Повна версія

Головна arrow Туризм arrow Маркетинг туристичного бізнесу

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Види витрати

Існує два види витрат туристичних фірм: постійні і змінні.

Постійні витрати (також відомі як накладні витрати) - це витрати, які не пов'язані зі зміною обсягів створення, просування і продажу турпродукту. Наприклад, незалежно від об'ємів створення турпродукту туристична фірма повинна щомісячно виплачувати орендну платню за приміщення, платню за опалювання, відсотки по кредитах і заробітну зарплату співробітникам.

Змінні витрати напряму залежать від об'ємів створення, надання, просування і продажу турпродукту. У вартість кожної одиниці турпродукту входить вартість помешкання, харчування і додаткових послуг. Для кожної одиниці турпродукту витрати залишаються постійними, проте їх сукупний об'єм змінюється залежно від об'ємів створення турпродукту. Тому вони називаються змінними.

Валові витрати це сума змінних і постійних витрат при певному об'ємі створення турпродукту. Менеджери туристичних фірм прагнуть призначити таку ціну на турпродукт, яка, щонайменше, дозволяла б покрити валові витрати певного рівня створення турпродукту. Туристична фірма повинна ретельно стежити за своїми витратами. Якщо витрати на створення, надання і просування турпродукту перевищують витрати конкурентів на даний вид турпродукту, фірмі доведеться підвищити ціну на турпродукт або погодитися на менший прибуток при збереженні колишньої ціни. У будь-якому випадку туристична фірма опиняється в невигідному конкурентному положенні.

Залежність величини витрат від об'єму створення турпродукту

Ефективне ціноутворення вимагає від керівника знання того, як змінюються витрати залежно від об'ємів створення турпродукту, завантаження. Так, наприклад, номерний фонд готельного комплексу "Русь" відповідає рівню створювача високоякісного готельного продукту. Готельний комплекс "Братислава" планує додати в свій асортимент деякі нові турпродукти. Для цього він побудував пивзавод і ресторан люкс на 250 посадочних місць.

При нарощуванні обсягу створення турпродукту до 600 відвідувачів в день середня собівартість туристичних продуктів падає. Відбувається це тому, що сума постійних витрат переноситься на більше число одиниць обслуговування, кожна з яких несе меншу величину постійних витрат. Готельний комплекс "Братислава" може спробувати обслуговувати більше 600 відвідувачів ресторану в день, але середні витрати зростуть, оскільки ефективність створення продукту зменшується. Обслуговуючому персоналу доводиться чекати завершення етапів процесу створення продукту, устаткування частіше дає збої і персонал затримує один одного.

Якщо керівники готельного комплексу "Братислава" вважають, що попит на послуги харчування дозволить фірмі обслуговувати 1000 відвідувачів ресторану в день, то їм слід задуматися про спорудження більшого залу з ефективнішим виробництвом і великими потужностями по приготуванню страв, великим штатом і організацією. Крім того, собівартість страв при обслуговуванні більше 1000 відвідувачів в день буде менша, ніж собівартість при щоденному обслуговуванні 600 відвідувачів. Фактично обслуговування 300 відвідувачів в день було б вигіднішим. Але щоденне обслуговування 400 відвідувачів було б менш ефективним через негативний вплив зростання масштабів приготування страв і надання обслуговування відвідувачам: дуже багато працівників на одного керівника, рутинна робота гальмує процес тощо. Таким чином, оптимальним варіантом є спорудження ресторану потужністю 300 відвідувачів на день за умови, що існує достатньо високий попит, щоб забезпечити реалізацію такої кількості страв.

 
<<   ЗМІСТ   >>