Повна версія

Головна arrow Філософія arrow Філософія

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

ВІД АВТОРА

Шановний читач! Сподіваюсь, що ця книга допоможе Вам осягнути начала філософії. Філософія - одна з форм самопізнання й самоствердження людини у світі. Бажаю Вам, шановний читач, скористатися філософією як інструментом пізнання себе і світу.

Пропонований інтерактивний курс лекцій орієнтований на творче пізнання філософії. У кожній темі крім інформативної частини (формулювання основних категорій, опорні схеми, виклад найбільш важких і актуальних проблем) запропоновані індивідуальні творчі завдання, тести, кросворди які допоможуть Вам глибше засвоїти основні положення, змусять подумати, звернутися до інших джерел, оригінальних філософських текстах.

Дякую своїм колегам, рідним і студентам - усім, хто допоміг у підготовці і виданні цього підручника.


ВСТУП

ФІЛОСОФІЯ - СФЕРА ЛЮДСЬКОЇ КУЛЬТУРИ

План

  • 1. Філософія - це любов
  • 2. Філософія як тип світогляду
  • 3. Філософія як наука

Починаючи свій шлях осягнення філософії, відкрийте свій зошит з назвою "Моя Філософія" і залишіть відповіді на два перших запитання:

  • 1. Філософія це .. .
  • 2. Чому Я хочу вивчати філософію?

Можете замінити слово "хочу" словом "повинен"; хоча самі знаєте, що хотіти завжди краще. Людина підвладна перевести "повинен" в "хочу" і тоді будь-яку важку справу робити буде радісно.

Визначень філософії нескінченна безліч. Ваше визначення буде +1. Ми зупинимося на декількох визначеннях.

Філософія - це любов!

Яка це любов? Що за дурниця, визначати поняття через інше ще більш багатозначне і невизначене...Якщо це любов - то яка? - чую я відразу хор заперечень...

Спробую на них відповісти.

Етимологічно слово "філософія" відбулося від 2-х грецьких коренів:

Phileo - любов, люблю Sopfia - мудрість

і в дослівному перекладі означає: Любов до Мудрості або Любов до Істини

Як Ви думаєте, чому не просто - Мудрість, а Любов до Мудрості. Яка особлива риса закладена в цих двох словах?

І якщо любов це один зі способів відношення людини до світу (або частини світу) і до самого себе, то філософія містить у собі моральну, естетичну і інтелектуальну складову цього відношення.

У Людвіга Фейербаха є цікаве порівняння релігії і філософії: "Релігія - це перша любов, юнацька любов, та любов, яка думає, що вона пізнанням втрачає свій предмет. Навпаки, філософія - подружня любов, любов чоловіка, яка доставляє йому володіння і насолоду своїм предметом, але тому також руйнує всю принадність ілюзій, які пов'язані з таємничістю першої любові".

Визначення філософії як інтелектуального Еросу (інтелектуальної любові) властиве багатьом філософам і виникає із слів: від грецького φιλεω) - люблю і δσφία - мудрість) - любов до мудрості (любомудріє) або любов до істини. "Філософія, любов розуму, - пише С. Трубецький, - направляється в дійсності на істину не емпіричну, але загальну, всесвітню. Філософ шукає цю загальну мудрість, цю Софію і любить її в рамках своєї системи"2.

Філософія виникла приблизно три тисячі років тому відразу в декількох вогнищах людської цивілізації. У той час людина досягла певного рівня самолюбові, бажання пізнати саму себе, відокремити себе від навколишнього світу, у чомусь підняти себе над світом.

Допитливий і критично настроєний співрозмовник відразу запитає: "Що, людина тільки три тисячі років тому почала пізнавати себе? А що вона робила інші п'ять мільйонів років? Або, не вдаючись в історію пітекантропів, згадаємо, що біологічна еволюція людини закінчилася 40-35 тисяч років тому; тобто Home sapiens - (людина розумна) живе на Землі вже як мінімум 40-35 тисяч років"?

Цілком правильно мислите, шановний співрозмовник. І тут ми перейдемо до наступного визначення.

 
<<   ЗМІСТ   >>