Повна версія

Головна arrow Економіка arrow Економіко-правові основи капітального будівництва

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Яким є порядок оплати виконаних робіт у капітальному будівництві?

Головною складовою фінансування й кредитування капітального будівництва є порядок оплати виконаних будівельно-монтажних робіт.

При підрядному способі будівництва розрахунки між замовником і підрядником провадяться за договірними цінами відповідно до укладених контрактів і чинного законодавства.

Розрахунки за виконані будівельно-монтажні роботи можуть проводитися (здійснюватися) за будову, об'єкт у цілому або шляхом проміжних платежів за етапи, черги, комплекси робіт, конструктивні елементи, окремі види робіт і послуг, фактичні витрати підрядника і т.д.

При цьому, мається на увазі, що будова — це сукупність будівель і споруд (об'єктів), будівництво, розширення і реконструкція яких здійснюється, як правило, за однією проектно-кошторисною документацією зі зведеним кошторисним розрахунком вартості будівництва, на які у встановленому порядку затверджується титул будови.

Об'єкт будівництва — окрема будівля або споруда (з усім устаткуванням, яке до неї належить, інструментом, естакадами, внутрішніми інженерними мережами водопостачання, каналізації, газопроводу, електропостачання, радіофікації, підсобними і допоміжними надвірними будівлями, благоустроєм тощо). На будівництво, реконструкцію або розширення якої має бути складений окремий проект і кошторис.

Якщо на будівельному майданчику за проектом споруджується тільки один об'єкт основного призначення, без будівництва підсобних і допоміжних об'єктів, то поняття "об'єкт будівництва" збігається з поняттям "будова".

Черга будівництва — частина будови, визначена проектом (робочим проектом), що забезпечує випуск продукції або надання послуг. Може складатися з одного або декількох пускових комплексів.

Пусковий комплекс — сукупність об'єктів (або їх частин) основного, підсобного та обслуговуючого призначення, що забезпечують випуск продукції або надання послуг, передбачених проектом (робочим проектом) для конкретного пускового комплексу, та санітарно-побутові умови праці, згідно з чинними нормами.

На сьогодні найпоширенішими є проміжні розрахунки за роботи, виконані за місяць. Такі розрахунки проводяться в межах, що не перевищують 95% вартості об'єкта, на підставі довідок про вартість виконаних підрядних робіт і затрат форми № КБ-3 або форми № КБ-2В "Акт приймання виконаних підрядних робіт", що складається підрядником та підписується замовником.

При цьому у довідці ф. № КБ-3 не наводяться дані про склад і кількість обсягів виконаних робіт, а визначається тільки вартість виконаних робіт у ринкових і базисних кошторисних цінах за об'єктом у цілому, закінчених технологічних етапів і комплексів робіт. Розшифрування базисної кошторисної вартості, додаткових витрат, пов'язаних зі зміною ринкових умов, наводяться в акті приймання виконаних робіт ф. № КБ-2В, який складається щомісяця на кожний об'єкт або споруду, що будується.

Остаточний розрахунок з підрядником за виконані ним роботи на будівництві й споруджені об'єкти здійснюється після затвердження акта приймальної комісії про прийняття їх в експлуатацію на основі договірних цін на будівництво, що визначаються замовниками і підрядниками при укладанні контракту. При цьому остаточні розрахунки здійснюється в двотижневий термін, після підписання акта приймання закінченого будівництвом об'єкта.

Оплата обсягів які виконуються, будівельно-монтажних робіт і остаточні розрахунки по закінченому будівництву об'єкту здійснюються замовником з рахунку, на якому концентруються відповідні кошти, призначені на фінансування цього виду капітальних вкладень.

У розрахунках замовника з підрядником за виконані будівельно-монтажні роботи зі спорудження (будівництва) об'єктів є особливість. Ця особливість полягає в тому, що у випадках, передбачених контрактом, замовник перераховує підряднику аванс. Розмір авансу не може перевищувати 30% вартості річного обсягу робіт. Сума виданого авансу вилучається із суми оплати вартості прийнятого в експлуатацію об'єкта.

 
<<   ЗМІСТ   >>