Головна Економіка
Економіка малого підприємства
|
|
|||||
Ефективність системи оподаткування господарської діяльності малих підприємствВідомо, що ефективність системи оподаткування виявляється в обсягах податкових надходжень до бюджетів усіх рівнів за мінімально можливих витрат на їх стягнення, а підвищення їх ефективності передбачає мінімізацію втрат податкових надходжень до бюджету і пом'якшення протиріч у податкових відносинах, нарощуванні можливостей розширення податкової бази. З цією метою необхідно створити передумови для досягнення ефективності податкових реформувань, здійснити конкретні заходи, спрямовані на вдосконалення податкової системи; гармонізувати загальнодержавні інтереси та інтереси платників податків. Стосовно регулювання діяльності малих підприємств ефективна система оподаткування повинна мати двоїстий характер:
Отже, ефективність оподаткування господарської діяльності малих підприємств полягає у двох аспектах:
Важливою характеристикою податкової політики держави є рівень податкового навантаження (тиску) на платника податків. Для його вимірювання використовують декілька показників. Так, на макрорівні управління міру податкових надходжень СМП (Я ) визначає частка податкових надходжень (ПН) від підприємств цього сектору економіки до бюджету в обсягах ВВП (або ВРП), створених малими підприємствами (формула 5.1), а також у загальних обсягах ВВП (або ВРП) (формула 5.2). де ПН - податкові надходження від підприємств МБ до центрального (місцевих) бюджету, грн; ВВПт - обсяг реалізованої продукції (наданих послуг) малими підприємствами держави (регіону), грн. де ВВП - загальний обсяг ВВП (ВРП), грн. Ефективність податкової політики у контексті оподаткування СМП держави (регіону) може визначати також показник рівня податкових надходжень Яаи від підприємств МБ у загальних податкових надходженнях країни/регіону (формула 5.3) та індекс, який відображає порівняння темпів зростання податкових надходжень від підприємств СМП та темпів зростання обсягів реалізованої продукції (наданих послуг) цим сектором економіки (/) (формула 5.4). де ПН^ - загальні податкові надходження в країні (регіоні), грн. де Таи - темпи зростання податкових надходжень від підприємств СМП до центрального (місцевих) бюджету, %; Таааип - темпи зростання обсягів реалізованої продукції (наданих послуг) малими підприємствами в економіці країни (регіону), %. Для характеристики податкового навантаження на рівні підприємства можна використовувати такі показники, як: частка податкових виплат (ПА у загальній сумі чистого прибутку (формула 5.5) та частка податкових виплат (П2) в обсязі реалізації (формула 5.6). де ПВ - податкові виплати малого підприємства, грн; ЧП - чистий прибуток малого підприємства, грн. Де Ор - обсяг реалізованої продукції (послуг) малим підприємством, грн. Відповідно до вищенаведеного податкова політика у контексті регулювання діяльності та розвитку малих підприємств буде ефективною за умови дотримання таких вимог:
Умовами ефективності регіональної (місцевої) податкової політики щодо СМП є:
З метою забезпечення ефективності податкової політики, яку реалізують центральні (регіональні, місцеві) органи державного управління" важливо здійснювати постійний моніторинг зазначених вище показників та порівнювати їх у регіональному, галузево-секторальному аспектах із середнім значенням по країні. |
<< | ЗМІСТ | >> |
---|