Головна Банківська справа
Банківські операції
|
|
|||||
Довгострокове кредитування як форма інвестиційної діяльності банківІнвестиції банківських установ можна розподіляти на прямі та портфельні (у цінні папери). Прямі банківські інвестиції класифікують так:
Довгострокові інвестиційні кредити в будівництво (довгострокове кредитування капітальних вкладень) банки надають тим підприємствам, у яких немає (або недостатньо) коштів на розвиток виробництва чи розвиток соціальної інфраструктури. Довгострокові кредити в інвестиційну діяльність повинні відповідати таким вимогам:
Банківське інвестиційне кредитування розглядають із позицій трьох основних етапів кредитного процесу. Перший етап – це розроблення напрямів кредитної роботи (оцінювання макроекономічної та інвестиційної ситуації у країні та регіоні, розроблення внутрішніх нормативних документів, підготовка персоналу, ризик-менеджмент). Другий етап – безпосереднє надання інвестиційного кредиту. Третій етап - банківський моніторинг. Порядок надання і погашення банківського кредиту в інвестиційну діяльністьКредит в інвестиційну діяльність надають кредитоспроможним позичальникам, під ліквідне забезпечення на підставі такого пакета документів:
Кожен банк розробляє свої вимоги до пакета документів для надання довгострокового кредиту в інвестиційну діяльність. Кредитні відносини регулюються кредитним договором, видається кредит безготівково на оплату розрахункових документів (найчастіше за допомогою відкритої кредитної лінії). Погашається кредит після введення об'єкта в експлуатацію, коли позичальник отримає прибуток, частина якого направляється на погашення. Відомі такі способи погашення інвестиційних кредитів:
Конкретний строк погашення кредиту залежить від виду кредиту, окупності витрат, платоспроможності та фінансового становища позичальника, кредитного ризику та оборотності кредитних ресурсів. Для цього розраховують повний строк використання кредиту за формулою: де Період використання – це строк будівництва, реконструкції тощо; Пільговий період – період часу з моменту введення проекту в експлуатацію до дня досягнення проектних техніко-економічних показників; Період погашення – це період, упродовж якого, починаючи із дня введення об'єкта в експлуатацію, позичальник повністю погасить кредит із всіх джерел погашення. Період погашення розраховується за формулою: Кредитний моніторинг інвестиційного кредиту передбачає основний контроль за дотримання позичальником принципів кредитування, збереженням застави; додатковий моніторинг, що проводиться на стадії освоєння інвестицій та після введення об'єкта в експлуатацію. Довгострокове кредитування за рахунок бюджетних коштівДовгострокове кредитування за рахунок бюджетних коштів можна класифікувати як державний інвестиційний кредит. Кредитором у цьому разі виступає держава, інвестори-замовники - міністерства, відомства та інші державні органи виконавчої влади, позичальники – державні підприємства, малі підприємства тощо, посередники – банківські установи. Кредит надається на будівництво, реконструкцію, технічне переоснащення підприємств та об'єктів. Сьогодні в Україні державне інвестиційне кредитування здійснюється за рахунок коштів Інвестиційного фонду України, сформованого із бюджетних коштів. Обсяги цього кредитування, напрями визначаються державною інвестиційною політикою. Інвестиційне державне кредитування здійснюється через установи банків, прелік яких установлюється Кабінетом Міністрів України та Національним банком України. Для одержання цього виду кредиту інвестори подають заявки та пакет документів, а рішення про надання кредиту ухвалює Національний банк України разом із Мінфіном та Міністерством економіки, виходячи з обсягів. Інвестиційного фонду України. На підставі рішення укладається кредитна угода між НБУ і уповноваженими банками. Уповноваженим банкам направляється план фінансування капітальних вкладень на рік із поквартальною розбивкою та перелік будов, платіжним дорученням банкам перераховують відповідні кошти з Інвестиційного фонду України. Кредитні відносини між банками та позичальниками також основуються на укладених кредитних угодах. Гарантом погашення довгострокового державного кредиту є відповідне міністерство, цільове використання кредиту контролює НБУ. Позичальник починає погашати кредит за рахунок власних коштів через рік після закінчення нормативного строку будівництва, реконструкції чи технічного переоснащення об'єкта кредитування. Кошти погашеного кредиту перераховуються банком на рахунок Інвестиційного фонду з подальшим поверненням у державний бюджет. |
<< | ЗМІСТ | >> |
---|