Повна версія

Головна arrow Педагогіка arrow Основи педагогічної ергономіки

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Санітарні вимоги до організування навчального середовища у початковій школі

Належне оформлення приміщень навчальних закладів забезпечує нормальне фізичне і психічне здоров'я учнів та вчителів. Для цього їх обладнують відповідно до вимог ергономіки, психологічних, фізіологічних, антропометричних, вікових та інших особливостей дітей та дорослих. Правильно організоване середовище допомагає сформуватися дитині як особистості.

Вимоги до навчального приміщення. Клас (навчальний кабінет) початкової школи повинен мати площу не менше 66 кв. м на 25 учнів. Кількість класів розраховується на основі сучасного чотирирічного принципу початкового навчання. Початкова школа повинна мати свої кабінети художньої праці (окремо від неповної середньої та середньої школи), призначені для трудового навчання учнів 1-4 класів. Меблі розташовують відповідно до санітарно-гігієнічних норм. Учнівські столи розміщують, як правило, в три ряди (рис. 1.3). Як виняток, допускається їх дворядне або однорядне розташування. Відстань між столами в ряду має бути 0,6 м, а між рядами столів - не менше 0,6 м. Відстань між рядами столів і поздовжніми стінами встановлено в межах 0,5-0,7 м, від першого ряду столів до передньої стіни - 2,6-2,7 м. Віддаленість останнього ряду столів від класної дошки - не більша 8,6 м.

Залежно від конфігурації приміщення, кількості учнів, організації їх діяльності допускають інші варіанти розміщення столів, наприклад у 5-6 рядів, півколом, колом, групами по 2-6 робочих місць (рис. 1.4).

Розташування учнівських столів у три ряди

Уздовж задньої стіни навчального кабінету рекомендовано встановлювати секційні шафи для навчального устаткування (дидактичний наочний матеріал з читання, мови, математики, природознавства, ігровий матеріал; рис. 1.5), на передній стіні - дошку і частину постійної експозиції (алфавіт, таблиці з української мови та математики; рис. 1.6). На бічній стіні, протилежній до вікон експонують змінні стенди (пори року, краєзнавчий матеріал та ін.; рис. 1.7). Рукомийник варто встановлювати в зоні правого переднього кута кабінету.

Передня стіна класу

Бічна стіна класу

Вимоги до оснащення кабінету засобами навчання та навчальним обладнанням

Їх добирають відповідно до чинних нормативних документів. Зокрема, робоче місце вчителя охоплює стіл, класну дошку, екран, мультимедійну систему, телевізор, відеомагнітофон, графопроектор та ін.

Стіл учителя має бути зручним для роботи, за площею достатнім для розміщення на ньому необхідних дидактичних матеріалів (кількох підручників), класного журналу, 2-3 купок учнівських зошитів. На столі встановлюють тимчасові підставки і столики для демонстрації об'ємних моделей. Не рекомендовано вмонтовувати в стіл учителя аудіозаписи, бо стінки столу резонують і спотворюють звук.

Бажано, щоб класна дошка мала три робочі поверхні - основний щит і два відкидні. Розмір основного щита становить 1,5x1,0 м, відкидних - 0,75x1,00 м. Класна дошка повинна мати магнітну поверхню (рис. 1.8). На передній стіні на кронштейні закріплюють екран (стаціонарний чи переносний) для демонстрації екранних засобів.

Раціональна організація робочого місця учнів передбачає дотримання таких умов:

- робоча поверхня парти чи стола повинна бути достатньо великою і зручною для письма та читання;

Загальний вигляд класної дошки

- стіл та стілець мають відповідати антропометричним даним учня для забезпечення зручної робочої пози, яка передбачає правильне положення тулуба, грудної клітки, рук, плечей, ліктів щодо кришки столу. Зручна робоча поза, у свою чергу, забезпечить потрібну працездатність (рис. 1.9).

Зручна робоча поза учня

Робоче місце учня в навчальному кабінеті початкової школи - це столи учнівські одномісні або двомісні в комплекті зі стільцями. Меблі добирають відповідно до зросту учнів. У класі мають бути столи і стільці чотирьох ростових груп. Кожна група має колірне позначення: помаранчеве (1) - для учнів зростом до 1150 мм; фіолетове (2) - для учнів зростом до 1300 мм; жовте (3) - для учнів зростом до 1450 мм; червоне (4) - для учнів зростом до 1600 мм.

Кількість ростових груп меблів змінюється залежно від розмірів навчального кабінету та його наповнюваності учнями (табл. 1.1,1.2).

Таблиця 1.1

Орієнтовний розподіл двомісних учнівських комплектів у початкових класах (з розрахунку наповнюваності класу 25 осіб)

Номери столів та стільців

1 клас

2 клас

3 клас

4 клас

1

см

3

4

5

2

00

3

10

9

6

4

2

Таблиця 1.2

Орієнтовний розподіл одномісних учнівських комплектів у початкових класах (з розрахунку наповнюваності класу 25 осіб)

Номери столів та стільців

1 клас

2 клас

3 клас

4 клас

1

2

20

00

12

3

00

14

22

4

4

Учнівські столи можуть мати підйомну кришку, яка фіксується спеціальним затиском під кутом нахилу 7- 12°. Кришку піднімають під час письма.

Вимоги до розміщення та зберігання навчального устаткування

Для зберігання навчальних посібників, книг, матеріалів та виробів використовують секційні шафи. Для кожної освітньої галузі виділяють окрему секційну шафу. У верхніх засклених секціях шаф зберігають: книжковий фонд (навчальні посібники, довідники, словники), альбоми для малювання, роздавальний матеріал, дидактичні ігри, іграшки; у нижніх закритих секціях - екранно-звукові засоби навчання (компакт-диски, грамплатівки, діафільми, діапозитиви тощо). У закритих секціях також зручно зберігати лабораторні прилади, посуд, інструменти для уроків трудового та художнього навчання, об'ємні посібники. У нижній частині лоткової секції розміщують засоби індивідуального користування: лінійки, фарби, олівці, альбоми для малювання, набори паличок для лічби тощо. Таблиці і картини, наклеєні на картон, зберігають у ящиках біля дошки або під стінами. Для карт використовують сховище, в якому їх підвішують вертикально в згорнутому вигляді.

Для зручності пошуку фонд засобів навчання рекомендовано систематизувати у картковому каталозі. Картки можуть бути двох типів - за видами засобів навчання та за навчальними темами.

Більшість із перерахованих вимог до навчального середовища початкової школи адміністрація школи по змозі намагається виконувати. Однак дуже часто підвіконня заставлені квітковими рослинами в горщиках. Це перешкоджає природному освітленню, тому квіти слід розміщувати у спеціальних конструкціях у простінках вікон або під стінами класу.

 
<<   ЗМІСТ   >>