Повна версія

Головна arrow Медицина arrow Фармакологія

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Засоби, що діють у ділянці закінчень адренергічних нервів

Поняття про адренорецептори

Основні ефекти, що пов'язані зі стимуляцією а- і р-адренорецепторів

а-Адренорецептори

Р,-Адренорецептори

р2-Адренорецептори

Звуження судин (особливо шкіри, слизових оболонок, нирок). Мідріаз (розширення зіниць) Зниження моторики і тонусу кишечнику

Підвищення частоти і сили серцевих скорочень

Розширення судин (особливо скелетних м'язів, серця, мозку). Зниження тонусу бронхів. Зниження тонусу міометрія. Підсилення глікогенолізу та ліполізу

В адренергічних синапсах передача збудження здійснюється за допомогою медіатору (трансмітера) норадреналіну. Структуру адренергічного синапсу вивчено недостатньо. Вважається, що адренергічні аксони, що підходять до ефектора, мають численні розширення, які виконують функції нервових закінчень. У них відбувається синтез норадреналіну. При надходженні нервового імпульсу норадрена-лін виділяється в синаптичну щілину і взаємодіє з адренорецептором постсинаптичної мембрани, внаслідок чого виникають різні біохімічні реакції, які супроводжуються зміною фізіологічних ефектів. Діє норадреналін нетривало. Частина медіатору повертається у закінчення адренергічних волокон, де метаболізується ферментом моноаміноксидазою (МАО), а частина, що залишилася в синаптичній щілині, — ферментом катехолортометилтрансферазою (КОМТ).

Класифікація лікарських засобів

Класифікація лікарських засобів за дією на адренорецептори

Адреноміметичні засоби

Антиадренергічні засоби

аЛдреноміметичні

а-Адреноблокатори

Мезатон (фенілефрин)

Фентоламіи

Нафтизин (санорин)

Тропафен

Галазолін (кси лометазолін)

Празозин (мініпрес)

Шрроксан

Називін

Серміон

Візин

3-Адреноміметичні

р-Адреноблокатори

Ізадрин (новодрин, ізопреналін)

Анаприлін (пропранолол, обзидан)

Сальбутамол (вентолін)

Тразикор (окспренолол)

Беротек (фенотерол, партусистен)

Атенолол

Беродуал

Ацебуталол (сектраль)

Спіропент (кленбу терол)

Метопролол (корвітол)

Орципреналіну сульфат (алупент,

Талінолол (корданум)

астмопент)

Норадреналіну гідротартрат

Адреналіну гідрохлорид (епінефрин)

Симпатоміметичні засоби

Симпатолітичні засоби

Ефедрину гідрохлорид

Октадин

Резерпін

Адреноміметичні засоби

Адреноміметичні засоби — це лікарські засоби, що безпосередньо стимулюють адренорецептори.

а-Адреноміметики

а-Адреноміметики — це лікарські засоби, що стимулюють переважно а-адренорецептори.

Називін (оксиметазолін). Препарат при місцевому застосуванні звужує артеріоли слизової оболонки носа, що призводить до зменшення набряку, гіперемії та ексудації, полегшує носове дихання.

Показання до застосування: гострий риніт, синусит.

Побічні ефекти: можливе подразнення слизової оболонки носа, відчуття печіння.

Протипоказання: атрофічний риніт, глаукома, підвищена чутливість до препарату.

Візин (тетризолін) виявляє судинозвужувальну та антиексудативну дію при закапуванні в щілину кон'юнктиви. Застосовують для зменшення вираженості набряку слизової оболонки і симптоматичного лікування набряку і гіперемії кон'юнктиви у хворих з подразненням очей, зумовленим дією диму, пилу, світла, використанням косметичних засобів, контактних лінз.

Мезатон (фенілефрин) — а-адреноміметичний препарат, під впливом якого звужуються артеріоли і підвищується артеріальний тиск (пресорнадія), розширюються зіниці і знижується внут-рішньоочний тиск при відкритих формах глаукоми.

Показання до застосування: для підвищення артеріального тиску при колапсі та артеріальній гіпотензії, а також під час підготовки до операції, після операції, при інтоксикаціях, інфекційних захворюваннях, при гострій судинній недостатності (колапсі).

Побічні ефекти: головний біль, збудження, брадикардія, аритмії, біль у ділянці серця.

Протипоказання: брадикардія, гіпертонічна хвороба, атеросклероз, період вагітності, дитячий вік до 15 років. Обережно призначають пацієнтам з хронічними захворюваннями міокарда та особам літнього віку.

Фетанол (етилефрин) — синтетичний препарат, що за будовою і дією подібний до мезатону. Стимулює а-адренорецептори судин, спричинює підвищення артеріального тиску. У разі введення в кон'юнктивальний мішок розширює зіниці і знижує внутрішньо-очний тиск. Застосовують при гіпотонічних станах, для лікування глаукоми. Призначають усередину, парентерально та місцево.

Нафтизин (санорин) — порівняно з мезатоном спричинює більш тривале звуження периферичних судин, розширює зіниці.

Показання до застосування: риніт, ларингіт, синусит, гайморит.

Побічні ефекти: при тривалому застосуванні — тахіфілаксія, подразнення слизових оболонок аж до виразок.

Протипоказанння: артеріальна гіпертензія, тахікардія, виражений атеросклероз.

β-Адреноміметики

β-Адреноміметики — це препарати, що стимулюють переважно (3-адренорецептори.

Ізадрин (ізопреналін) збуджує і р2-адренорецептори, внаслідок чого збільшуються частота і сила серцевих скорочень, підвищується автоматизм серця, покращується атріовентрикулярна провідність, а також знижується тонус бронхів, м'язів травного каналу, матки.

Показання до застосування: як бронхорозширювальний засіб для інгаляцій, сублінгвально при порушеннях атріовентрикулярної провідності, для зняття атріовентрикулярної блокади. При деяких формах кардіогенного шоку вводять внутрішньовенно крапельно.

Побічні ефекти: тахікардія, нудота, сухість у роті, тремор верхніх кінцівок, пронос; при тривалому застосуванні можливий розвиток резистентності.

Протипоказанння: такі самі, як і для інших (5-а д реноміметиків: І триместр вагітності, а також стан перед пологами (пригнічує пологову діяльність).

Орципреналіну сульфат (алупент, астмопент) — стимулює р,- і меншою мірою р2-адренорецептори. Виявляє більш тривалий бронхорозширювальний ефект. Призначають, як і ізадрин, хворим на бронхіальну астму, хронічний астматичний бронхіт, емфізему легень, а також пацієнтам з порушенням атріовентрикулярної провідності.

Фенотерол (беротек) є препаратом, що має вибіркову стимулювальну дію на р2-адренорецептори і виявляє більш тривалий брон-холітичний ефект та менш виражені побічні ефекти. Фенотерол застосовують інгаляційно: по одному вдиху 2-3 рази на день. Є комбіновані форми препарату — Беродуал, Дитек.

Побічні ефекти: тремор пальців, серцебиття. Фенотерол під назвою Партусистен призначають в акушерській практиці як токолітичний засіб (розслаблює м'язи матки).

Сальбутамол (вентолін) — препарат вибіркової стимулювальної дії на р2-адренорецептори. Виявляє бронхорозширювальну і токолітичну дію. Застосовують інгаляційно для усунення нападів ядухи по 1—2 дози аерозолю або по 1 таблетці 3—4 рази на день (можна через 4—6 год).

Спіропент (к ленбутеро л) — стимулює р2_адренорецептори бронхів і виявляє брохорозширювальну дію. Призначають хворим на бронхіальну астму, астматичний бронхіт, емфізему легень всередину та у вигляді інгаляцій.

а-, β-Адреноміметики

а-, β-Адреноміметики — це речовини, що стимулюють а- і р-адренорецептори.

Норадреналін (норепінефрин) справляє пряму стимулювальну дію на а-адренорецептори, а також на р-адренорецептори. Як наслідок, звужуються артеріоли і венули переважно шкіри і внутрішніх органів черевної порожнини, підвищуються загальний периферичний опір і артеріальний тиск. Проте пресорна дія норадреналіну нетривала. Збуджуючи р,-адренорецептори кардіоміоцитів, норадреналін збільшує силу серцевих скорочень, унаслідок чого його ударний об'єм зростає.

Препарат не всмоктується з травного каналу. У разі підшкірного введення зумовлює спазм судин у місці ін'єкції і може спричинити некроз тканин. Основний шлях уведення — внутрішньовенно крапельно. Препарат швидко інактивується в організмі, виводиться нирками.

Показання до застосування: гостра судинна недостатність (колапс) ортостатичної, інфекційної або токсичної природи.

Побічні ефекти: рідко — порушення дихання, головний біль, аритмія серця, можливим є некроз тканини в місці введення.

Протипоказання: геморагічний і кардіогенний шок, оскільки спричинює спазм артеріол і порушує мікроциркуляцію тканин.

Адреналіну гідрохлорид (епінефрин) — стимулює адренорецептори серця, підвищує частоту і силу його скорочень і як наслідок — ударний і хвилинний об'єм серця, збільшує його потребу в кисні.

Препарат чинить пресорний ефект, звужуючи периферичні судини, а також бронхолітичний, підсилює глікогеноліз (розщеплення глікогену до глюкози), підвищує вміст глюкози в крові (гіперглікемія), послаблює тонус і силу скорочень міометрія.

Вводять адреналін підшкірно, внутрішньом'язово, іноді — внутрішньовенно краплинно, при зупинці серця — інтракардіально. Всередину препарат не призначають, оскільки він руйнується в травному каналі.

Показання до застосування: хворим у стані анафілактичного шоку, гіпоглікемічної коми, пацієнтам з бронхіальною астмою, а також як пресорний засіб при шоку, колапсі для підвищення AT (у наш час адреналін майже не використовують, надаючи перевагу мезатону та іншим а-адреноміметикам). Використовують препарат також для подовження дії місцевоанестезійних засобів (1 крапля 0,1 % розчину на 5 мл); 1-2 % розчин адреналіну використовують для лікування хворих з глаукомою (разом з пілокарпіном).

Побічні ефекти: підвищення артеріального тиску; тахікардія; біль у серці, аритмія.

Протипоказання: артеріальна гіпертензія, виражений атеросклероз, тиреотоксикоз, цукровий діабет, період вагітності.

Ефедрин — алкалоїд, що міститься в різних видах рослини ефедра (Ephedra). Препарат ефедрину гідрохлорид сприяє виділеняю з адренергічних нервів медіатору норадреналіну, який збуджує а-, (V і р2~адрбнорецептори, крім того, безпосередньо стимулює адренорецептори. Ефедрин виявляє такі ефекти: стимулює серцеву діяльність, підвищує артеріальний тиск, усуває спазм бронхів, розширює зіниці, спричинює гіперглікемію. На відміну від адреналіну, в нього слабша, але більш тривала дія. Пресорний ефект при повторному введенні зменшується, виникає тахіфілаксія. Препарат проникає через ГЕБ і справляє стимулювальну дію на ЦНС.

Показання до застосування: хворим для підвищення артеріального тиску при травмах, крововтраті, інфекційних захворюваннях, бронхіальній астмі, алергійних захворюваннях, отруєнні снодійними та наркотичними препаратами, енурезі. В офтальмології використовують для розширення зіниць. Призначають препарат всередину (до їди), вводять підшкірно, внутрішньом'язово та внутрішньовенно.

Побічні ефекти: підвищення артеріального тиску, нервове збудження, порушення сну, тахікардія, затримка сечі, тремтіння верхніх кінцівок.

Протипоказання: безсоння, підвищений артеріальний тиск, захворювання серця.

Фармакобезпека:

  • ефедрину гідрохлорид слід приймати тільки за призначенням лікаря. Відпускається з аптек тільки за рецептами з печаткою "Для рецептів". Підлягає кількісному обліку, оскільки може зумовити розвиток лікарської залежності;
  • до ефедрину в разі тривалого застосування виникає тахіфілаксія, тому необхідно робити перерву в призначенні препарату до відновлення його дії;
  • не можна допускати, щоб аерозоль ізадрину та інших р-адреноміметиків потрапив в очі, особливо у хворих з глаукомою;
  • адреноміметичні засоби не сумісні з протидіабетичними перорольними препаратами, антикоагулянтами непрямої дії, серцевими глікозидами, сульфаніламідними препаратами;
  • норадреналін необхідно вводити тільки внутрішньовенно краплинно, уникаючи потрапляння препарату під шкіру; для попередження виникнення некрозу тканини препарат слід вводити через катетер. Доцільним є використання грілок, а також зміна місця введення;
  • терапевтична доза адреналіну гідрохлориду становить 0,3-0,5-0,7 мл 0,1 % розчину;
  • під час застосування адреналіну та мезатону слід контролювати артеріальний тиск і ЕКГ зміни.
 
<<   ЗМІСТ   >>