Повна версія

Головна arrow РПС arrow Регіональна економіка

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Волинський (Північно-Західний) економічний регіон

Регіон розташований на крайньому північному заході України в межах території Волинської і Рівненської областей. Зручне економіко-географічне положення регіону відносно сусідніх держав Білорусі і Польщі є однією з важливих умов розвитку зв'язків промислових підприємств з цими країнами. Однак він віддалений від основних промислових баз України, що створює деякі труднощі у розвитку промисловості.

Ресурси для розвитку промислового виробництва на території регіону незначні. Найбільш цінними виступають лісосировинні ресурси. Лісами вкрито близько 40 % всієї площі регіону. У породному складі лісів переважають хвойні породи, зокрема соснові ліси. Значні масиви з дубовими, грабовими, березовими, осиковими, вільховими породами. Але більшість лісів мають такий вік, що їх експлуатувати на сьогодні ще не можна, тобто це масиви молодого віку. Саме тому використання лісосировинних ресурсів сьогодні обмежується.

З мінеральних ресурсів виділяються поклади кам'яного вугілля Львівсько-Волинського басейну і родовища торфу. Розвідані також запаси природного газу і є обнадійливі прогнози щодо залягання на території регіону нафти. Регіон багатий на будівельні матеріали: тверді - граніти, базальти, гнейси, діабази, а також вапняки, глини, піски, крейдяні породи. Промислове значення мають поклади бурштину, коштовного каміння і каоліну. Регіон достатньо забезпечений водними ресурсами, що стало важливою умовою розміщення водомістких промислових підприємств на р. Стир (Луцьк) і Горинь (Рівне).

У функціонально-галузевій структурі промисловості регіону переважають галузі, що використовують сільськогосподарську продукцію, тобто ті, що є складовими агропромислового комплексу. Так, харчова промисловість представлена виробництвом цукру, спирту, плодоовочевої продукції. Ці галузі розвинені у лісостепових районах, на півдні Волинської і Рівненської областей (Корець, Мізоч, Острог, Горохів, Володимир-Волинський, Іваничі та ін.). Розвинені молочна, маслоробно-сироварна, борошномельно-круп'яна, кондитерська, хлібопекарна галузі. Найбільші виробничі потужності зосереджені в містах Луцьку, Рівному, Ковелі, Нововолинську.

Легка промисловість розвивається на базі використання місцевої сировини. Провідну роль займає лляна промисловість. Льонопромисловий цикл охоплює стадії: вирощування льону, первинну його переробку на льонозаводах і завершення виробництва на Рівненському льонокомбінаті, де виготовляють тканини. Крім лляної, в регіоні розвинена шкіряно-взуттєва промисловість, а також текстильна, швейна та панчішно-шкарпеткова галузі.

У середині 50-х років XX ст. у Волинській області почався видобуток кам'яного вугілля у головному центрі галузі - м. Ново-волинську, яке виникло у зв'язку з освоєнням Львівсько-Волинського вугільного басейну. Це дало поштовх розвитку інших галузей, насамперед машинобудуванню та енергетиці, які виконують важливі допоміжні й обслуговуючі функції у вугільній промисловості. Електроенергією регіон забезпечується переважно від Рівненської АЕС та Добротвірської ДРЕС.

Машинобудування в районі видобутку вугілля спеціалізується на випуску спеціального технологічного устаткування для шахт, а в основних промислових центрах Північно-Західного регіону - на виробництві сільськогосподарських машин (Ковель, Рівне), приладів (Луцьк, Рівне), устаткування для залізничного транспорту (Ковель), автомобілів (Луцьк), обладнання для тваринницьких ферм і виробництва кормів (Квасилів, Рожище), підшипників і електроапаратів (Луцьк).

Працюють також підприємства хімічної промисловості, будівельних матеріалів, фарфоро-фаянсової галузі. Найбільшим підприємством хімії є Рівненський завод, що випускає азотні добрива. Флагманом з виробництва будівельних матеріалів є 3дол-бунівський цементно-шиферний комбінат. Скляна і фарфоро-фаянсова промисловості розвинені в Рівненській області (Костропіль, Рокитне).

Традиційною галуззю в регіоні є лісова і деревообробна промисловість. Лісозаготівельні підприємства розміщені в Дубровицькому та Ківерцівському районах. Центрами деревообробної промисловості виступають: Ковель, Луцьк, Рівне, Сарни. Тут випускаються деревостружкові плити, паркет, будівельні деталі з дерева, фанера, меблі та різноманітна тара. Стандартні житлові будинки випускає Костропільський домобудівний комбінат - найбільше підприємство такого типу в Україні.

У територіальній структурі промисловості регіону виділяють три промислові вузли (Луцький, Рівненський, Ковельський) і ряд промислових центрів та пунктів. У промислових вузлах зосереджені головні промислові підприємства Північно-Західного регіону.

Рівненський промисловий вузол розвивається як багатогалузеве утворення на території обласного центру - м. Рівне (249 тис. осіб), прилеглих до нього поселень, а також охоплює промисловий центр - м. Здолбунів. Основними галузями спеціалізації промислового вузла виступають: машинобудування і металообробка (виробництво високовольтної апаратури, тракторних агрегатів, торгового устаткування); виробництво будівельних матеріалів і будівельна індустрія (виробниче об'єднання "Рівне-залізобетон", комбінати домобудівельний і великопанельного домобудівництва, цементно-шиферний комбінат (м. Здолбунів)); деревообробна (виробниче об'єднання "Рівнедерев"); легка (льонокомбінат, фабрики швейна і нетканих матеріалів); харчова (сушильно-консервний, молочний заводи, м'ясокомбінат, кондитерська фабрика, хлібокомбінат).

Луцький промисловий вузол розміщений у межах території обласного центру та його околиць. Крім Луцька (209 тис. осіб) до складу вузла входить промисловий центр Ківерці та невеликі приміські поселення, які мають з обласним центром тісні виробничі і трудові зв'язки. Профілюючими галузями промислового вузла виступають: машинобудівна і металообробна, харчова і легка. Розвинені також деревообробна галузь (меблева промисловість) та виробництво будівельних матеріалів. Підприємства машинобудування спеціалізуються на випуску автомобілів, призначених для використання в районах з погіршеними дорогами. Випускаються також підшипники, електроапаратура, машини й обладнання для комунального господарства та електротермомеханічні прилади.

Харчова промисловість представлена молочною, м'ясною, цукровою, консервною, кондитерською, пивоварною та іншими галузями. Головними галузями легкої промисловості є швейна (виробниче об'єднання "Волинь"), взуттєва, виробництво синтетичних шкір, шовку, льоноволокна. Промисловість будівельних матеріалів представлена картонно-рубероїдним підприємством, заводами залізобетонних виробів, будівельних конструкцій і деталей, цегельними заводами. Головні хімічні підприємства - завод виробів із пластмас та фабрика "Спектр". У м. Луцьку працюють меблева фабрика, завод культурно-побутових виробів, промкомбінат, а у Ківерцях - деревообробний комбінат, заводи ремонтно-механічний, "Лісмаш" та ін.

Ковельський промисловий вузол розташований на важливих залізничних шляхах, через які Україна сполучена із сусідніми зарубіжними країнами. За кількістю населення м. Ковель посідає друге місце після обласного центру (66 тис. осіб). Промисловий вузол сформувався як транспортно-промислове утворення з підприємствами з обслуговування залізничного транспорту й об'єктами, що належать до різних галузей промисловості. Основні промислові підприємства вузла - заводи сільськогосподарського машинобудування, залізобетонних виробів, льонопереробний, сироробний, крохмальний, продтоварів, м'ясокомбінат, хлібокомбінат та ін. Розвинені деревообробна промисловість, швейна та виробництво культтоварів. У межах Ковельського промислового вузла працюють лісозаготівельні об'єкти, вони постачають деревину деревообробному комбінату.

Оскільки Ковельський промисловий вузол знаходиться на території, що має сприятливі внутрішні та зовнішні умови для розміщення і розвитку спеціальних (вільних) економічних зон, його розвиток може бути підсилений завдяки реалізації проекту ВЕЗ "Інтерпорт-Ковель". У процесі реалізації цього проекту передбачається залучення значних інвестицій для їх використання з метою активізації підприємницької діяльності.

Промислові центри регіону - це невеликі міста з населенням від 15--20 до 50 тис. осіб. Значними промисловими центрами виступають: Дубно, Костопіль, Сарни, Володимир-Волинський, Ківерці, Нововолинськ. У галузевій структурі промислових центрів домінують галузі легкої, харчової, деревообробної промисловостей, а також виробництво будівельних матеріалів.

 
<<   ЗМІСТ   >>