Головна Маркетинг
Промисловий маркетинг
|
|
|||||
Прогноз товарного ринку. Методи прогнозування збутуКрім аналізу загальноекономічної кон'юнктури конкретного товарного ринку, предметом маркетингових досліджень є прогнозування майбутнього розвитку ринку. Прогноз товарного ринку - це об'єктивне імовірнісне судження про динаміку найважливіших його характеристик та їх альтернативні варіанти за умов виконання сформульованих гіпотез. Алгоритм такого прогнозу наведено на рис. 7.1. Прогноз кон'юнктуру ринку повинен спрямовуватись, перш за все, на визначення основних тенденцій науково-технічного прогресу в галузі, в якій діє підприємство, а також в суміжних галузях. Необхідно визначити напрямки розвитку техніки на підприємствах-споживачах і підприємствах-виробниках, визначити які в майбутньому можливі технологічні новації, які можливі зміни в використані сировини, матеріалів, який розвиток прогнозується в кооперативних зв'язках. Вимоги до прогнозу товарного ринку:
Розглянемо прогнозні дослідження збуту. Тут перш за все необхідно зрозуміти, що прогноз збуту (продаж) - це визначення того, що підприємство розраховує продати, виходячи з існуючої кон'юнктури, ринкового потенціалу і власних можливостей. Прогнозування збуту залежить від дії двох груп чинників:
Основними економічними показниками, які використовуються у прогнозу ванні збуту, є:
Відомі некількісні та кількісні методи прогнозування збуту. Рис 7.1. Алгоритм прогнозування кон'юнктури ринку Некількісні методи прогнозування збуту.
де Qр - досягнутий обсяг продажу минулого року, Qп - прогноз продаж на минулий рік.
Кількісні методи прогнозування. Множинна регресія - пошук рівняння, яке відображає залежність майбутніх обсягів збуту від набору незалежних змінних (наприклад, від витрат на рекламу, рівня цін, кількості продажів тощо). Метод екстраполяції - перенесення тенденцій моделі збуту на майбутнє (рис.7.2.): Рис.7.2. Фактичні і планові обсяги збуту Метод стандартного розподілу ймовірностей (PERT від program evaluation and review). Згідно з цим методом перш за все експертним шляхом визначається значення трьох видів прогнозу збуту: оптимістичного - О; песимістичного - П; найбільш ймовірного - М. Прогноз вважається вірним, якщо різниця між прогнозним значенням і фактичним рівнем не превищує 5%. Далі розраховується очікуване значення прогнозу збуту (Зп) після чого розраховується стандартне відхилення (Св) Відповідно до загальної теорії статистики найбільш вірогідне значення збутового прогнозу (із ймовірністю 95%) знаходитиметься в межах ± 2Св. Прогнозування збуту на базі минулого періоду де 3t - обсяги збуту поточного року; 3t-1 - обсяги збуту минулого року. Кореляційний аналіз - визначення статистичне значимих чинників впливу на обсяги збуту продукції підприємства та міри їх впливу. Прогнозування на основі частки ринку. Згідно з цим методом майбутні обсяги збуту визначаються, виходячи з прогнозу загальних обсягів збуту галузі і запланованої частки ринку підприємства. Аналіз кінцевого використання. Прогноз базується на аналізі обсягів збуту кінцевої продукції. Метод використовується при прогнозуванні збуту сировини, напівфабрикатів, комплектуючих виробів. Аналіз часових рядів (рядів динаміки). Прогноз збуту встановлюється, виходячи з чотирьох видів коливань:
Варто також зазначити, що вивчати та прогнозувати кон'юнктуру доцільно на основі аналізу всього комплексу змін. Якість аналізу і прогнозу ринкової кон'юнктури залежить від повноти і достовірності інформації. Чим більше показників при цьому залучається, тим правильніше і точніше можна визначити сформовану на певний момент кон'юнктурну ситуацію та перспективу її подальших змін і розвитку. |
<< | ЗМІСТ | >> |
---|