Повна версія

Головна arrow БЖД arrow Охорона праці

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Для чого використовують захисне відключення?

Небезпека ураження струмом обумовлюється напругою дотику (£/доя1, В) а відтак силою струму, що може пройти через тіло людини (/„ А). Як відомо.

де /?А - опір тіла людини, Ом.

Якщо напруга дотику в момент торкання людини до корпуса або фази мережі перевищує допустиме значення, то виникає реальна загроза ураження струмом і мірою захисту в цьому випадку може стати лише розрив ланцюга струму, тобто відключення відповідної ділянки мережі. Для виконання цього завдання використовують захисне відключення.

Захисним відключенням називається швидкодіючий захист, який забезпечує автоматичне відключення електроустановки при виникненні небезпеки ураження людини струмом.

Заземлення і занулення не завжди гарантують безпеку людей. Захисне вимикання значно швидше ніж занулення відключає пошкоджену ділянку установки чим більш гарантовано забезпечує захист людей від ураження електричним струмом.

У яких випадках застосовують захисне вимикання?

Захисне вимикання застосовують тільки в електричних установках напругою до 1000 В як самостійний захист або одночасно з заземленням:

в пересувних електроустановках з ізольованою нейтраллю генератора;

у стаціонарних установках з ізольованою нейтраллю для захисту працюючих з ручними електроінструментами;

у стаціонарних електроустановках з глухозаземленою нейтраллю на окремих віддалених від трансформаторів споживачах великої потужності, на яких захист занулення неефективний;

в умовах підвищеної небезпеки ураження електричним струмом. Сфера застосування пристроїв захисного вимикання практично не обмежена. Вони можуть використовуватись у мережах будь-якого призначення і з будь-яким режимом нейтралі. Однак найбільше поширення вони отримали у межах до 1000 В, особливо там, де важко здійснювати ефективне заземлення або занулення, коли є висока імовірність випадкового дотику до струмоведучих частин (пересувні електроустановки, ручний електроінструмент).

Які вимоги ставляться до захисного вимикання і які функції воно виконує?

Захисне вимикання можна використовувати як основний вид захисту або разом із заземленням і зануленням.

До влаштування захисного вимикання ставлять такі вимоги: самоконтроль, надійність, висока чутливість і малий час вимикання.

Захисне вимикання окремо чи сукупно з іншими засобами захисту виконує такі функції:

захист при замиканні на землю або корпус обладнання;

захист при появі небезпечних струмів витікання;

захист при переході вищої напруги на сторону нижчої;

автоматичний контроль кола захисного заземлення і занулення.

Як виконується захисне вимикання?

Захисне вимикання виконується дуже чутливими і швидкодіючими захисними виникаючими пристроями. Чутливість і швидкоплинна дія їх значно перевищує автоматичні вимикачі або інші запобіжні елементи.

В електричних схемах захисних вимикаючих пристроях використовують чутливі елементи, які реагують на появу струму в нульовому проводі, напруги на корпусі пошкодженого електрообладнання та ін.

Захисні вимикаючі пристрої спрацьовують за 0,1-0,05 с, в той час як занулення за 0,2 і більше секунд. При такій короткочасній тривалості проходження струму через тіло людини безпечним буде струм навіть величиною 500-600 мА. Враховуючи те, що опір тіла людини 1000 Ом, то струм наведеної величини може протікати по тілу людини тільки у тому випадку, коли його напруга буде становити 500-650 В, а такої напруги в електричних мережах напругою 380/220 В із заземленою нейтраллю бути не може навіть при аварійному режимі у надзвичайних ситуаціях.

Захисне вимикання також застосовується у тих випадках, коли улаштування заземлення буде спричиняти значні труднощі (скельні грунти) або буде недоцільним внаслідок рухомого фронту робіт.

Отож захисні вимикаючі пристрої є надійним захистом людей від ураження електричним струмом.

Одним із заходів забезпечення безпеки в електроустановках є використання малих напруг порядку 36,34,12 В і менше: для ламп місцевого освітлення біля верстатів; для переносних ламп (12 В); живлення електропаяльників, електродрелів і іншого електричного інструмента.

 
<<   ЗМІСТ   >>