Повна версія

Головна arrow Туризм arrow Організація та планування діяльності туристичних підприємств

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Стратегії за методом "Бостон консалтинг груп"

Матричний метод уявлення конкурентоспроможності, розроблений Бостонською консалдинговою групою застосовується для аналізу "характеристик товарів та вивчення конкурентоспроможності "стратегічних одиниць бізнесу" окремих компаній, галузей.

Отже, маркетингова стратегія підприємства буде зображена у вигляді матриці, яка побудована з використанням двох показників, один з яких -тимчасовий. По вертикалі зазначаються темпи росту ємності ринку, а по горизонталі - відносна частка виробника на ринку. Найбільш конкурентно-спроможними будуть ті "стратегічні одиниці бізнесу", які займають значну частку на ринку, що швидко зростає.

Метод "Бостон консалтинг груп" полягає в класифікації всіх туристичних послуг на чотири види, відносно яких виробляється особлива стратегія. Застосовується для систематизації існуючого асортименту наявних туристичних послуг за стелінню популярності та прибутковості. Для цих класифікаційних груп приймаються виначені стратегії (див. рис. 6.2.)

"Зірка" - послуги, які користуються виключним попитом (наприклад, ексклюзивні тури). Попит на них зростає інтенсивно, а ринкова частка може збільшуватися.

"Корова" - це туристичні тури чи послуги, що приносять найбільші прибутки за рахунок своєї масовості. Вони визначають ринкову частку підприємства, попит на них сталий і мало змінюється.

"Собаки" - туристичні послуги, попит на які зменшується, а ринкова частка незначна.

"Дикі кішки" - послуги, попит на які зростає з невеликою ринковою часткою.

Матричний метод уявлення конкурентоспроможності, розроблений Бостонською консалдинговою групою застосовується для аналізу характеристик товарів та вивчення конкурентоспроможності стратегічних одиниць бізнесу окремих компаній, галузей.

Отже, маркетингова стратегія підприємства буде зображена у вигляді матриці, яка побудована з використанням двох показників, один з яких -тимчасовий. По вертикалі зазначаються темпи росту ємності ринку, а по горизонталі - відносна частка виробника на ринку. Найбільш конкурентно-спроможними будуть ті стратегічні одиниці бізнесу, які займають значну частку на ринку, що швидко зростає.

Відповідно до перерахованих квадратів на нашу думку туристичні продукти Туреччина та Крим (серед літніх) та Закопане (Польща)(серед зимових) знаходяться у квадраті "Зірки", оскільки тури по даним напрямкам користуються значним попитом, а отриманий внаслідок цього прибуток використовує для підтримки підприємства та збільшення частки ринку. До квадрату "Дійні корови" можна віднести туристські напрямки Північного Причорномор'я (Затока, Одеса, Очаків, Залізний Порт), Азов (Бердянськ) та зимові Українські Карпати. Також у квадрат "Дійні корови" варто віднести транспортну діяльність фірми, оскільки фірма використовує стратегію здешевлення своїх послуг по даних напрямах з метою завоювання більшої частки ринку. У квадраті "Дикі кішки" знаходяться два літніх туристичних продукти - Українські Карпати та Шацькі озера. По даних туристичних напрямках (особливо по Шацьку) фірма застосовує стратегію інтенсифікації маркетингових зусиль для збільшення об'ємів продаж та прибутковості.

Загалом до перспективних галузей туристичної сфери бізнесу можна віднести сільський туризм, дитячий та оздоровчий туризм, екскурсійну діяльність. Що ж до проблемної сфери бізнесу, до яких на сьогоднішній день, перш за все, відноситься в'їзний туризм, оскільки фірмою не проводиться обслуговування іноземних громадян. Наступний сектор матриці характеризується прибутковою сферою. Сюди належить внутрішній туризм, тому що фірма основою своєї діяльності має обслуговування клієнтів в межах України. І останній сектор застарілі, неприбуткові сфери бізнесу, які. Цими сферами бізнесу для підприємства є виїзний туризм.

Застосування цієї концепції є досить поширеним, проте її вважають дещо спрощеною, оскільки поза межами нашого розгляду залишається більшість параметрів діяльності підприємства.

Стратегічна модель Портера

Стратегічний підхід Портера застосовується для фірм, що працюють на невелику частку ринку. Даний підхід полягає у виробленні чітко сконцентрованої стратегії, що стосується певного сегменту ринку. Висновок з даної стратегії випливає такий: не обов'язково фірма повинна диференціювати чи диверсифікувати власне виробництво для досягнення значного успіху. Навіть при відносно малій частці ринку підприємство може ефективно функціонувати при одній умові - чітко сконцентрованій стратегії.

Цей висновок відрізняється від висновків матриці "Бостон консалтинг". Дані в цій моделі оформляються в графік, на осі ординат - частка на ринку, а на осі абсцис - дохід від інвестицій. Графік має підковоподібну форму, на двох кінцях якої великий дохід від інвестицій зумовлений добре розробленими стратегіями. Перша з ліва - сконцентрована стратегія, а з права - диференційована [21, с. 209].

 
<<   ЗМІСТ   >>