Головна Маркетинг
Маркетингові дослідження
|
|
|||||
Дослідження процесу, основних напрямків, засобів рекламної діяльностіСпецифіка маркетингових досліджень реклами така, що, крім загальних проблем її ефективності, існує можливість одержання інформації щодо різноманітних окремих, часткових моментів, проблем, що виникають у процесі організації рекламної діяльності. Це стосується такого:
Зупинимося насамперед на вивченні ефективності процесу організації рекламної діяльності. Цей процес, як і будь-який інформаційний процес, передбачає виділення ряду взаємозалежних етапів інформаційної діяльності. Основні з них такі:
Очевидно, що ефективність рекламної діяльності перевіряється на кожному з названих етапів. При цьому використовуються найрізноманітніші методи маркетингових досліджень. Використовуючи опитувальні методики, можна зафіксувати контакт потенційного споживача з джерелом інформації (наприклад, встановити, що він читав відповідний номер газети або бачив телепередачу). Проте це зовсім не означає, що реципієнт помітив саме те рекламне повідомлення, що нас цікавить. Зрозуміло, що тут необхідне використання методик тестування. Далі припустимо, споживач інформації дійсно одержав відповідні відомості. Чи можемо ми бути впевненими, що він правильно зрозумів повідомлення, ідентифікував отриману інформацію? Мабуть, доцільно використовувати контроль, застосовуючи лінгвосоціологічні тестові методики (див. розділ 6). Не менш істотно з'ясувати, наскільки "міцно" одержувач рекламної інформації опанував її. Тут можуть бути застосовані тести на впізнання та запам'ятовування інформації (див. розділ 6). Зрозуміло, що максимальне забезпечення ефективності всіх процесів проходження рекламної інформації від її джерела до споживача дасть у сумі серйозну кінцеву ефективність реклами. Що стосується дослідження основних напрямків рекламної діяльності, то як такі виділяють:
Щодо вивчення ефективності різноманітних засобів реклами, то, безумовно, арсенал застосовуваних методів і технологій маркетингових досліджень визначається специфікою самого рекламного засобу: реклами в пресі; реклами на телебаченні; реклами на радіо; рекламних щитів; реклами на транспорті; реклами на виставках і ярмарках; реклами на презентаціях; прямої поштової реклами; реклами на товарах повсякденного попиту; "живої" реклами (людина як носій реклами, наприклад "людина - сандвіч") і т. ін. Так, якщо при вивченні телевізійної реклами можуть використовуватися вже згадана піпл-метрія, спеціальні технічні пристрої для фіксації вмикань телеприймачів на різних каналах, а також технічні прилади для аналізу інтенсивності рекламного впливу (гальванометри, тахістоскопи, очні камери - див. розділ 4), то при вивченні ефективності реклами на виставках і презентаціях використовуються методи спостереження (у т.ч. включеного), а при аналізі рекламного впливу методів прямого розсилання рекламних повідомлень можливе застосування спеціальних рекламних експериментів. Треба спеціально відзначити, що маркетингові дослідження мають особливо важливе значення при аналізі ефективності таких максимально дійових засобів реклами, як телебачення, радіо, преса. При проведенні маркетингових досліджень щодо рекламної ефективності телебачення можна за допомогою опитувань, тестування, панелей, експериментів та інших методик виявити сегменти телеаудиторії, які прийняли рекламну інформацію, що опанували її, що відреагували на неї у той інший спосіб. На основі результатів подібних досліджень здійснюється медіапланування, тобто організація рекламної діяльності ЗМІ. Медіапланування - це процес оптимального розміщення рекламних повідомлень у засобах масової інформації з метою максимального досягнення поставлених перед рекламною кампанією планів при мінімізації затрат, витрат на розміщення рекламних повідомлень. Ідеї медіапланування виходять з істини, що збільшення, наприклад, числа показів рекламного ролика не завжди веде до пропорційного збільшення числа купівель, що роблять потенційні споживачі, які приймають рекламні повідомлення, і навіть до пропорційного збільшення частки тих, хто запам'ятовує рекламне повідомлення (на основі проведених маркетингових досліджень було сформульовано "правило Зильске" і "закон Моргенштерна", що показують тенденції в запам'ятовуванні рекламних повідомлень [6, с. 136]). Етапи медіапланування такі:
|
<< | ЗМІСТ | >> |
---|