Повна версія

Головна arrow Географія arrow Країнознавство

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Країни Західної Африки

До цього регіону належать 16 країн. Вони дуже відрізняються за площею та чисельністю населення, але об'єднуються в один регіон переважно на основі географічних та історичних чинників. У минулому це була та частина Африки, звідки переважно вивозили рабів до Америки. Найпотужнішою державою цієї частини материка, її регіональним лідером, є Нігерія.

Нігерія

Загальні відомості. Офіційна назва — Федеративна Республіка Нігерія. Столиця — Абуджа (близько 400 тис. осіб). Площа — 933 тис. км (31-ше місце у світі). Населення — понад 130 млн осіб (10-те місце). Державна мова — англійська. Грошова одиниця — найра.

Географічне положення. На півдні Нігерія має широкий вихід до Гвінейської затоки. Безпосередніми сусідами цієї країни є: на півночі — Нігер, на заході — Бенін, на сході — Чад і Камерун. У цілому географічне положення Нігерії є середньо-сприятливим для п розвитку. Віддалені від океану частини мають набагато гірше географічне положення, ніж прибережні.

Історія виникнення та розвитку. До появи тут європейців на території сучасної Нігерії існували держави народів гауса та йору ба. Найвідоміші з них Іфе, Бенін, Борну. З другої половини XV ст. на узбережжі Гвінейської затоки з'явилися європейці. Нинішнє узбережжя Нігерії в середні віки стало частиною так званого Невільницького Берега. Тут здійснювалася інтенсивна торгівля рабами, звідси їх вивозили до інших частин світу, переважно до Америки. У XIX ст. тут виник султанат Сокоти. На другу половину цього століття припадає британська колонізація нинішньої території Нігерії. Тут було створено власну колонію і протекторат Нігерія. З 1960 р. проголошено незалежність, Нігерія стає членом Британської Співдружності Націй, а у 1963 р. федеративною республікою. З того часу й донині відбуваються державні перевороти, які стали нормою життя, та правління військових; протягом 1967—1970 pp. навіть тривала громадянська війна, під час якої загинуло понад 2 млн осіб.

Державний устрій і форма правління. Нігерія — федеративна держава, президентська республіка. Глава держави й уряду — президент. Законодавча влада належить парламенту, який складається з 360 депутатів. Країна складається з 36 штатів і 1 столичного округу.

Природні умови та ресурси. У рельєфі Нігерії переважають рівнини та височини. Узбережжя низовинне, заболочене та вкрите мангровими лісами. Далі на північ рівнина стає все горбистіша, поступово піднімається, врешті-решт утворюючи плоскогір'я Джос і Баучі. Біля кордону з Камеруном у гірському масиві Адамава знаходиться г. Дімланд (2042 м). Це найвища точка країни.

На більшій частині території Нігерії панує екваторіальний клімат. Протягом року середні температури коливаються від +26 °С до +33 °С. Кількість опадів дуже зменшується від південного узбережжя на північний схід від 4000 мм до 500 мм. Це пов'язано з тим, що на узбережжі клімат впродовж цілого року вологий, а на північному сході спостерігається тривалий сухий сезон, коли дмуть вітри із Сахари.

Найбільшою річкою Нігерії є повноводний Нігер. Це велика судноплавна водна магістраль. Великих озер немає, за винятком прикордонного Чаду. Це озеро впродовж року, залежно від сухого та вологого періодів, то розливається, то різко зменшує свою площу.

У вологих південних районах країни багатий рослинний світ. Тут поширені густі екваторіальні ліси з цінними видами дерев, зокрема червоним деревом та олійною пальмою. Зі зменшенням опадів у північному напрямку ліси спочатку переходять у савану, а потім і в напівпустелю. Тваринний світ у густозаселеній Нігерії дуже винищений.

Основу мінеральних ресурсів Нігерії складають енергоносії та руди кольорових металів. Видобувають нафту (110 млн т), природний газ, кам'яне та буре вугілля. Значними є запаси залізної та титанової руд, олова, цинку, свинцю. Є родовища молібдену, вольфраму, цирконію, ніобію, урану тощо. Поширені родовища хімічної сировини (фосфорити, кухонна сіль) та будівельних матеріалів (азбест, вапняки, мармур).

Населення. Середня густота населення в Нігерії становить приблизно 150 осіб на 1 км2. Цей показник зменшується у північному напрямку. Народжуваність у країні одна з найвищих у світі та дорівнює 42%о. При смертності 13%о природний приріст становить 29%о. Сільське населення все ще переважає, однак частка міського населення швидко зростає та вже перевищила 44%. Етнічний і релігійний склад населення надзвичайно строкатий. Народи гауса, йоруба, ібо становлять близько 20% жителів країни, фульбе — 11, ібібіо — 6, канурі — 5, едо — 4% і т. д. Різноманітний релігійний склад населення: мусульмани-суніти становлять близько 50%, протестанти — 27, католики — 13, прихильники традиційних африканських вірувань — 10%.

Господарство. За обсягом ВНП Нігерія друга після ПАР країна Африки. В економіці домінує сільське господарство. Рослинництво працює як на задоволення продовольчих потреб (вирощують просо та сорго, рис і кукурудзу), так і на експорт (какао, арахіс, природний каучук, бавовна). За обсягами вирощування проса та сорго Нігерія займає у світі відповідно друге та третє місця, а арахісу та какао — четверте та шосте відповідно. У тваринництві розводять кіз, велику рогату худобу та овець. Харчовий раціон жителів приморських районів, а також тих, які мешкають уздовж річки Нігер і біля озера Чад, доповнює риба. Її виловлюють понад 400 тис. т на рік.

Серед галузей промисловості виділяється гірничодобувна, що представлена насамперед нафтовидобуванням. Інші основні галузі добувної промисловості дають країні вугілля, уран, олово, сіль і фосфати. За видобутком урану Нігерія посідає п'яте місце у світі. Інший важливий сектор індустрії країни зайнятий переробкою сільськогосподарської сировини. Серед них виділяються бавовноочисні та текстильні підприємства. Зростає виробництво в цементній промисловості.

Транспортне забезпечення країни недостатнє. У Нігерії взагалі немає залізниць. Дуже мала протяжність автомобільних шляхів — 20 тис. км. Крім того, лише 30% з них мають асфальтове покриття. З метою судноплавства використовують р. Нігер, а також порти морського узбережжя, звідки вивозиться переважно нафта та сільськогосподарська продукція. Міжнародні аеропорти функціонують у столиці та в місті Агадасі.

Культура та соціальний розвиток. Історико-культурна спадщина небагата. Архітектурні об'єкти датуються XVI ст. Рівень соціального розвитку все ще низький. Письменних у країні трохи більше 50%. Менше половини населення має доступ до якісної питної води. Погана ситуація і з медичним обслуговуванням: на 6 тис. осіб припадає аж один лікар. Вражаючою є смертність дітей до 1 року — понад 85%. Короткою є також середня тривалість життя чоловіків і жінок, відповідно — 52 та 54 роки. Великі проблеми в Нігерії і з дотриманням прав людини. Ця держава має один з найвищих у світі рівнів злочинності та корумпованості.

Федеративна Республіка Нігерія визнала незалежність України 11 березня 1992 р. Підписання Протоколу про встановлення дипломатичних відносин між двома державами відбулося 10 грудня 1992 р. Зовнішньоторговельний оборот між двома країнами постійно зростає з великим додатним сальдо для України.

Запитання та завдання

  • 1. Назвіть і покажіть на карті безпосередніх сусідів Нігерії.
  • 2. Що є основою мінеральних ресурсів Нігерії?
  • 3. Яке місце в Африці посідає Нігерія за обсягом ВНП?
  • 4. Яка галузь промисловості у Нігерії є основною?
 
<<   ЗМІСТ   >>