на пісках. Поширений у Лісостепу й Степу, зрідка - на півдні лісових районів. Цінна посухостійка кормова рослина.

Жабриця степова

Жабрица степная

Родина Зонтичні

Стебло цієї багаторічної рослини, 40-100 см заввишки, розгалужене від самої основи, з численними, догори спрямованими гілками. У верхній частині стебла й гілок розміщені численні дрібні зонтики. Кожний з них має 7-14 променів різної довжини, що закінчуються поодинокими дрібними білими квітками. Пелюстки їх з дуже коротким нігтиком, на верхівці виїмчасті, у виїмці - загнута всередину частка. Біля основи стебла скупчені великі листки, багаторазово розсічені на лінійні частки. Черешки листків донизу поступово розширюються в піхву, яка обгортає стебло. Стеблові листки дрібніші й менш розчленовані, на верхівці стебла - у вигляді піхов. Плоди яйцевидні з п'ятьма товстуватими шорсткоопушеними ребрами. Корінь стрижневий, дуже довгий. Цвіте в червні-липні. Звичайна рослина степової зони, росте також і на південному сході лісостепової зони. На решті території південних лісостепових районів зустрічається рідше. Росте на схилах, відслоненнях різних порід, на пісках, по залізничних насипах.

 
<<   ЗМІСТ   >>