Головна Інформатика
Інформаційні технології в агрономії
|
|
|||||
Експертні системи в сільському господарстві.Системний аналіз й імітаційні моделі посівів забезпечують альтернативний метод управління сільськогосподарським виробництвом. Використовуючи моделі розвитку та росту посівів, можна розробити сценарії керування, провести аналіз стратегій для оцінки впливу зміни клімату в сільськогосподарському виробництві й агротехнологічної адаптації. Виходячи з заданих вхідних параметрів, системи забезпечують розробку та видачу інженерно-технологічного проекту отримання врожаю на конкретному полі, формуючи послідовний опис усіх необхідних технологічних процесів і операцій для отримання запланованого врожаю культур. Експертна система (англ. expert system) - це автоматизована система, що реалізує ознаки та засоби штучного інтелекту, має базу знань з набором правил визначеного кола завдань та програмно-технічні засоби, що дозволяють на основі даних сформулювати рекомендації, коло рішень для користувача системи щодо стану об'єкта управління. Експертні системи в сільському господарстві здійснюють:
Застосування систем дозволяє: поліпшити, прискорити і здешевити процес проектування та забезпечити одержання рекомендацій, адекватних властивостям конкретного посіву, поля, устаткування. Розроблені програмні алгоритми та програмні комплекси дозволять:
Наведемо для порівняння дві експертні системи DSSAT - система підтримки агротехнологічних рішень, що розроблена групою фахівців-ініціаторів із трьох американських штатів: Флорида, Мічиган, Гавайї та систему підтримки прийняття рішень при виробництві с.-г. продукції "Геомир", що розпочав роботу з 80-х рр. і нині є єдиною в Російській Федерації компанією, що пропонує агропромисловим й іншим підприємствам розробку й "здачу під ключ" інформаційно-аналітичних систем для ефективного виробництва. DSSAT (система підтримки агротехнологічних рішень), спрямована на перевірку правильності рішень, що приймає фермер: від вибору культур на різних ділянках землі до використання різних технологій, вибору проміжків часу, планування посівів, поливу, використання добрив. Геомир - система підтримки прийняття рішень при виробництві с.-г. продукції. У 2004 р. на 32-му Міжнародному салоні інновацій і винаходів у Швейцарії "Геомир" представив свій проект "Система підтримки прийняття рішень при виробництві сільськогосподарської продукції", став переможцем в розділі "Сільське господарство" і був нагороджений Золотою медаллю Салону. Теоретичні відомостіДля управління сільськогосподарським підприємством, що виробляє продукцію рослинництва, необхідна об'єктивна інформація щодо розміру і стану сільгоспугідь. Великий обсяг просторової і атрибутивної інформації якісно можна обробляти й аналізувати тільки за допомогою спеціального програмного забезпечення, що враховує як просторову прив'язку, так і спеціальні відомості про поля. Наявні в господарстві картографічні матеріали можна умовно розділити на три групи:
У повному варіанті агрономічна ПС повинна включати багатошарову електронну карту господарства і атрибутивну базу даних історії полів, з урахуванням попередніх агротехнічних заходів. Кількість тематичних шарів електронної карти залежить від складності ландшафтно-екологічних умов і рівня інтенсифікації агротехнологій (визначається за параметрами урожайності та обсяг витрат на гектар). У загальному вигляді електронна карта полів повинна включати:
ПС Панорама АГРО призначена для комплексної автоматизації управління с.-г. підприємством у галузі рослинництва і забезпечує вирішення двох взаємопов'язаних завдань: управління аграрними технологіями та моніторинг рухомих технічних засобів компанії на основі GPS / ГЛОНАСС навігації. Основні функції програми: Ведення нормативно-довідкової інформації. Ведення паспортів полів з прив'язкою до року врожаю. Загальні відомості про земельні угіддя (параметри поля; відомості про сівозміні; механічний склад ґрунтів; агрохімічний склад Грунтів; відомості про фітосанітарний стан; прив'язка до карти земельних угідь; Прив'язка до карти інфраструктури підприємства. Управління електронною картою:
Створення і редагування електронної карти - створення контурів полів по зображенню карти або Космоснімки. Розрахунки по карті. Обробка навігаційних даних і контроль переміщень автотранспорту та спеціальної техніки (ведення списку об'єктів моніторингу; візуалізація переміщень об'єктів моніторингу на тлі карти; у режимі реального часу; у режимі прокручування історії; розрахунок і відображення показників моніторингу; аналіз показників моніторингу на графіках); Формування та аналіз подій , що відбуваються з об'єктами моніторингу за даними та показниками: датчиків; взаємного розташування об'єктів моніторингу; маршрутах і геозон; Планування та облік переміщень автотранспорту та спеціальної техніки:
Обробка результатів польових вимірювань, даних дистанційного зондування та оновлення карти земельних угідь:
Побудова тематичних карт окремих показників земельних угідь , на підставі відомостей, поданих у паспортах полів:
Планування та облік технологічних операцій відповідно до встановленого сівозміною:
План-фактний аналіз технологічних операцій:
Формування звітів і статистичних довідок:
|
<< | ЗМІСТ | >> |
---|