Повна версія

Головна arrow Медицина arrow Фармакологія

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Гіпохолестеринемічні (протисклеротичні)

Атеросклероз

Атеросклероз — хронічне захворювання, яке виникає внаслідок порушення обміну ліпідів і холестерину. Ці речовини проникають у стінку артерій і утворюють так звані атероми (бляшки). Вони потовщують стінку артерій, зумовлюють звуження просвіту судин, погіршення кровообігу, а нерідко й утворення тромбів. Унаслідок цього розвиваються дистрофічні, некротичні і склеротичні ураження в органах, які живлять ці судини. Атеросклероз може виникати на будь-яких ділянках коронарних артерій, а також у судинах мозку. Зазвичай бляшки утворюються в місцях, де тиск в артеріях найвищий, зокрема на сполученні гілок.

Завдяки застосуванню сучасних засобів для лікування хворих на атеросклероз гальмується утворення атеросклеротичних бляшок за рахунок впливу на ліпідний обмін, знижується синтез (утворення) холестерину, прискорюється його виведення з організму. Ці засоби також впливають на процеси мікроциркуляції у судинах (ангіопротекторна дія).

Загальна характеристика гіпохолестеринемічних препаратів

Класифікація гіпохолестеринемічних препаратів

Засоби, що знижують рівень холестерину та тригліцеридів у крові

Ангіопротектори та інші препарати

Статики Симвастин (зокор) Ловастатин (мевакор, астатин) Правастатин (ліпостат) Флувастатин (лескол) Церивастатин (ліпобай) Аторвастатин (ліпримар) Фібрати

Безафібрат (вербітал)

Л ипостабіл форте Риб'ячий жир Олія часника Пармідин (пірикарбат) Нікотинова кислота Токоферолу ацетат Вітамін С, рутин Пробукол (ліпомал)

Фенофібрат (ліпантил) Ципрофібрат (ліпанор) Етофібрат (ліпомерц) Секвестранти жовчних кислот Холестирамін (холестан) Холестипол (холестид) Хьюарова смола (гуарем)

Статини виявляють виражену протиатеросклеротичну дію за рахунок зниження загального рівня ліпідів (особливо ліпопротеї-дів низької щільності) та холестерину в крові. Вони, діючи на фермент (З-гідрокси-3-метилглутарил-коензим А редуктазу), пригнічують синтез холестерину в кишечнику та печінці. При цьому прискорюється також видалення холестерину із плазми крові.

Ловастатин отримано із грибка Aspergillus terreus, симваста-тин та правастатин є його хімічними похідними, флувастатин і аторвастатин — продукти хімічного синтезу.

Ловастатин (мевакор, астатин) — гіпохолестеринемічний препарат, який блокує синтез холестерину в печінці, знижує рівень тригліцеридів та холестерину в крові, виявляє антиатерогенну дію. Малотоксичний.

Показання до застосування: гіперхолестеринемія (тип ПА, IIB за класифікацією Фридеріксона), атеросклероз коронарних судин.

Побічні ефекти: алергія, нудота, головний біль, сухість у роті; рідко — гепатит, анемія, лейкопенія.

Фібрати є ефективними гіпохолестеринемічними препаратами. Вони знижують рівень холестерину та тригліцеридів за рахунок дії на нещодавно відкритий ядровий (вуклеарний) альфа-рецептор (PPAR-альфа), який відіграє ключову роль у ліпідному обміні.

Фенофібрат (ліпантил) — мікронізований гіпохолестеринемічний засіб з підвищеною біодоступністю. Він знижує рівень загального холестерину в крові на 20-25 %, тригліцеридів та фракцій ліпопротеїдів на 40-50 %.

Показання до застосування: гіперхолестеринемія (тип НА за класифікацією Фридеріксона) та ендогенна гіпертригліцеридемія (IIB, III, VI типів), що не піддається корекції дієтою.

Побічні ефекти; біль у м'язах, розлади з боку травного каналу за типом диспепсії, алергійні реакції.

Секвестранти жовчних кислот зв'язують у кишечнику жовчні кислоти та холестерин і виводять їх із організму (холестирамін, холестипол, хьюарова смола). Таким чином вони сприяють зниженню в крові рівня загального холестерину та ліпопротеїнів низької щільності.

Ліпостабіл — гіпохолестеринемічний препарат, який активує метаболізм та виведення холестерину з організму, забезпечує видалення холестерину зі стінок судин, запобігає атеросклеротичному ураженню судин. Містить есенціальні фосфоліпіди.

Показання до застосування: гіперхолестеринемія, атеросклероз, порушення коронарного, церебрального та периферичного кровообігу, стенокардія, стан після перенесеного інфаркту міокарда, церебрального інсульту тощо.

Побічні ефекти: не виявлені.

 
<<   ЗМІСТ   >>