Повна версія

Головна arrow БЖД arrow Охорона праці в туристському комплексі

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Вимоги безпеки при виконанні ремонтних і будівельних робіт

Бетонні та залізобетонні роботи. У комплекс робіт входять монтаж і установка опалубки, а також підтримуючих Ті лісів, підмостів, робочих настилів; монтаж і установка арматури; бетонування конструкцій: догляд за бетоном у процесі Його твердіння; розбирання і ремонт опалубки, що підтримує ліси і підмостя.

Вимоги безпеки при транспортуванні й укладці бетонної суміші залежать від способу виконання цих робіт. При подачі бетонної суміші в опалубку автосамоскидами по естакадах останні обладнуються відбійними брусами, що обмежують прямування машин. На естакадах мають бути передбачені проходи для людей. Під час подачі бетонної суміші автосамоскидами з мостів 1 естакад прямування людей по ним не допускається.

При укладці бетонної суміші з не відгороджених площадок на висоті > 1,3 м, а також при бетонуванні конструкцій, що мають ухил > 30°, бетонники повинні працювати в захисних поясах, прикріплених до надійних опор, визначених виконавцем робіт.

Теслярські та столярні роботи. Роботи з дерева прийнято підрозділяти на теслярські та столярні. Теслярські роботи характеризуються грубим опрацюванням деревини і спрощеним стикуванням окремих елементів конструкцій. Столярні роботи відрізняються від теслярських великим розмаїттям виробів і високою чистотою опрацювання поверхні. Хоча більшість дерев'яних виробів, застосовуваних у будинках, виготовляють на деревообробних підприємствах І доставляють на об'єкт у готовому вигляді, цілком відмовитися від виконання теслярських і столярних робіт на об'єкті поки неможливо. Це пояснюється тим, що в період установки і навішування виріб, як правило, необхідно підганяти, а довгомірні та великомасштабні вироби, що доставляються частинами, укрупнювати безпосередньо на об'єктах. До складу теслярських робіт входить установка огорож навколо будівельного майданчика і прорізів, установка тимчасових кріплень укосів траншей і котлованів, будівництво тимчасових навісів і закритих складських приміщень, складання щитів, врізання замків, установка плінтусів, лиштв, монтаж елементів дерев'яного облицювання. Ці роботи виконують за допомогою ручних інструментів 1 механізмів.

До робіт з устрою лісів, підмостів, опалубки допускаються робітники, навчені за відповідною програмою, що здали іспит з техніки безпеки і мають посвідчення на право роботи, а також пройшли інструктаж з охорони праці.

У процесі опрацювання деревини виконують такі основні операції: стісування - сокирою; розпилювання - пилкою, лучковою пилкою або дисковою електропилою; запилювання схованих пазів - пилкою-наградкою; грубу острожку - шерхебелем (більш тонку -рубанком), острожку довгомірних елементів - фуганком або електрорубанком; довбання - долотом, стамескою з різними ріжучими крайками, електродрелями; зачищення поверхонь виробів - циклами, напилками, шкурками, електрошліфувальними машинами.

Покрівельні роботи. Ремонт дахів і покрівель звичайно виконують у теплий і сухий час року. При значних обсягах робіт складаються проекти їх виконання.

Перед допуском робітників на дах майстер особисто перевіряє тривалість і надійність його конструктивних елементів: горища, стропил, обрешітки, парапетні огородження. Залежно від стану цих елементів передбачаються заходи безпечного ведення робіт, але в будь-яких випадках, незалежно від виду робіт на покрівлі, насамперед ремонтують або зміцнюють парапетні огородження. Щоб уникнути враження людей електричним струмом, знеструмлюють електропроводки, що проходили по покрівлі або над нею. Всі електросилові установки та світлові реклами відключають.

Під час ожеледі, рясного туману, вітру силою в 6 балів і більше, зливового дощу і сильного снігопаду, а також із настанням темноти роботи на покрівлі припиняються.

При рулонних покрівлях застосовують гарячі та холодні мастики. Мастику, виготовлену на централізованих установах, доставляють на об'єкту спеціально обладнаних машинах: мастиковозах, автогудронаторах або термосах-причепах. На дах її транспортують за допомогою установок, що складаються з приймального бункера і шестеренчастого насоса, по трубопроводах безпосередньо на робочому місці. З автогудронатора мастику перекачують у термоси і доставляють на дах. Приладдя для робіт з мастикою показані на рис. 5.21.

Приладдя для роботи з мастикою

Рис. 5.21. Приладдя для роботи з мастикою: а - бачок для переноски гарячої мастики; б - дозувальний ківш.

Малярські роботи. При виконанні малярських робіт трудівники мають справу з різноманітними хімічними речовинами (розчинниками, пігментами, сикативами, пластифікаторами), багато з них шкідливо діють на організм людини. Токсичну дію на людину мають органічні розчинники, що швидко сохнуть: толуол, ксилол, ацетон, уайт-сггіріт та Ін. Всі розчинники швидко випаровуються на відкритому повітрі, тому ємкості, в яких вони зберігаються, повинні герметично закриватися.

Колір лакофарбовим матеріалам надають пігменти, багато з яких нешкідливі для людини, наприклад, титанові білила, марс червоний, вохра, залізний сурик, ультрамарин синій. Проте деякі з них при недотепному використанні Можуть викликати найтяжчі отруєння (білила свинцеві, цинкові, зелень свинцева, крон свинцевий). Токсичні властивості пігментів варто враховувати при їх подрібненні, просіюванні, готуванні лакофарбових матеріалів і при фарбуванні ними поверхонь. При роботі з лакофарбовими матеріалами робітники обов'язково повинні використовувати засоби індивідуального захисту і спецодяг. Якщо склад фарби або розчинника робітникам невідомий, то використовувати їх без проведення спеціального аналізу і дозволу органів санітарного огляду забороняється.

При виконанні внутрішніх малярських робіт на складах, що виділяють шкідливі летючі пари, слід забезпечити гарну вентиляцію приміщень із таким розрахунком, щоб протягом часу в приміщеннях відбувався дворазовий обмін повітря. Але й у цих умовах малярі не повинні перебувати в таких приміщеннях більше 4 годин. Після закінчення цього часу керівник зобов'язаний надати їм роботу в приміщенні з чистим повітрям. Особливу увагу варто приділяти вентиляції повітря при фарбуванні поверхонь, що нагріваються (труб, радіаторів центрального опалення). Застосування перхлорвінілових лаків і емалей для фарбування внутрішніх поверхонь і закритих ємностей вирішується за умови виконання робіт у протигазах із примусовою подачею чистого повітря.

Під час фарбування приміщень водяними розчинами електричні дроти, намокнувши, можуть стати джерелом поразки робітників електричним струмом. Тому на час виконання робіт вони мають бути відключені від мережі.

При виконанні опоряджувальних робіт іноді користуються кислотами, що доставляються на будівництво концентрованими.

Потрапляння такої кислоти на тіло, в очі або всередину організму призводить до важких наслідків. Розбавляючи кислоту, її варто вливати тонкою цівкою у воду, а не навпаки. Робочий, виконуючи операції з кислотою, повинен бути в гумових чоботах і рукавичках, захисних окулярах і респіраторі.

 
<<   ЗМІСТ   >>