Повна версія

Головна arrow Туризм arrow Сільський туризм

 • Увеличить шрифт
 • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Продукт сільського туризму

З формуванням комплексу маркетингу (продукт, ціна, популяризація, дистрибуція, персонал і його компетенції) пов'язана наступна проблематика:

 • - послуги (якість, структура, марка, додаткові послуги);
 • - ціна (еластичність, використання знижок, терміни оплати, вид розрахунку);
 • - популяризація (різні способи комунікації з оточенням, передача інформації про господарство);
 • - дистрибуція (атракційність територіальної діяльності, доступність, розташування);
 • - персонал (усвідомлення, що власне клієнт є найважливішим гостем і ціллю їхньої праці).

Отже, проведений аналіз окремих елементів комплексу маркетингу засвідчує, що принципове значення має політика продукту. Її основна мета — формулювання оригінальної та високоякісної пропозиції відпочинку в селі. Окрім аналізу власних засобів, важливою складовою стратегії сільського туризму є визначення кола покупців продукту. Тобто, потрібно спрямувати агротуристичну діяльність на певну групу покупців, яких має намір обслуговувати власник агросадиби. Також важливим елементом стратегії продукту є постійне спостереження й відповідне реагування на зміни, що відбуваються на ринку, та зміни у смаках і уподобаннях туристів. Потрібно не лише весь час пристосовувати пропозицію до потреб споживачів, які часто змінюються, а також випередити їх інноваційністю.

Аналізуючи структуру продукту сільського туризму (рис. 4.3), можна стверджувати, що його основу становить, передусім, чисте природне середовище, яке забезпечує відпочинок у тиші й спокою посеред численних природних цінностей певного регіону, а також пізнання культури й побуту місцевого населення. Основа (ядро) продукту кореспондується з так званою серцевиною користі[1], яка пов'язана з головним мотивом вибору місця відпочинку. Зміст реального продукту сільського туризму характеризується доволі великою диференціацією в окремих господарствах і формує найближче оточення туристів, а саме: стандарт розміщення, харчування, санітарного стану, безпосередній контакт із селянською родиною, її господарством, пізнання локальних традицій, культури, обрядів.

Структура продукту сільського туризму

Рис. 4.3. Структура продукту сільського туризму

Цінова політика

Наступним елементом комплексу маркетингу у сфері агротуристичних послуг є ціна, яка разом зі створенням привабливої пропозиції становить найважливіший інструмент впливу на ринок. З погляду маркетингу під час встановлення ціни необхідно врахувати, окрім витрат, обсяг попиту і цінові стратегії, які використовують конкуренти. Маркетингова філософія ціни, за Л. Стрембіцьким полягає у наступному: цінова політика — це не облік витрат, а психологічне дослідження, який рівень цін сприйме клієнт. Атракційна ціна має привабити споживачів з незначними доходами, а також усіх тих, для кого перебування на лоні природи за конкурентною ціною не означає низьку якість послуг, а навпаки, її додаткову вартість.

Встановлення ціни на агротуристичні послуги, особливо підприємцям, які лише розпочинають діяльність, може додати чимало клопотів. Існують різні способи визначення цін, які застосовуються залежно від чинників, що обирають для розрахунку певного методу (див. розд. 3). Однак більшість із них не має практичного застосування в агротуристичній діяльності, яка з огляду на невеликі доходи переважно є додатковим заняттям для селян.

Замислюючись над ціновою політикою на пропоновані послуги, потрібно спочатку з'ясувати, які ціни існують на місцевому ринку. При цьому необхідно пам'ятати, що аналізу підлягають ціни на схожі послуги. Не можна, до прикладу, порівнювати ціни за готельні номери з цінами за кімнати приватного житлового сектору, оскільки це об'єкти зовсім іншого призначення об'єктів. Не потрібно також диференціювати ціни залежно від того, яким туристам (вітчизняним чи іноземним) продається послуга. Повсюдно рекомендованою є практика, коли диференціація цін відбувається з огляду на пору року, сезон, а зменшення цін — у випадку так званої гуртової купівлі.

Встановлюючи ціну, необхідно зважати на так звану цінову вразливість покупця, тобто його спроможність до оплати запропонованої ціни за певну послугу. З'ясовано, що турист зазвичай менш вразливий до ціни, якщо:

 • - пропозиція має унікальний, неповторний характер (єдина у своєму роді);
 • - пропозицію складно порівняти з іншими конкурентними продуктами;
 • - покупець не обізнаний з пропозицією конкурентів;
 • - витрати на купівлю агротуристичної пропозиції для покупця становлять невелику частину його доходів.

У маркетинговому плані позиція "ціна" охоплює:

 • - роздрібний цінник, тобто за якими кінцевими цінами клієнт буде купувати послугу;
 • - ціни збуту й гуртові ціни, тобто ціни, за якими посередники будуть купувати продукт;
 • - акції та знижки, тобто елементи, які популяризують та активізують обсяг продажів;
 • - терміни оплати;
 • - кредитні умови;
 • - рівень інфляції.

 • [1] Bogusz M. Marketing w agroturystyce / M. Bogusz //Rola turystyki w gospodarce regionu : nauk. red. J.Marak, J. Wyrzykowski. -Wroclaw : Wyzsza Szkola Handlowa we Wroclawiu, 2009. — S. 42.
 
<<   ЗМІСТ   >>