Повна версія

Головна arrow Література arrow Історія зарубіжної літератури XIX

 • Увеличить шрифт
 • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Широка панорама життя Середньовічної Англії в історичних романах письменника: "Роб Рой", "Уеверлі", "Квентін Дорвард"

За тематикою і проблематикою всі прозові твори В. Скотта можна поділити на 3 групи:

 • o романи шотландського циклу, написані в основному до 1820 р. ("Уеверлі, чи 60 років тому" (1814), "Гай Маннерінг" (1815), "Антикварій" (1816), "Пуритани" (1816), "Роб Рой" таін.);
 • o романи, присвячені середньовічному історичному минулому Англії ("Айвенго" (1819), "Монастир" (1820), "Абат" (1820), "Вудсток" (1826)).
 • o романи, присвячені історії інших європейських країн ("Квентін Дорвард" (1823)).

"Уеверлі"

У центрі інтриги роману - молодий, недосвідчений та наївний англійський дворянин Едвард Уеверлі, з родини, котра несла на собі "весь тягар консервативних симпатій і пересудів, політичних і церковних". Едвард, як офіцер англійської армії, поїхав служити у Шотландію. На календарі 1745 рік, саме той рік, коли гірська країна зробила останню значну і відчайдушну спробу відвоювати в Англії свою незалежність. Очима "людини ззовні" дивився юнак на чужу і незрозумілу для нього дійсність. Він бачив розбурхану політичними чварами і суворими сутичками країну, де на кожному кроці можна було стати жертвою розбійників, грабіжників і здичавілих месників. Події жбурляли Уеверлі з одного ворогуючого табору в інший, йому неодноразово загрожувала смертельна небезпека. Нарешті, у вирішальному бою він бився проти власної армії і його, як зрадника, мали стратити. Однак усі складні перипетії долі молодого англійця завершилися щасливо. Він не лише уник загибелі, а й одружився з багатою спадкоємицею шляхетного шотландського роду, кохання до якої було головною пружиною його творчості.

Дуже важливу роль у романі відіграли другорядні постаті, передусім шотландці, показані зі щирою симпатією співвітчизника й одночасно із об'єктивністю художника. Такі, наприклад, образи вождя гірського плану Вік Ян Вора і його сестри Флори.

"Роб Рой"

У цьому романі автор звернувся до історії так званих якобінських повстань XVIII ст. Він розповідав про події першого великого повстання горців, яке підготували і здійснили прихильники Стюартів ще у 1715 р., тобто за 30 років до повного знищення кланів. Письменник детально пояснив, що якобити (прихильники короля Якова II) отримали поразку, тому що лондонське буржуазно-аристократичне керівництво володіло великими економічними, політичними і воєнними перевагами.

Назву твір одержав за прізвиськом шотландського національного героя Роберта Макгрегора. Роб Рой - Робін Гуд. Він грабував багатіїв, щоб допомогти бідним. У його образі поєдналися романтичні та реалістичні риси: він благородний, відданий друзям, наділений богатирською силою. Роб Рой чудово орієнтувався у справах і разом з повсталими горцями являв собою грізну силу, з якою не могли не рахуватися чиновники і фінансисти із Глазго.

Заслужила на увагу історія Роб Роя. Чесно і скромно герой жив зі своєю сім'єю, займаючись продажем худоби. Але у важкий рік він не зумів викрутитися зі скрутного становища. Одного разу за його відсутності люди шотландського вельможі герцога Монроза пограбували дім і господарство Роб Роя, збезчестили дружину, бо він заборгував велику суму грошей. Повернувшись додому, герой побачив залишки свого сімейного вогнища. Тоді і вирішив стати розбійником і податися в гори.

"Квентін Дорвард"

Події твору відбувалися у Франції XV ст. В центрі оповіді - чужинець, який бачив французьке життя доби Людовіка XI неупередженими, зацікавленими очима. Квентін Дорвард - шотландський вояк, який утік від переслідувань своїх кревних ворогів і вступив на службу до короля Франції, брав участь у складних перипетіях політичного життя країни, часто мимоволі. Хлопець із шотландського клану спостерігав важливі події історії сусідньої держави, коли один із найрозумніших і най-далекоглядніших мужів держави вів запеклу боротьбу проти сваволі великих феодалів, своїх непокірних васалів. Автор створив портрет короля-політика мудрого і безжального, для якого підступність, використання злих і добрих якостей людей - нормальні засоби ведення політичної гри в ім'я вищих цілей. У романі описано безліч пригод і романтична любовна історія, яка закінчилася для її героїв, попри всі випробування і перешкоди, шлюбом.

Основні риси художнього методу В.Скотта

 • o створення жанру історичного роману;
 • o романтичні картини феодального середньовіччя і далекого минулого рідної Шотландії визначили колорит його романів;
 • o фабула творів мала авантюрно-мелодраматичний характер;
 • o використання фантастики, яка пов'язана з народними повір'ями;
 • o створення значних народних характерів;
 • o введення прийому поєднання опису приватного життя з історичними подіями;
 • o підкреслення залежності долі окремої людини від ходу розвитку історії;
 • o використання реалістичних рис.

Питання для самоконтролю

 • 1. До яких літературних жанрів у своїй творчості звертався В.Скотт?
 • 2. У чому полягає новаторство письменника?
 • 3. Які своєрідні особливості історичного роману В.Скотта?
 • 4. На які тематичні групи можна поділити всі історичні романи прозаїка?
 • 5. Розкрийте основні риси художнього методу В. Скотта?
 
<<   ЗМІСТ   >>