Повна версія

Головна arrow Туризм arrow Правове регулювання туристичної діяльності

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Основні напрями діяльності ЮНВТО

ЮНВТО підтримує ефективне співробітництво з відповідними органами ООН та її спеціалізованими органами та установами. Організація розвиває ділові стосунки із Програмою розвитку ООН, а також бере участь у її роботі в якості виконавчого агентства. Головна мета такої діяльності полягає у визнанні постійно зростаючого значення туризму на міжнародному рівні в якості важливого фактора сприяння економічному зростанню та сталому розвитку. Важливими напрямами діяльності ЮНВТО є спрощення туристичних обмінів і формальностей, а також визначення та узгодження законодавчого порядку регулювання туризму за надзвичайних обставин (військових конфліктів, революцій, епідемій, стихійних лих тощо).

У своїй діяльності з питань торгівлі туристичними послугами ЮНВТО співпрацює із Світовою організацією торгівлі (СОТ) та Конференцією ООН з торгівлі та розвитку (ЮНКТАД). Завдання ЮНВТО полягає в узгодженні правил і положень Генеральної угоди з торгівлі послугами (ГАТС) із заходами щодо лібералізації торгівлі туристичними послугами задля надання допомоги країнам-членам Організації у прийнятті та проведенні грамотної торговельної політики та забезпечення внеску туристичної індустрії в сталий розвиток туризму, особливо в найменш розвинених країнах світу.

Туризм добре зарекомендував себе в якості потужного інструмента викорінення бідності. Він став економічним підґрунтям для багатьох найменш розвинених країн світу, забезпечивши їм можливість створення додаткових робочих місць. Спільна програма ЮНВТО та ЮНКТАД

"Сталий туризм - Викорінення бідності" (БТ-БР) спрямована на вирішення двох взаємозалежних завдань: сталого розвитку туризму та викорінення бідності з метою підвищення їх потенційної взаємозалежності та посилення ролі в сталому розвитку найменш розвинених країн, а також країн, що розвиваються [9].

Керівництво ЮНВТО переконано, що туристичні дестинації та підприємства здатні активно використовувати переваги туристичної діяльності для зниження рівня бідності. Підприємства та організації сфери туризму можуть боротися з бідністю, зокрема і за рахунок збільшення туристичних потоків у країни, що розвиваються, підвищуючи при цьому частки місцевих продуктів, які споживаються подорожуючими у готелях та інших місцях відвідування. Туристичні дестинації можуть також брати участь у викоріненні бідності через надання технічної або фінансової підтримки малим підприємствам і місцевим постачальникам туристичних послуг.

Як спеціалізована установа Організації Об'єднаних Націй ЮНВТО виконує подвійну функцію: по-перше, вона діє відповідно до програмних цілей ООН щодо забезпечення сталого розвитку (в економічній, соціальній, культурній та гуманітарній сферах), подолання бідності, забезпечення миру в усьому світі; по-друге, вона вирішує свої специфічні завдання з налагодження міжнародного співробітництва у сфері туризму, формування його правової бази, забезпечення доступності та безпеки туризму, екологічного добробуту, уніфікації якості туристичних послуг тощо.

Зазначені особливості діяльності ЮНВТО цілком відображаються на її роботі. З одного боку, входження Організації в систему ООН надає їй глобальні можливості з просування ідеї сталого розвитку туризму, активізації туристичного, історико-культурного потенціалу країн-членів. З іншого боку, оперативність і самостійність ЮНВТО у виборі засобів реагування на ту чи іншу ситуацію обмежені. Так, офіційний статус та великий діапазон здійснюваних ЮНВТО планових заходів не дозволяють їй швидко реагувати на "позаштатні" ситуації (як, наприклад, масові порушення прав туристів з боку авіакомпаній і туристичних підприємств під час виверження вулкану Ейяф'ятлайокютль у квітні 2010 р. в Ісландії).

В атмосферу тоді було викинуто величезну хмару попелу, в результаті чого повітряний простір більшої частини континенту був закритий. Аеропорти скасували безліч міжнародних авіарейсів, а сотні тисяч туристів були змушені шукати готельні номери, квитки на поїзди або

орендувати автомобілі. Наслідки цього виверження втягли фактично всю Європу в транспортний колапс і породили нові жваві дискусії про те, наскільки уразливою є сучасна цивілізація.

Динамічність розвитку, урізноманітнення суспільних функцій та зростання ролі туризму в умовах глобалізації потребують розробки питань узгодження туристичної діяльності з природними, соціокультурними, еколого-економічними, інформаційно-технологічними можливостями як окремих країн та регіонів, так і світового господарства в цілому. В даному аспекті унікальні можливості ЮНВТО дозволяють виконувати спеціальні проекти щодо заохочення туризму в групах країн-членів Організації. Прикладом такого проекту може бути "Шовковий шлях", який розпочався ще у 1994 р.

Відомий у світі як найбільший маршрут в історії людства, Шовковий шлях був важливою торговельною дорогою, яка з'явилась у перші сторіччя нашої ери. В першу чергу він використовувався для вивезення шовку з Китаю, з чим і пов'язана його назва. Товари з Китаю потрапляли до Східної та Західної Європи, Близького Сходу, Північної Африки (рис. 2.2).

Карта Шовкового шляху

Рис. 2.2. Карта Шовкового шляху

Внаслідок воєн та усобиць руйнувалися міста, країни, виникали нові держави, але Шовковий шлях неодмінно відроджувався. Прагнення до спілкування, транскультурних взаємин, економічної вигоди, зростання добробуту завжди брало гору над усіма протистояннями: релігійними, військовими, політичними.

Шовковий шлях простирається на 12 тис. км від Азії до Європи, отже для реалізації цього проекту сьогодні свої зусилля об'єднали 27 країн світу. Серед них: Албанія, Азербайджан, Вірменія, Греція, Грузія, Єгипет, Ізраїль, Іран, Ірак, Італія, Казахстан, Китай, Киргизстан, Монголія, Народно-Демократична Республіка Корея, Пакистан, Республіка Корея, Російська Федерація, Саудівська Аравія, Сирійська Арабська Республіка, Таджикистан, Туркменістан, Туреччина, Узбекистан, Україна, Хорватія та Японія [9].

Шовковий шлях як туристичний маршрут має певні особливості, що відрізняють його від традиційних напрямів. У цьому випадку йдеться про транснаціональну подорож, коли турист має можливість відвідати цілий ряд країн, познайомитися з їх давньою історією, культурою та сучасним життям.

Обкладинки спеціальних видань ЮНВТО

Рис. 2.3. Обкладинки спеціальних видань ЮНВТО "Шовковий шлях: план дій" і "Туристичні перлини Шовкового шляху"

Країни Шовкового шляху мають зараз унікальну можливість посприяти одна одній в одержанні економічних переваг, поєднуючи свої зусилля та співпрацюючи в таких сферах, як маркетинг, розробка спільного туристичного продукту, розвиток туристичних маршрутів, спрощення прикордонних і митних формальностей.

 
<<   ЗМІСТ   >>