Повна версія

Головна arrow Товарознавство arrow Технологія зберігання продовольчих товарів

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Особливості зберігання окремих видів плодів і ягід

Збиральна ступінь стиглості — плоди набули характерні для сорту колір, смак і аромат. Технічна стиглість у кісточкових порід в основному збігається із збиральною. В стадії споживчої стиглості плоди набувають найбільш приємного смаку, аромату, консистенції м'якоті і кольору.

Для зберігання непридатні як передчасно так і пізно зібрані плоди. Для зберігання і транспортування на значні відстані плоди знімають з дерева з плодоніжками, без нанесення механічних травм, поміщують у плоскі кошики по 6-8 кг і в них транспортують до місця сортування і пакування.

Товарна обробка складається з: сортування, калібрування, упакування в тару, маркування. Великі за розміром сливи, абрикоси, персики калібрують на: великі, середні, дрібні.

Зберігання груш

Збереженість груш залежно від сорту, строку знімання, умов і способу зберігання

Рис. 46. Збереженість груш залежно від сорту, строку знімання, умов і способу зберігання

Зберігання кісточкових плодів і ягід

Збереженість кісточкових залежить від ступеню їх стиглості. Відрізняють три ступені стиглості: збиральну, технічну, споживчу. Умови зберігання кісточкових плодів і ягід представлені на рис. 47, рис. 48.

Особливості зберігання вишні і черешні

Рисунок 47. Особливості зберігання вишні і черешні

Особливості зберігання персиків

Рис. 48. Особливості зберігання персиків

Абрикоси при температурі +1-2°С і відносній вологості повітря 8590% можна зберігати 10-20 днів, сливи при температурі -1оС в поліетиленових пакетах високого тиску з товщиною плівки 0,04-0,06 мм зберігаються протягом 2 місяців. Перед закладанням сливи проводять попереднє охолодження до температури 4-6°С на протязі 12-20 годин, а перед реалізацією підвищують температуру до +4-6оС і підтримують її протягом 2-3 днів.

Зберігання плодів ягідних культур

В умовах неохолоджуваних складів, магазинів ягоди можуть зберігатись 1-2 доби.

Збереженість залежить від ступеню стиглості ягід. Для зберігання збирають:

  • - агрус — в стадії споживчій стиглості;
  • - чорну смородину і порічки — в стадії збиральної стиглості, тобто коли ягоди стиглі, але ще міцно тримаються на гронах;
  • - суниці — за день до повної стиглості разом з чашечкою і частиною плодоніжки.

В стандартних ящиках місткістю 3-4 кг ягоди відправляють до холодильника в камеру попереднього охолодження, де вони проходять товарну доробку і попереднє охолодження при температурі +4-6°С.

При температурі -1°С можна зберігати:

  • - чорну смородину 30 діб,
  • - порічки 40-45 діб,
  • - агрус 20 діб,
  • - малину і суницю 3-5 діб.

Зберігання винограду

Успіх зберігання і перевезення винограду в значній мірі визначається вибором сорту та впливом грунтово-кліматичних факторів (рис. 49)

Найбільш транспортабельними є такі сорти столового винограду: Шабаш; Ташлі; Асма чорний; Католан зимовий; Німранг; Тайфі рожевий; Карабурну; Молдавський чорний; Агадаї

Збереженість винограду залежить від теплозабезпечення, яку можна розрахувати по формулі:

де Т — ефективна теплозабезпеченість (в град.-екв.);

Еґ — сума активних температур за період від початку вегетації до збору урожаю (в оС);

Е?„ — сума активних температур за кожну декаду останніх двох місяців, на протязі яких випали опади, які переважають норму (в оС);

Wo — середня багаторічна кількість опадів кожну з цих декад (в мм);

W — фактична кількість опадів у цій декаді (в мм);

К — показник континентальності клімату, що дорівнює відношенню різниці середньої температури найтеплішої і найхолоднішої декад протягом року до середньої температури найтеплішої декади.

Фактори, що впливають на лежкість та якість винограду

Рис. 49. Фактори, що впливають на лежкість та якість винограду

Транспортабельність винограду можна визначати через коефіцієнт транспортабельності (Кт) за формулою:

де А — зусилля на відрив, г;

В — зусилля на проколювання, г; С — зусилля на розчавлювання, г

У транспортабельних сортів винограду К повинен бути в межах 300400. Чим вище Кт тим більше транспортабельний сорт винограду.

У заповнених камерах підтримують температуру 0оС, відносну вологість повітря 92-97%, а при зберіганні в РГС вміст СО2 повинен бути 5%, О2 — 5% і N2 — 90%.

Перед вивантаженням і відправкою в роздрібну мережу виноград повинен бути отеплений до температури 10-12оС для запобігання від запотівання, яке може призвести до розвитку мікроорганізмів.

Зберігання плодів субтропічних і тропічних культур

Оптимальна температура і відносна вологість повітря при зберіганні цитрусових з урахуванням їх виду і ступеня стиглості вказані в таблиці 5

Таблиця 5. Особливості зберігання цитрусових плодів

Вид плодів

Ступінь стиглості (забарвлення шкірки)

Температура, оС

Відносна вологість повітря,

%

Мандарини

Жовті

1-2

85-90

Світло-жовті з прозеленню до % поверхні плода

2-3

85-90

З позеленінням більше % поверхні плода

4-6

82-85

Апельсини

Оранжеві

1-2

85-90

Жовті

3-4

85-90

З прозеленню

5-6

82-85

Лимони

Жовті

2-3

85-90

Світло-жовті або світло-зелені

4-5

85-90

Темно-зелені

6-8

82-90

Грейпфрути

Жовті

3-4

85-90

Світло-жовті

7-10

82-85

В камерах бананосховищ підтримують стабільну температуру 12-14оС і відносну вологість повітря 85-90%. При зберіганні в РГС вміст О2 становить 1%, СО2 — 7%, N — 92%. Штучне дозарювання проводять при температурі не менше 18оС, відносній вологості повітря 95% з концентрацією етилена 1:1000.

Ананаси зберігають при температурі 8оС і відносній вологості повітря 85-90%. Чим вище температура, тим швидше проходять процеси дозрівання.

Плоди манго зберігають протягом місяця при температурі 5°С і відносній вологості повітря 85-90%. Газовий склад повинен бути: 2% О2, 98% N або 5-8% О2, 4-5% СО2, решта азот.

Плоди авокадо перевозять і зберігають 3 тижні при температурі 57°С і відносній вологості повітря 85-95%. В РГС: 10% СО2, 6% О2 при 7°С плоди можуть зберігатись 1,5 місяці.

Плоди папайї зберігають при температурі 10оС 2-3 тижні, мангуста-на при 11-13оС до двох місяців, рамбутана при температурі — 0,5-2оС протягом 5-6 тижнів.

 
<<   ЗМІСТ   >>