Повна версія

Головна arrow РПС arrow Регіональна економіка

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Газопровідний транспорт

Найбільшими газопроводами України є Шебелинка - Харків; Шебелинка - Брянськ; Шебелинка - Дніпропетровськ - Кривий Ріг - Одеса - Кишинів; Шебелинка - Диканька - західні райони України. З Прикарпаття газопроводи простягаються до Чехії, Словаччини й у Польщу. Через крайню східну частину України проходять траси газопроводів Північний Кавказ - Москва; північнокавказький газ споживають також у Донбасі.

В Україні створено мережу продуктопроводів: аміакопровід Тольятті - Горлівка - Одеса; етиленопровід з Угорщини до Калуша.

Газопровідний транспорт України раніше забезпечував доставку газу з Росії (79 %), Туркменистану (5 %) і 16 % власного видобутку в Україні. Тепер мережею газопостачання охоплено

45 % міських і 8 % сільських населених пунктів України, чого явно недостатньо.

Щодо діючої системи газопроводів, передбачається завершення спорудження газопроводів Тула - Шостка - Київ; Торжок - Долина; Мар'янівка - Херсон - Крим; Джанкой - Феодосія - Керч; Глібовського підземного сховища газу - Сімферополь - Севастополь.

Однією з головних проблем розвитку трубопровідного транспорту є його реконструкція. З усіх газопроводів України (34,1 тис. км) близько 31 % використовується протягом 30-50 років, 45 % з них має недосконале антикорозійне покриття. За 2001-2010 рр. через "старіння" газопроводів сталося 35 % аварій; 60 % газоперегінних агрегатів відпрацювали свій строк.

Більшість нафтопроводів (3927 км) перебуває в експлуатації вже 30-45 років. У системі нафтопроводів діють дві організації: підприємство магістральних нафтопроводів та державне підприємство магістрального нафтопроводу "Дружба". Довжина нафтопродуктопроводів становить 3,3 тис. км, з них 2,4 тис. наразі не працюють.

Повітряний транспорт

Наймолодший і найбільш швидкісний, однак поки що дорогий. Поряд з перевезеннями вантажів, пошти й пасажирів він здійснює санітарні перевезення, а також аерофотозйомку, хімічну обробку посівів та боротьбу з лісовими пожежами.

Найбільші аеропорти України - Бориспіль (Київ), Харків, Донецьк, Дніпропетровськ, Одеса, Вінниця, Львів, Луганськ, Запоріжжя, Сімферополь, Чернівці, Херсон, Миколаїв, Івано-Франківськ.

У післявоєнні роки збудовано нові аеровокзали в Харкові, Києві (Борисполі), Львові, Сімферополі, Дніпропетровську, Донецьку, Миколаєві, Одесі, Вінниці, Івано-Франківську, Полтаві, Чернігові, Кіровограді, Тернополі.

Нині у сфері авіаційного транспорту України діють 110 компаній, з них 60 - недержавних. Останні здійснюють переважно чартерні рейси в різні країни світу. Українські авіаперевізники щотижня здійснюють понад 300 регулярних рейсів. У 1995 р. у державі організовано виробництво власного авіабензину. З 1992 р. Україна входить до Міжнародної організації цивільної авіації, має договори з 36 країнами світу, 35 зарубіжних компаній здійснюють понад 200 рейсів за тиждень. Українські літаки підтримують постійний зв'язок із 50 країнами світу.

Головна державна компанія - "Українські Авіалінії", до якої належать 27 авіазагонів, 105 аеродромів та підприємства з ремонту авіатехніки. Створено також компанію "Міжнародні лінії України" за участю іноземного капіталу (ірландська лізингова компанія "Джі-Ш-Бі", якій належать 11,3 % акцій).

Повітряний транспорт перевозить переважно пасажирів. Зі здобуттям Україною незалежності зросла роль міжнародних перевезень. Відкриваються повітряні лінії до США, Канади, Ізраїлю, Німеччини, Польщі, Австрії та інших країн. Внаслідок обмеженої кількості паливно-мастильних матеріалів, зменшення частоти польотів на короткі відстані, сучасної тарифної політики, а також розвитку мережі наземних видів транспорту багато місцевих аеропортів стали неперспективними, що призвело до їх закриття. Найперспективнішими аеропортами є Бориспіль, Жуляни, Луганськ, Донецьк, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Львів, Одеса, Івано-Франківськ, Сімферополь, Харків; з місцевих -Вінниця, Кіровоград, Полтава, Ужгород, Херсон та Керч.

Завданням подальшого розвитку повітряного транспорту України є збільшення загального обсягу перевезень, спорудження нових, реконструкція старих аеропортів та ін.

Міський пасажирський транспорт

Це метрополітени, трамваї, тролейбуси, автобуси, таксі. Метрополітени споруджено в Києві (розпочалося будівництво в 1940 р., першу лінію "Вокзальна - Дніпро" здано в експлуатацію в 1960 р.), Харкові (1978 р.) та Дніпропетровську. Експлуатаційна довжина шляхів (у двоколійному обчисленні) в 2010 р. становила 108,4 км. Цим видом транспорту перевезено 760,5 млн пасажирів.

Трамвайний транспорт функціонував у 2010 р. у 24 містах України. Перші трамвайні колії на її території прокладено в Києві (1892 р.), Львові (1894 р.), Дніпропетровську (1897 р.). Загальна протяжність трамвайних колій у містах України становить 1,9 тис. км. У 2010 р. трамвайним транспортом перевезено понад 713 млн осіб.

Наприкінці 70-х років впроваджено швидкісні трамваї. Перші колії відкрито в Києві (1987 р.) та Кривому Розі. Загальна довжина колій швидкісного трамваю в 2010 р. становила 87,8 км.

Одним з найбільш масових видів внутрішнього міського транспорту є тролейбусний, вперше організований в Україні в Києві (1935 р.) і Харкові (1939 р.). Протяжність тролейбусних ліній становить 4,4 тис. км. У 2010 р. тролейбусами перевезено 1,2 млрд пасажирів у 46 містах.

Понад 400 міст і містечок України мають автобуси загального користування для внутрішньоміських перевезень. У 164 міських поселеннях України працюють легкові таксі загального користування.

Для зменшення напруженості пасажиропотоків та задоволення потреб населення було залучено до роботи на автобусних маршрутах у міському та приміському сполученнях транспортні засоби малої та середньої місткості, що належать підприємцям недержавних форм власності.

У майбутньому транспорт розвиватиметься за рахунок інтенсивних чинників, удосконалення структури вантажо- та пасажирообігу, скорочення матеріальних ресурсів, витрат на перевезення, поліпшення всіх основних техніко-економічних показників роботи транспорту та підвищення якості розподілу вантажів між окремими його видами.

 
<<   ЗМІСТ   >>