Повна версія

Головна arrow Туризм arrow Правове регулювання туристичної діяльності

 • Увеличить шрифт
 • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Співробітництво України з ЮНВТО

Туризм як політичний ресурс є елементом зовнішньої та внутрішньої політики держави, комплексом взаємозалежних характеристик туристичної привабливості країни, що цілеспрямовано використовуються публічною владою в інтересах досягнення певних цілей.

Вплив міжнародного туризму на політичні реалії є беззаперечним фактом, що підтверджується його здатністю суттєво позначатися на:

 • - політичній стабілізації усередині держав;
 • - зовнішньополітичному іміджі держав;
 • - активізації міжнародних зв'язків;
 • - міжнародній ситуації в цілому [6, с. 68].

Активність держав у розвитку міжнародної туристичної діяльності, взаємодія між різними країнами на багатосторонній основі в рамках міжнародних туристичних організацій стає вагомим фактором підвищення політичного впливу та престижу будь-якої країни.

Україна вступила до складу Всесвітньої туристичної організації у жовтні 1997 р. на дванадцятій сесії Генеральної Асамблеї ЮНВТО (Стамбул, Туреччина), коли стала дійсним членом Організації. Вже у вересні 1999 р. на тринадцятій сесії Генеральної Асамблеї ЮНВТО (Сантьяго, Чилі) нашу країну було обрано до Виконавчої Ради ЮНВТО. З травня 2000 р. Надзвичайний і Повноважний Посол України в Королівстві Іспанія та Князівстві Андорра здійснює відповідні функції Постійного представника України при Всесвітній туристичній організації.

Зазначимо, що декілька установ та організацій в Україні мають статус членів, що приєдналися до Організації. Це - Київська міська державна адміністрація, готельний комплекс "Дніпро", Київський університет туризму, економіки та права [13].

Активізація діяльності України у сфері міжнародного туризму, зокрема її співробітництво з ЮНВТО поглиблюється лише впродовж останніх десяти-п'ятнадцяти років. Спочатку були реалізовані заходи з входження у керівні органи ЮНВТО, потім - з розробки оперативних і перспективних програм розвитку туристичної галузі, а також здобуття права на проведення в країні ряду престижних спортивних заходів. Однак, публічно демонструючи розуміння політичних та економічних вигід від розвитку міжнародного туризму, підтверджуючи його роль в процесі зміцнення зовнішньополітичного престижу України, уряд нашої держави, на жаль, поки не готовий реалізовувати політично значущі рішення.

На даному етапі розвитку вітчизняного туризму ЮНВТО для України - це насамперед джерело всеосяжного комплексу рекомендацій зі створення інфраструктури цивілізованого туристичного ринку, приклад міжнародного досвіду формування стандартів якості надання туристичних послуг і забезпечення безпеки туристів. Однак низький рівень в'їзного і внутрішнього туризму в Україні та неможливість дотягтися у короткий термін бажаного економічного ефекту від його розвитку є причиною повільного та непослідовного виконання органами державної влади рекомендацій ЮНВТО.

Безумовно, членство України у цій організації значно підвищило імідж та авторитет нашої держави у туристичному співтоваристві, створило передумови для подальшого розвитку вітчизняного туризму відповідно до світових тенденцій із залученням до інформаційної мережі, прогресивних технологій, інвестиційних пропозицій, системи професійної підготовки, наукових досліджень тощо. Вступ у ЮНВТО відкрив нові можливості налагодження взаємовигідної співпраці з краї-нами-членами цієї поважної організації на всіх рівнях - двосторонньому, багатосторонньому, регіональному [13].

Набуття дійсного членства України у Всесвітній туристичній організації стало поштовхом для здійснення низки важливих заходів, спрямованих на посилення значення туризму в суспільно-економічному житті нашої держави. Указом Президента України від 21 вересня 1998 р. "Про День туризму" встановлена норма щодо святкування цієї події щорічно 27 вересня. Міжнародному туристичному салону "Україна" - найбільшому виставковому заходу на теренах нашої країни, організатором якого було Державне агентство України з туризму та курортів - надано статус спеціального заходу, що проходить під егідою ЮНВТО, за участю представників ЮНВТО, з використанням символіки ЮНВТО, а також із включенням цього салону до Календаря міжнародних туристичних заходів ЮНВТО [13].

Провідне значення для розвитку туризму в Україні має Київський міжнародний туристичний форум. Цей захід є важливим для розвитку міжнародного співробітництва між Україною та її сусідами. Україна в жовтні 2013 р. провела вже другий такий форум. Його відкрили Віце-прем'єр-міністр України та Генеральний секретар Всесвітньої туристичної організації. З партнерами були обговорені спільні проекти розвитку туризму, можливості залучення в Україну інвестицій та технологій. Високий рівень такого заходу свідчить про те, що до нашої країни постійно зростає увага з боку багатьох іноземних держав [106].

У рамках роботи ІІ-го Київського міжнародного туристичного форуму відбулося перше публічне обговорення концепції туристичного бренду України. Національний бренд має допомогти зрозуміти багатогранність культури нашого народу, його історію та культуру. Це перший крок, який мотивує іноземців до відвідування нашої держави. Брендування країни - це не просто виконання маркетингового замовлення українського уряду фахівцями рекламних компаній. Це - результат реалізації суспільного договору між урядом, бізнесом та громадянським суспільством, об'єднаних спільною метою: зробити свою країну відкритою і успішною. Туристичний бренд допоможе Україні посісти гідне місце на світовій карті туризму.

У березні 2014 року в рамках міжнародної конференції "Популяризація іміджу України та її туристичних можливостей" відбулася офіційна презентація туристичного бренду України. Нам потрібен туристичний міф про Україну як про таке місце, куди треба приїхати та повертатися знов і знов. Усі найпривабливіші туристичні країни світу таке вже зробили.

Шукаючи для цього підґрунтя в українській історії, географії, національному менталітеті, розробники туристичного бренду побачили традиційне українське небажання обирати з-поміж альтернатив якусь одну, а натомість прагнення тримати баланс між ними. Це дозволило створити для іноземних туристів міф про Україну як про особливий світ для інтеграції та прийняття рішень, народження інновацій та особистісної трансформації. Логотип, слогани, гасла, рекламні повідомлення несуть саме такий заряд.

Національний туристичний бренд України

Рис. 2.5. Національний туристичний бренд України

Розробники взяли за основу латинську літеру и - першу літеру назви країни. Дві палички И символізують дві полярності, альтернативи, які, зазвичай, протиставляються, але в Україні уживаються разом, а дужка між ними їх з'єднує. В цілому була отримана фігура, що за формою з одного боку нагадує магніт - символ привабливості, а з іншого - веселий усміхайлик - символ щирості та гостинності. Також слід зазначити, що у зображенні використані традиційні українські елементи та кольори.

Розробку туристичного бренду України було реалізовано Державним агентством України з туризму та курортів на кошти гранту, наданого Німецьким товариством з міжнародного співробітництва (012) в Україні. Над проектом працювала робоча група у складі команди "ВікіСітіНоміка", дизайн-студії "Королівські митці" та агентства.

Новий туристичний бренд України - це символ, здатний з'єднати українців заради майбутнього країни. Туристичний бренд - це частина системної програми з популяризації України у світі та подальшої активізації сфери туризму всередині нашої країни. За допомогою нового яскравого бренду, який запам'ятовується кожній людині, ми зможемо формувати позитивні враження туристів про Україну, створити образ країни, яку цікаво вивчати та відвідувати [121].

Ескізи використання логотипу туристичного бренду на сувенірах

Рис. 2.6. Ескізи використання логотипу туристичного бренду на сувенірах

Команда розробників представила значну кількість ескізів використання логотипу туристичного бренду, слоганів у друкованих матеріалах, у міському середовищі, на транспорті, сувенірах, виставкових стендах тощо. Придуманий навіть жест для фотографування і розміщення в соціальних мережах, який символізуватиме туристичний бренд України: два підняті вгору великих пальці руки, які разом нагадують літеру и. Отже, починаючи з 2015 року на міжнародних виставках під єдиним туристичним брендом Україну представлятимуть спільно вітчизняні туроператори, готелі, авіакомпанії тощо. Але робота не завершена - попереду ще багато обговорень та доробки окремих елементів, узгодження стратегій і тактики збільшення туристичної привабливості нашої країни.

Ескізи використання логотипу туристичного бренду на транспорті

Рис. 2.7. Ескізи використання логотипу туристичного бренду на транспорті

В рамках ІІ-го Київського міжнародного туристичного форуму відбулося також засідання Міністрів туризму країн-членів Організації Чорноморського економічного співробітництва (ОЧЕС). Міністри туризму держав-членів ОЧЕС домовились спільно просувати існуючі та нові туристичні продукти. Одним із шляхів реалізації домовленості буде впровадження спільної маркетингової стратегії, зокрема участь у міжнародних туристичних заходах.

Для розвитку туризму в регіоні країни ОЧЕС мають намір підтримати розробку та реалізацію ряду спільних ініціатив і взаємних інвестиційних проектів. Особливе значення матимуть проекти і програми у сфері морських пасажирських перевезень, зимових видів спорту, лікувально-оздоровчого, екологічного та ділового туризму, а також заходи спрямовані на розвиток культурно-пізнавального туризму в Чорноморському регіоні.

Міністри домовились зміцнювати співробітництво в галузі туризму, зокрема шляхом спрощення візових процедур у державах-членах ОЧЕС та підвищення рівня якості туристичних послуг в Чорноморському регіоні. Так, було досягнуто домовленість щодо організації спеціалізованих навчальних програм як для студентів, так і стажування для представників туристичних агентств. В перспективі країнами-членами ОЧЕС буде створено веб-портали для організації стажування студентів та випускників навчальних закладів у сфері гостинності [106].

У травні 2014 року за участі представників Державного агентства України з туризму та курортів у м. Києві відбувся семінар "Універсальний дизайн: міжнародний досвід та кращі практики". Семінар був організований ПРООН в рамках реалізації спільної програми "Сприяння інтеграційній політиці та послугам для людей з інвалідністю в Україні". Учасникам було презентовано міжнародний досвід формування державної політики в різних сферах з урахуванням принципів доступності та універсального дизайну на прикладах Канади, США та низки європейських країн.

Важливою складовою семінару було знайомство з практиками використання "універсального дизайну", зокрема у сфері охорони здоров'я, освіті, транспорті, будівництві, а також обслуговуванні. Застосування стандартів доступності та універсального дизайну до об'єктів туристичної інфраструктури спрямовано на подолання існуючих бар'єрів, які заважають або обмежують рівний доступ до послуг і об'єктів, призначених для широкої громадськості [105].

Зважаючи на те, що Україна є порівняно молодим членом ЮНВТО, можна із впевненістю говорити про визнання зростаючої ролі туристичного потенціалу нашої країни на міжнародному ринку, сприйняття її світовою спільнотою як європейської держави з великими природно-рекреаційними та історико-культурними ресурсами, потужною транспортною та спортивною інфраструктурою, що послідовно йде курсом демократичних реформ і має значні перспективи соціально-економічного та культурного розвитку.

Для України актуальними є питання формування та реалізації державної політики в галузі туризму, оскільки туристична діяльність визнана пріоритетною сферою та її розвиток визначатиме спеціалізацію нашої країни у майбутньому. Першочерговим завданням є вдосконалення в Україні системи організації державного регулювання на всіх рівнях управління, особливо в контексті налагодження співробітництва між державою, туристичними підприємствами та приватним сектором.

Важливе значення для розвитку туризму та економіки країни загалом має конструктивне вирішення питань щодо лібералізації туристичних формальностей, пов'язаних з в'їздом іноземців до України. Від цього безпосередньо залежить збільшення кількості туристів у нашій державі, обсягів валютних надходжень до бюджету. Відкритість, демократичний та євроінтеграційний курс України, зняття візових бар'єрів може, насамперед, вплинути на збільшення обсягів туристичних обмінів, а також зміцнити позиції на світовому туристичному ринку, сприяти перетворенню індустрії туризму у високопродуктивну складову економічного зростання, підтримки регіонів, створення робочих місць, підвищення рівня життя українських громадян.

Пріоритетом з погляду розвитку взаємин України та ЮНВТО повинна стати реалізація концепції сталого розвитку туризму. Доцільність переходу до реалізації цієї концепції визначається як внутрішніми чинниками, так і зовнішніми, що пов'язані з євроінтеграційними прагненнями України та необхідністю виконання її міжнародних зобов'язань. На тлі загострення конкуренції на міжнародному туристичному ринку, загальносвітової тенденції до посилення ролі держав у забезпеченні сталого розвитку туризму, вітчизняний національний туристичний продукт стає менш привабливим та конкурентоспроможним. Як наслідок, сфера туризму не здатна забезпечити повноцінного виконання економічних, соціальних і гуманітарних функцій, не сприяє збереженню довкілля та культурної спадщини. Принципово важливо, що реалізація названої концепції та закладених у ній ідей неможлива без участі держави, яка є ключовим учасником туристичної діяльності.

В умовах сучасного глобалізованого світу усунення держави від підтримки, регулювання та контролю туристичного ринку, відмова від свідомого і цілеспрямованого використання туризму в інтересах зміцнення міжнародного престижу, можливості та вигоди туризму можуть бути використані силами, що протистоять державі, наприклад, для політичної дестабілізації в туристичних дестинаціях, просування серед туристів або місцевого населення націоналістичної ідеології, формування екстремістських настроїв тощо.

Основні рекомендації з удосконалення державної політики в галузі туризму в напрямі розвитку відносин нашої країни з ЮНВТО є наступними:

 • - підготувати комплексний план підвищення привабливості України для іноземних туристів і відобразити в ньому організаційну та регулюючу роль держави щодо реалізації концепції сталого розвитку туризму;
 • - визначити та затвердити критерії оцінки ефективності участі нашої держави в діяльності ЮНВТО, враховуючи можливості розв'язання конкретних завдань у сфері політики, економіки, спорту, культури;
 • - розробити систему податкових пільг для підприємств, працюючих у сфері обслуговування туристів (підприємств готельного і ресторанного господарства, культурно-розважальних закладів), а також страхових і фінансових пільг для суб'єктів, залучених у соціальний та дитячий туризм;
 • - створити в системі Міністерства внутрішніх справ України спеціальні підрозділи "туристичної поліції", які відповідатимуть за профілактику і попередження правопорушень проти іноземних туристів;
 • - сформувати за кордоном широку мережу рекламно-інформаційних центрів з метою просування України в якості держави, сприятливої для туристичних подорожей;
 • - забезпечити послідовне впровадження та реалізацію кваліфікованих рекомендацій, а також діючих нормативів ЮНВТО щодо встановлення стандартів якості туристичних послуг, класифікації місць тимчасового розміщення, професійної підготовки туристичних кадрів тощо.
 
<<   ЗМІСТ   >>