Головна Банківська справа
Банківські операції
|
|
|||||
Брокерські операції банків із цінними паперамиБрокерські операції банків із цінними паперами характерні тим, що тут банки діють на фондовому ринку не за рахунок своїх коштів, а за кошти клієнтів і в їхніх інтересах. Брокерські операції банків можуть здійснюватись на підставі договору комісії або договору-доручення. У першому разі банк діє від власного імені, у другому - від імені клієнта. Типова комісійна угода передбачає укладення двох договорів:
Як правило, перш ніж укласти комісійну угоду на купівлю цінних паперів, комітент перераховує в розпорядження банку-комісіонера на свій поточний рахунок необхідну грошову суму, а при укладенні договору комісії на продаж комітент наперед депонує в банку-комісіонера ті цінні папери, які він бажає продати. Крім цього, комітент повинен сплатити комісійну винагороду банкові за ці операції. Банк також може здійснювати комісійну брокерську операцію з власної ініціативи, тобто комісіонер може купити в комітента цінні папери за рахунок власних коштів чи продати йому цінні папери з власного портфеля на продаж, причому це повинні бути папери, допущені до офіційної чи регульованої торгівлі на фондових біржах. Брокерські операції на підставі договору-доручення передбачають доручення клієнта банкові купити чи продати цінні папери від його імені і за його рахунок. За цю операцію довіритель сплачує банкові (довіреній особі) комісійну винагороду, обумовлену в договорі. Банк може здійснювати цю операцію двома способами:
Для виконання вказівки клієнта банк подає на фондову біржу доручення, що складається із заяви на купівлю чи пропозиції на продаж цінних паперів. Види доручень можуть бути такими:
Розрахунково-клірингові операції здійснюються поза біржею (депозитарною системою), сюди відносять такі операції:
Місце банків у Національній депозитарній системіОперації з цінними паперами на фондовому ринку обов'язково повинні закінчуватися здійсненням розрахунків за ними, збереженням і подальшим їх обслуговуванням. Усі ці операції здійснюють у ринкових державах світу розрахункові центри і депозитарії. В Україні створено Національну депозитарну систему, яка діє відповідно до Закону України "Про національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні", Положення про депозитарну діяльність Національного банку України і здійснює, відповідно, депозитарну, розрахунково-клірингову і реєстраційну діяльність. Депозитарна діяльність - це надання послуг щодо зберігання (депонування) цінних паперів незалежно від форми їх випуску, відкриття та ведення рахунків у цінних паперах, обслуговування операцій на цих рахунках (включаючи кліринг та розрахунки за угодами щодо цінних паперів), обслуговування операцій емітента щодо випущених ним цінних паперів. Національна депозитарна система складається з двох рівнів. Нижній рівень – це зберігачі, які ведуть рахунки власників цінних паперів (рахунки в цінних паперах), та реєстратори власників іменних цінних паперів. Зберігачами можуть бути банки, які мають дозвіл Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, узгоджений із Національним банком України на зберігання та обслуговування цінних паперів, і торговці цінними паперами. Реєстраторами є юридичні особи, які мають дозвіл на ведення реєстрів власників іменних цінних паперів (зберігачі теж можуть вести такі реєстри, але тоді їм не дозволяється здійснювати будь-які операції з цінними паперами, реєстр власників, яких вони ведуть). Верхній рівень – це Національний депозитарій України, що здійснює кодифікацію цінних паперів, стандартизацію депозитарного обліку та взаємодію з депозитаріями інших країн, депозитарій Національного банку України та Депозитарій Міжрегіонального фондового союзу, що ведуть рахунки в цінних паперах для зберігачів та здійснюють кліринг і розрахунки за угодами щодо цінних паперів. Клієнтами депозитаріїв є зберігачі, які уклали з ними депозитарний договір, емітенти щодо рахунків власних емісій, відкритих на підставі договорів про обслуговування емісії цінних паперів, інші депозитарії, що уклали договори про кореспондентські відносини. Клієнтами зберігачів є індивідуальні, інституційні інвестори, емітенти. |
<< | ЗМІСТ | >> |
---|