Повна версія

Головна arrow Туризм arrow Сільський туризм

 • Увеличить шрифт
 • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Умови розміщення

Багато селян, які розпочинають агротуристичну діяльність, вважають, що основною умовою є можливість розміщення гостей. Цілком очевидно, що проживання, окрім природних особливостей території, форм проведення вільного часу, є першочерговим елементом пропозиції агротуристичного пакета.

Як і кожний інший елемент пропозиції, розміщення, окрім відповідної диференціації (селянська садиба, літній будинок, пристосована господарська споруда, кемпінговий причіп, наметове поле), повинно мати свій знак якості та відповідний стандарт, оскільки частина туристів, виїжджаючи на відпочинок до певної місцевості, планують своє перебування відповідно до виду й стандарту розміщення.

Отже для ефективного ведення агротуристичного господарства потрібно дати відповідь на такі запитання:

 • - Чи нічліжна база господарства забезпечує вимоги відповідного стандарту?
 • - Які зміни потрібно внести, щоби підвищити якість розміщення?
 • - Якими будуть витрати для відповідного пристосування?
 • - Скільки ліжко-місць можна підготувати ?
 • - Скільки потрібно обслуговуючого персоналу?

Однією з відмінних ознак сільського туризму стосовно масового, якщо йдеться про розміщення, є пропонування затишного проживання з оптимальною кількістю кімнат у житловому будинку селянина, місць у наметовому полі тощо. Тому в сільському туризмі небажано прагнути до необґрунтованого розширення цього бізнесу, особливо коли все добре виходить. Адже за такого підходу можна опинитися в ситуації, коли втратиться так звана родинна, селянська атмосфера, яка найбільше приваблює гостей.

У багатьох країнах такою межею, яка відповідає сільському характеру відпочинку, на противагу масовому, є максимум 10 кімнат або 4 окремих відпочинкових житлових приміщень. Під таке відпочинкове житло може бути пристосована окрема господарська споруда, поверх будинку, невикористаний стрих.

Перевагами відпочинкових приміщень є їх зручності. Ці приміщення мають забезпечити більше приватності та обмежити присутність когось із селянської родини (часто гості самі прибирають), тому вони особливо придатні для сімей з малими дітьми.

Іншим видом розміщення є житлові кімнати у селянському будинку. Кімнати можуть бути одно-, двомісними та груповими (максимально 4-5 осіб). Основними умовами надання житлових кімнат є відповідні вимоги, які вони мають забезпечити. Передусім потрібно подбати про те, щоби кожна кімната мала вікно і не була переобтяжена меблями. Гості повинні мати достатньо вільного місця для безперешкодного доступу до вікна, шафи, ліжка.

Важливою вимогою придатності кімнати для відпочинку є відповідне її наповнення, що зумовлено певним стандартом. Дуже добре, якщо крім основних елементів облаштування, таких як ліжко, шафа, стіл, крісла, бра, є й інші додаткові елементи інтер'єру, такі як килим, м'яке крісло, полички, картини, електричний чайник, набір склянок, радіо, телевізор. Впорядковуючи кімнату, потрібно пам'ятати про народний стиль, фольклор, традиції. У кімнатах бажана присутність предметів старовини, що підкреслює атмосферу саме сільського відпочинку (дерев'яні ослони, старий настінний годинник, образи в рушниках, "гора-пірамідка" вишиваних подушок на широких ліжках тощо)80.

Окрім спального місця, гості мають бути забезпечені іншими функціональними приміщеннями, відповідно обладнаними й оснащеними необхідними речами, наприклад, передпокій, кухонний блок, санітарний вузол.

Передпокій може слугувати для споживання їжі, товариських зустрічей, спілкування гостей між собою, з господарями, місцем дитячих забав, особливо під час негоди, а також здійснювати функцію телевізійної кімнати для перегляду улюблених програм.

Загальна площа передпокою, чи гостинної кімнати, повинна становити не менше 20 м2, а з облаштування кімнати мають бути передусім м'які крісла, великий стіл, лави на відповідну кількість місць, настільні ігри, телевізор, DVD- чи CD-, радіоприймач, навіть може бути бар самообслуговування (з цінником), кавоварка, набір трав'яних чаїв.

Кухня, або кухонний блок, виконує дуже важливу функцію, особливо коли з поважних причин (наприклад, термінові господарські роботи, стан здоров'я) господиня не в змозі приготувати й подати їжу або гості бажають харчуватися самостійно. За таких умов відповідно оснащений кухонний блок має бути у розпорядженні всіх гостей.

Необхідними елементами облаштування кухонного блоку є: мийка, холодильник з морозильною камерою, газова чи електрична плита з духовкою, кухонні меблі з відповідним комплектом глибоких й плоских тарілок, каструль, горняток, склянок, столових приборів та іншого приладдя для приготування й споживання страв. Потрібні також кавоварка, ємність для відходів, засоби для миття, місце для зберігання продуктів харчування тощо.

Дуже важливим елементом стандарту розміщення, значення якого не завжди розуміють власники агротуристичних господарств (через додаткові витрати й проблеми з перебудовою комунікацій у будинку), є санітарний вузол. Ідеальною є ситуація, коли кожна гостьова кімната має окремий санітарний вузол, однак на практиці це буває дуже рідко. Найчастіше санітарний вузол є доступний для мешканців декількох кімнат. У такій ситуації важливо, щоби його розміщення було на тому самому поверсі, де розташовані спальні, з доброю вентиляцією, шумоізоляцією й обігрівом. У випадку більшої кількості гостей (понад 8 осіб) варто розділити санітарний вузол окремо для чоловіків та жінок.

З огляду гігієни та економії води, особливо теплої, основним елементом оснащення санітарного вузла (чи ванної кімнати) має бути душова кабінка замість ванни. Окрім цього, необхідними елементами є унітаз, дзеркало, поличка, електрична розетка, гачки для рушників, мильничка з милом, кошик для сміття, мийні засоби (детальний перелік засобів для санітарного вузла зазначено у "Посібнику для інспектора з питань категоризації індивідуальних засобів розміщення")[1].

Дуже поширеним типом розміщення у Європі та рідко використовуваним в Україні є літні будинки (дачі) та літні кухні. Найчастіше такий об'єкт постає поблизу селянської садиби, розмішується у саду, біля озера чи на присадибній ділянці. Облаштування літнього будинку є схожим до оснащення відпочинкових приміщень. З цієї теми в Інтернеті можна знайти низку різних проспектів і порадників, які описують підготовку будинку та його функціональних приміщень.

Відпочинок в окремій житловій споруді має низку переваг і тому часто обирається туристами для розміщення (перебування на свіжому повітрі, безпосередній контакт з природою впродовж дня, незалежність від господарів, забезпечення приватності).

Місцем розміщення може бути й кемпінг, який призначений для індивідуальних туристів, які подорожують автомобілем, велосипедом, водними засобами, пішки. Для цього відводять обгороджену присадибну ділянку, яка охороняється й оснащена основними засобами життєзабезпечення для перебування, ночівлі, приготування їжі туристами. Кемпінг може бути добрим вирішенням питання розміщення для тих селян, які мають невпорядковану чи неосвоєну прибудинкову територію. Для цього необхідний зручний доїзд, утрамбоване місце для причепів та наметів, електричне освітлення, протипожежний щит, доступ до проточної води, вбиралень, ємності для сміття, місце для розведення вогню тощо.

Кемпінг можна організувати різними способами:

 • - господар купує кілька причепів та винаймає їх гостям;
 • - гості самі приїжджають з причепом або наметом;
 • - господар надає місце іншій особі або фірмі, яка встановлює власні причепи і здає їх туристам.

Різні типи розміщення змушують господарів утримувати ці приміщення у належному порядку. До речі, потрібно визначити час і спосіб проведення прибирання у кімнатах та на території, підготувати засоби для прибирання й впорядкування кімнат та утримання чистоти для гостей. Стандартне прибирання розпочинається зі спальних кімнат, але дотримуватися чистоти й порядку в будинку необхідно щоденно.

Вимоги щодо житлового комфорту змінюються відповідно до смаків і потреб туристів, а кожна зміна в інтер'єрі пов'язана з витратами. Тому облаштовуючи будинок, потрібно звернути увагу на дрібниці, які можуть мати принциповий вплив на якість надання послуг, наприклад:

 • - місце для багажу гостей;
 • - відповідна вентиляція і шумоізоляція всіх приміщень;
 • - достатнє освітлення (мінімум 100 Вт на одне приміщення), постійне освітлення проходів, коридорів, сходів для безпеки гостей;
 • - протипожежна безпека (вогнегасники, шланги, пісок) у видному й легкодоступному місці;
 • - меблі, стіни, штори та інші елементи інтер'єру мають бути підібрані в одному стилі, що створює ефект затишку.

Усі ці обставини мають вплив на якість надання послуг, а також на вигоди, які з цього випливають для господаря. Тому інформація, яка передається задоволеними із розміщення гостями своїм близьким і знайомим, є найдешевшою і найефективнішою рекламою агротуристичного господарства.

Інфраструктура агротуристичного господарства (наприклад, стоянка, гараж, озеленення) є одним з остатніх елементів підготовки садиби до приймання туристів. Усе залежить від бачення напряму діяльності та планування розвитку.

Одним із важливих моментів, який може забезпечити вдалий відпочинок гостям, є піклування про їх транспортний засіб завдяки організації стоянки або гаражу.

Сприяє відпочинку гостей, особливо влітку, озеленення території господарства, на якій розташовані такі об'єкти, як альтанка з лавками й столом, городні меблі (бажано дерев'яні замість традиційних пластикових), місце для дитячих розваг, трав'яний газон для активних форм відпочинку. Ці інфраструктурні елементи мають бути так заплановані, щоби не перешкоджати виконанню господарських робіт і гарантувати гостям безпеку.

Зелені насадження підносять естетику агротуристичного господарства та сприяють відпочинку. Тому важливим є відповідне застосування різних видів зеленої рослинності як довкола господарства, так і всередині приміщень.

 • [1] Васильєв В. Посібник для інспектора з питань катетеризації індивідуальних засобів розміщення / В. Васильєв, П Горішевський, Ю. Зінько та ін. — Івано-Франківськ : ЛІЛЕЯ, 2004. — С.23.
 
<<   ЗМІСТ   >>