Головна Інформатика
Інформаційні технології в агрономії
|
|
|||||
Теоретичні відомостіОрганізація доступу до інформаційних ресурсів є одним із важливих завдань інформаційної підтримки сучасної науки, виробництва. Для отримання потрібної інформації в мережі Інтернет необхідно звернути увагу на інформаційно-пошукові системи. Інформаційно-пошукова мова виступає основою пошуку необхідної інформації. Інформаційно-пошукова система - різновид автоматизованих інформаційних систем, що опрацьовують запит користувача і призначені для пошуку текстів (документів, їх частин, фактографічних записів) у сховищах (базах даних) за формальними характеристиками. Інформаційно-пошукова мова (ШМ) - штучна мова, призначена для вираження семантичних аспектів інформаційних джерел (частіше всього - документів) і запитів у формі, придатній для здійснення пошуку інформації. Основним призначенням пошукових систем є пошук інформації. Документів, здобуття метаданих з документів, пошуку тексту, зображень, відео та звуку у локальних реляційних базах даних, у гіпертекстових базах даних, таких як Інтернет та локальні Intranet. Інформаційний пошук (ІП) (англ. Information retrieval) - наука про пошук неструктурованої документальної інформації. Об'єктом інформаційного пошуку є текстова інформація, зображення, аудіо, відео інформація. Завдання для інформаційного пошуку задається у вигляді інформаційного запиту (information query), який може містити слова, фрази чи речення або їх комбінацію. Переважна більшість пошукових систем орієнтована на роботу з пошуковими термінами - ключовими словами (словами або словосполученнями). У всесвітній мережі Інтернет для організованого пошуку інформації використовують пошукові системи. Пошукова система - онлайн-служба (програмно-апаратний комплекс із веб-інтерфейсом), що надає можливість пошуку інформації в мережі Інтернет [15]. Таким чином, процес пошуку інформації передбачає взаємодію у режимі "запит - відповідь" користувача та інформаційно-пошукової системи через посередництво заздалегідь узгодженої ІПМ. Запит - це ключове слово або фраза, яку вводить користувач у рядок пошуку. Здійснення інформаційного пошуку передбачає деякі принципи роботи:
Кожна пошукова система використовує власний принцип пошуку інформації. Пошукові системи Yandex, Rambler й Google мають різні алгоритми, тобто різна тематична вибірка за певним пошуковим запитом. Крім того, кожна компанія (підприємство), визначаючи коло ключових слів, під якими оптимізується сайт, рухається за власним маршрутом. У такий спосіб виходить, що в реальному житті ідентичні щодо запропонованої продукції компанії можуть і не зустрічатися в якійсь пошуковій вибірці. Зазвичай компанії, що йдуть у ногу з часом, як правило, намагаються охопити якнайбільше ключових слів і тим паче домогтися перших місць у пошуковій видачі - ТОП10, тобто першої сторінки розвідувача. Більшість пошукових інструментів пропонують два способи пошуку - simple search (простий пошук) та advanced search (розширений пошук) з використанням спеціальної форми запиту та без неї. Інформаційно-пошукові мови поділяються на два основні типи:
ІПС можуть використовуватися для зберігання і пошуку нормативних, планових, звітних та інших документів, даних для наукових досліджень. Такі системи відрізняються одна від одної за багатьма ознаками, але при вирішенні завдань збору, зберігання і видачі інформації мають спільні процедури. Г. Тесленко визначає такі:
Для отримання доступу до веб-сторінок необхідно встановити браузер, що дозволяє переглядати вміст гіпертекстових документів. Веб-браузер (от англ. Web browser) - програмне забезпечення для перегляду веб-сайтів, тобто для запиту веб-сторінок, їх обробки, виведення та переходу від однієї сторінки до іншої. Наведемо перелік браузерів: Найбільш ефективним способом вирішення отримання достовірних інформаційних ресурсів є організація інформації в інформаційні системи, електронні публікації та колекції, відображені у форму електронних бібліотек. Електронні бібліотеки - це розподілені каталогізовані інформаційні системи, що дозволяють зберігати, обробляти, поширювати, аналізувати, а також організовувати пошук у різноманітних колекціях електронних документів через глобальні мережі передачі даних. Електронні публікації наукових колекцій - це одна з форм зберігання та обміну інформацією. Для неї характерні, насамперед, динамічність (можливість оновлення) і глобальний доступ (через комп'ютерні мережі). |
<< | ЗМІСТ | >> |
---|