Повна версія

Головна arrow Менеджмент arrow Антикризовий менеджмент

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Краща оборона - напад

Прихильники даної оборонної стратегії керуються випробуваним військовим принципом, який стверджує, що кращим захистом є напад. У термінах маркетингу це означає, що лідер бере на себе ініціативу у визначенні темпів впровадження інновацій: розробки нових товарів і перспективних зразків, використанні новітніх технологій, освоєнні нових сегментів ринку і каналів розподілу продукції. Передбачається також розширення асортименту і випуск можливо збиткових, але таких, що не дозволяють новачкам захопити плацдарм на новому ринку товарів, звичайно стратегічну оборону у формі настання вибирають лідери ринку. Такій політиці слідувала підприємство Nokia на ринку мобільних телефонів. Для реалізації даної стратегії лідер повинен мати значні ресурси і досвід. Нерідко через надмірну самозаспокоєність, погоню за швидким прибутком і відмовленням від масштабних інвестицій лідер запізнюється з упровадженням маркетингових і технологічних інновацій.

Позиційна оборона

Підприємство, що використовує цю чисто оборонну стратегію, захищаючи завойовані позиції, прагне до зведення нездоланних перешкод на найбільш ймовірних напрямках ударів сторони, що атакує. Слабкість такої статичної оборони нерідко ілюструється прикладом марності зведеною у Франції в спробі запобігти вторгнення Німеччини "лінії Мажино", яку німецькі війська обійшли через територію Бельгії під час Другої Світової Війни.

В термінах маркетингу позиційна оборона має на увазі пошук засобів для захисту вироблених товарів і використовуваних технологій. Однак уся справа в тім, що товари підприємства були, є і будуть уразливі перед змінами технологій і потреб споживачів. Тому пасивний захист (рекламна компанія або цінова політика) не убереже продукцію від обумовленого розвитком ринку неминучого старіння.

Захист флангів

Захист флангів - ефективне доповнення до стратегії позиційної оборони. Для запобігання атак конкурентів на найбільш уразливі ділянки лини фронту (флангу) лідер споруджує додаткові "сторожові укріплення". мовою маркетингу флангова оборона зазвичай передбачає випуск спеціальної конкурентної торговельної марки. Так, якщо успіху основної торговельної марки загрожує пропонований за нижчою ціною товар іншої підприємства, лідер парирує загрозу, випускаючи ще більш дешевий марочний товар, який позбавить продукцію конкурента цінової переваги і дозволить гарантувати відносний спокій на всій лінії фронту.

Випереджувальні оборонні дії

У той час, як стратегія флангового захисту має на увазі використання відповідних ударів після атаки супротивника, агресивна оборонна стратегія спрямована на нанесення ударів по потенційному конкуренті до того, як він почне серйозно загрожувати вашій підприємства. Наприклад, коли стало відомо, що японські підприємства планують постачання до Європи сталевих підшипників, лідер галузі шведська SKF превентивно знизила ціни на позиції свого асортименту, що підлягали атаці, на 80%. Дана стратегія дозволила підприємства зберегти свою частку ринку, однак показники прибутку SKF значно знизилися.

Іноді лідер намагається уникнути витрат, пов'язаних з нанесенням масованих превентивних ударів, подаючи ринкові сигнали - загрожуючи різко знизити ціни на свою продукцію у випадку появи на ринку нового конкурента. Тим самим він дає ясно зрозуміти, що буде захищати свої позиції за будь-яку ціну. Наприклад, коли група провідних європейських супермаркетів запропонувала випустити тонізуючий напій на основі горіха коли під власною торговельною маркою, підприємство Coca-Cola заявила, що в цьому випадку вона на 20% відсотків знизить відпускні ціни, і агресори не зважилися вступити в конфлікт із таким гігантом.

 
<<   ЗМІСТ   >>