Повна версія

Головна arrow Туризм arrow Сільський туризм

 • Увеличить шрифт
 • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

ОСНОВИ СІЛЬСЬКОЇ ГОСТИННОСТІ

Підготовка агросадиби до приймання гостей

Селянське господарство є суспільно-економічним суб'єктом, в якому виробництво сільськогосподарської продукції поєднане з життям селянської родини. Як і кожна інституція, воно виконує певні функції, а саме: забезпечує повне утримання сім'ї, створює умови для її розвитку, слугує для багатьох видів несільськогосподарської діяльності, зокрема надання туристичних послуг. У ст. 1 Закону України "Про особисте селянське господарство" від 15.05.2003 р. №742 зазначається, що в рамках особистого селянського господарства дозволяється надавати послуги з використання майна особистого селянського господарства, у тому числі у сфері сільського зеленого туризму.

Якщо селянське господарство налаштоване на надання туристичних послуг з використанням свого майна, то воно має перепрофілюватися в агротуристичне господарство з дотриманням певних вимог, а саме:

 • - тип господарства;
 • - розташування (положення) й екологічні чинники;
 • - виробнича діяльність;
 • - стандарт розміщення;
 • - інфраструктура агротуристичного господарства.

Тип господарства

Найчастіше тип селянського господарства говорить його спеціалізація в аграрній діяльності, а саме, в галузі рослинництва чи тваринництва. Сільськогосподарська спеціалізація у високорозвинутих країнах набула подвійного характеру: повної спеціалізації та часткової, чи комплементарної. Господарства повної спеціалізації виробляють декілька видів сільськогосподарського продукту у великій кількості, за допомогою інтенсивних технологій, зі значною капіталомісткістю, з повною механізацією й автоматизацією виробничих процесів (наприклад, тваринницькі комплекси чи монокультурні господарства). Ці господарства зазвичай достатньо рентабельні (наприклад, господарства з відгодівлі великої рогатої худоби, свиней, птахівничі ферми, господарства, що вирощують зернові культури, займаються овочівництвом).

Господарства часткової спеціалізації — це такі, у яких одна або дві галузі виробництва є основними, а інші — їм підпорядковані. Наприклад, господарства, що займаються основним виробництвом у сфері відгодівлі, яку доповнює рослинницька галузь, де вирощують основні групи зернових та кормових культур, або овочева спеціалізація дає можливість додатково вирощувати зернобобові культури з науково обґрунтованою системою сівозмін та відгодівлею. Це так звані багатофункційні сільськогосподарські підприємства.

Процес спеціалізації селянських господарств в Україні перебуває у зародковому стані. Обираючи між монокультурною та багатокультурною спеціалізацією, українське селянство шукає власних оптимальних вирішень. Одним із можливих варіантів може стати сфера несільськогосподарської діяльності, у тому числі надання туристичних послуг з використанням засобів особистого селянського господарства.

Для сільського туризму більше підходять умови, які створюють багатофункціональні господарства, що пропонують туристам широкий спектр атракцій, пов'язаних з вирощуванням різноманітних сільськогосподарських культур, утриманням тварин, переробкою продукції власного виробництва, працею у господарстві.

Створення умов для цікавого проведення вільного часу на селі залежить від наступного:

 • - чи утримують у селянському господарстві тварин, які можуть прислужитися для задоволення цікавості туристів (тварини є суттєвою перевагою, що збагачує привабливість пропозиції);
 • - чи є у господарстві домашні тварини, за якими можна спостерігати, годувати, бавитися;
 • - чи існує можливість спостереження за виробничими сільськогосподарськими процесами і чи є змога за бажанням взяти в них участь, навчитися чогось нового, здобути нові навички;
 • - чи існує можливість відвести окрему земельну ділянку, грядку, щоби дозволити гостям продемонструвати свої вміння у вирощуванні певних рослин і догляді за ними.
 
<<   ЗМІСТ   >>