Повна версія

Головна arrow Туризм arrow Рекреаційна географія

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Кіпр

Кіпр — третій за величиною острів Середземного моря. Це однойменна невелика країна з площею 9,25 тис. км2, що трохи більша за найменшу область України, з населенням у 850 тис. осіб, яка щорічно приймає понад 3 млн туристів з усього світу. Кіпр є яскравим прикладом того, як розумна й ефективна влада з допомогою рекреаційно-туристичного комплексу перетворила країну зі складними політичними проблемами на земний рай.

37 % території острова окуповано турецькими військами, 3 % — займають британські військові бази. Країна знаходиться на межі складного геополітичного розлому в найнестабільнішому у світі регіоні Південно-Західна Азія і разом з тим процвітає. її прийняли до ЄС, що є свідченням високих демократичних і життєвих стандартів. У країні 200 тис. внутрішніх біженців і один з найвищих у світі рівнів соціальної захищеності населення.

На Кіпрі вдалося найбільшою мірою використати унікальне поєднання сприятливих кліматичних особливостей з багатою, просякнутою міфами і легендами, історією. Чого варта лише легенда про те, що саме тут богиня краси Афродіта вийшла на берег із морської піни, або історичний факт, що в 36 р. дон. е. Марк Антоній подарував цей острів єгипетській цариці Клеопатрі як весільний подарунок. Тут же одружився знаменитий англійський король Річард Левове Серце.

З давніх-давен вигідне географічне положення на перехресті морських шляхів Середземномор'я, благодатний клімат перетворили Кіпр на генератор потужних цивілізацій Європи, Азії та Африки. Сліди цих подій донині збереглися на острові у вигляді руїн давньогрецької і римської доби, замків хрестоносців, християнських храмів і святинь мусульман, що нині є об'єктами туризму.

Хоча на Кіпрі яскраво виражений літній туристичний сезон, острів фактично може приймати відпочиваючих цілий рік. Середня температура найхолоднішого місяця січня дорівнює +16,7 °С, у листопаді — +22,6, грудні — +18,6 °С. Кіпр особливо рекомендують відвідати хворим і літнім людям. Тут дуже незначні коливання атмосферного тиску. З моря постійно дме легкий бриз, насичений мінеральними солями, який охолоджує спекотне повітря. Морська вода надзвичайно чиста і прозора. Влада дуже суворо слідкує за дотриманням усіх санітарних норм.

Найвищої середньої температури (+23,8 °С) морська вода досягає у вересні. Це, напевно, найкраща пора на Кіпрі. У цей час тут особливо розвинутий діловий туризм. Уряд країни намагається перетворити її на важливий міжнародний центр бізнесу та інвестування.

З метою активізації рекреаційно-туристичної діяльності на Кіпрі практично використовують усі наявні можливості, одна з яких — свята. На острові багато свят, деякі збереглися ще з античних часів. Особливою популярністю у туристів користуються Карнавал квітів у травні і Фестиваль вина у вересні.

Давня і багата історія Кіпру, яка формувалася на межі різних цивілізацій і культур, створила тут своєрідне мультикультурне середовище. Хоча на острові переважає грецьке населення, воно відрізняється від населення у самій Греції. Ментальність місцевих жителів формувалася впродовж віків і тисячоліть під впливом ассирійців, єгиптян, персів, римлян, візантійців, венеціанців, турків і британців, вплив яких відчутний і нині. На Кіпрі знаходяться військові бази Великої Британії, до 90 % кіпріотів вільно володіють англійською мовою. Крім того, законодавча база Кіпру ґрунтується на британському законодавстві.

Кіпр дуже люблять європейці. Це безпечна країна без кримінального середовища. Тут дотримуються британських законів і діє британська система реєстрації земельної власності. Все більше американців і європейців купують нерухомість на Кіпрі. Острів перетворився на світову гавань яхт і невеликих приватних кораблів, які чекають на своїх власників, даючи країні великі прибутки.

Нині 37 % території Кіпру окуповані турецькими військами. Це найкращі та найродючіші землі. У 1974 р. під час окупації всі думали, що республіка перебуває на межі повного економічного занепаду. Але грекам-кіпріотам дуже швидко вдалося з допомогою рекреації та туризму підняти економіку і підвищити життєвий рівень народу. Нині в природно набагато вигіднішій окупованій частині турки-кіпріоти живуть порівняно бідніше, ніж греки-кіпріоти на основній частині острова.

Уже з 1976 р. уряд Кіпру почав усіляко заохочувати офшорний бізнес, що супроводжувалося цілеспрямованою політикою державної підтримки розвитку рекреаційно-туристичного комплексу з метою перетворення острова на велику туристичну зону. Ця політика поєднувалася з традиційно високим рівнем послуг, а також значно нижчим, ніж у розвинутих країнах, рівнем цін.

Не забувають на Кіпрі і про створення природних заповідників. Тут знаходяться природні резервати Акротірі, Ейленья, Пафоський ліс, Тілірія, які є не просто природоохоронними територіями, а Й туристичними об'єктами.

Найбільше історико-культурних і архітектурних туристичних об'єктів розташовано у столиці Кіпру місті Нікосії, яке характеризується неймовірним поєднанням епох і культур. Чудове старе місто захищене архітектурним шедевром, венеціанською фортецею з 11 вежами. 6 ній готичні собори поєднуються з мечетями. Туристів приваблюють ансамбль ринку Бедестян (XIV—XVI ст.) і численні православні храми XVI ст.

У столиці багато музеїв: Національний, Національних реліквій, Національної боротьби, Народної творчості, Ювелірного мистецтва, Фольклорний, Візантійський, Муніципальний, Левендіон, Ікон, Галерея сучасного мистецтва, Кіпрський турецький та ін.

Друге за величиною місто Кіпру Лімассол одночасно є його головним морським портом і важливим туристичним центром. Це місто-курорт із середньовічним замком, у якому вінчався Річард Левове Серце з Беренчарією. Є тут відомий амфітеатр і руїни стародавнього міста Аматус. Лімассол приваблює туристів аквапарком і нічним життям.

У Ларнаці, третьому за величиною місті Кіпру, знаходиться головний міжнародний аеропорт. Місто відоме тим, що тут народився філософ Зенон, Святий Лазар, у мечеті похована тітка пророка Мухаммеда — Умм Харам. Поблизу міста розташоване солоне озеро, куди зимою мігрують тисячі рожевих фламінго. Неподалік Ларнака розмішується курорт Айя-Напа. Тут є великий аквапарк, лунапарк і дельфінарій.

Цікавим для туристів є невелике місто Фамагуста, оточене мурами XIV—XV ст. і величною фортецею. Готичні собори, пізніше перебудовані у мечеті, дивують своїм незвичним виглядом. Туристи обов'язково відвідують знаменитий венеціанський "Замок Отелло" і Музей археологічних старожитностей. У "Замку Отелло" за переказами венеціанський мавр Отелло задушив свою дружину Дездемону.

Місто Пафос, біля якого знаходиться другий міжнародний аеропорт Кіпру, в давнину було столицею країни. Тут багато об'єктів туризму. Серед них вирізняються катакомби Соломона, цвинтар королів, мозаїки Діонісія, колона Апостола Павла.

У північно-західній частині острова розташоване місто Поліс. Це старовинне місто оточене чудовими туристичними об'єктами: заповідником Акамас, рибальськими бухтами села Лачі та відомими "Купальнями Афродити".

Запитання та завдання

  • 1. Яка площа Кіпру?
  • 2. Назвіть об'єктивні та суб'єктивні чинники, які сприяли перетворенню Кіпру на світовий центр туризму.
  • 3. Яка зима на Кіпрі?
  • 4. Чому так люблять Кіпр європейці?

б. Коли була окупована значна частина Кіпру?

  • 6. Яку економічну політику здійснює уряд країни?
  • 7. Які музеї є в столиці?
  • 8. Чим відоме місто Ларнак?
  • 9. Яке місто було давньою столицею Кіпру?
 
<<   ЗМІСТ   >>